1 – این انتخابات برای انتخاب 5 عضو اصلی و 2 عضو علی البدل هیات اجرایی هر کانون در واحدهای دانشگاهی به صورت سراسری  و در یک مرحله و طی یک هفته برگزار می شود.

تبصره 1 : دو عضو دیگر هیات اجرایی کانون واحدها با انتخاب رییس واحد دانشگاهی تعیین خواهد شد.

 9 – هر نامزد در مراسم برگزاری انتخابات حداکثر 5 دقیقه فرصت دارد با قرار گرفتن در جایگاه به معرفی خود بپردازد.

تبصره2  : چنانچه نامزدی نخواهد از تمام یا بخشی از وقت خود استفاده کند نمی تواند وقت خود را در اختیار نامزد یا نامزدهای دیگر قرار دهد.

تبصره 3 : چاپ و توزیع بروشور از سوی نامزدها و توزیع آن در روز انتخابات و تا یک ساعت به شروع آن بلامانع است. این برو شورها قبلاً باید به تایید کمیته موضوع بند 5 (معاون دانشجویی واحد، رییس حراست واحد، و رییس منطقه ای کانون به عنوان رییس جلسه) برسد. ضمناً لازم است قبلاً به اطلاع نامزدها رسانده شود که در بروشورها، موازین و شئونات اسلامی رعایت شود. در صورتی که نامزدی، نسبت به توزیع بروشور بدون مجوز اقدام نماید، با تشخیص نماینده دفتر مرکزی کانون از فهرست نامزدهای انتخابات حذف می شود.

11 – برگه مخصوص رای دادن پس از ممهور شدن به مهر دفتر مرکزی کانون توسط نماینده دفتر مرکزی کانون در روز انتخابات به فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی در کلیه مقاطع تحویل می شود.

تبصره 1 : فارغ التحصیلان بدون در نظر گرفتن اینکه از کدام واحد دانشگاهی فارغ التحصیل شده باشند می توانند در یکی از حوزه های اخذ رای مربوط به انتخابات هیات های اجرایی کانون حضور یافته و در انتخابات شرکت نمایند.

تبصره 2 : کلیه فارغ التحصیلان دانشگاه آزادا اسلامی می توانند با ارائه اصل گواهی تحصیلی (دائم یا موقت) و ممهور شدن پشت آن به مهر مربوط، در انتخابات شرکت نمایند.

تبصره 3 : آرایی که روی برگه مخصوص رای نوشته نشده باشد باطل هستند.

تبصره 4 : چنانچه اسامی نوشته شده در هر برگ رای بیش از 5 نفر باشد. اسامی مازاد، از آخر حذف می شوند.

12 – شمارش آرا بلافاصله پس از پایان رای گیری آغاز می شود که طی آن 7 تن از نامزدها که بیشترین رای را آورده اند به ترتیب به عنوان 5 نفر عضو اصلی و 2 عضو علی البدل هیات اجرایی انتخاب می شوند.

14 – مرجع رسیدگی به هرگونه اعتراض نسبت به مراحل انتخابات به عهده کمیته ای مرکب از رییس واحد یا معاون دانشجویی واحد، رییس منطقه ای کانون  ونماینده دفتر مرکزی کانون خواهد بود. حکم این کمیته قطعی و غیر قابل تجدید نظر است.

 

کلیه داوطلبانی که قصد نصب و توزیع بروشور یا پوستر در روز انتخابات را دارند می بایست  حد اکثر تا پایان وقت اداری روز دو شنبه مورخ 27/3/1387 بروشور یا پوستر خود را به دفتر کانون واحد دزفول تحویل نمایند.

در صورت هرگونه سوال یا مشکل با شماره ۶۲۶۲۷۷۴ ریاست کانون واحد دزفول تماس بگیرید.

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در چهارشنبه بیست و نهم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 15:54 |

رئیس مرکز آموزش کانون فارغ التحصیلان از برگزاری مجموعه سمینارهای توجیهی آمادگی در آزمون کانون وکلای دادگستری در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد.

ماشاء اله تابع جماعت با اعلام این خبر گفت: مجموعه سمینارهای توجیهی آمادگی در آزمون کانون وکلای دادگستری ویژه دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های حقوق قضایی و فقه و مبانی حقوق اسلامی در روزهای دوشنبه 87.3.6 در دانشکده علوم انسانی واحد تهران شمال، سه شنبه مورخ 87.3.7 در دانشکده حقوق واحد تهران مرکز و روز چهارشنبه مورخ 87.3.8 در دانشکده علوم انسانی واحد تهران جنوب برگزار می‌شود.

وی گفت: هدف از برگزاری این سمینارها ارائه مشاوره و هدایت تحصیلی و برنامه ریزی مدون و پاسخگویی به سوالات شرکت کنندگان است.

تابع جماعت در پایان خاطر نشان کرد: شرکت در این سمینارها به صورت رایگان و برای عموم آزاد است و کلیه متقاضیان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام با شماره تلفن‌های 88958352 و 88962042 تماس بگیرند. 

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در چهارشنبه بیست و نهم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 15:52 |
وزیر بازرگانی در پایان جلسه هیات دولت:
شبکه توزیع شیر خانوار از اول تیر اصلاح می شود
تهران - خبرگزاری ایسکانیوز: وزیر بازرگانی از اصلاح شبکه توزیع شیر خانوار از اول تیرماه خبر داد و گفت: واحدهای صنفی باید با کارتی که در اختیار دارند به شبکه توزیع وصل شوند.
به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"، مسعود میرکاظمی وزیر بازرگانی در پایان جلسه هیات دولت درخصوص بازرسان این وزارتخانه گفت: در همه استان ها بازرسها مشغول کار هستند و هیات های بازرسی تخلف کار خود را انجام می دهند و جو کشور آرام شده است.
وی در خصوص طرح بزرگ تجاری خلیج فارس گفت: حوزه تجاری خلیج فارس را فعال کرده ایم و این طرح به اتمام رسیده و فعال سازی مناطق آزاد تجاری در خلیج فارس خصوصا قشم شروع شده است.
میرکاظمی با بیان اینکه از این طریق می خواهیم مناطق آزاد را تبدیل به یک مرکز صادراتی کنیم، گفت: با این روش بخشی از مسایل تجاری ساماندهی می شود.
وزیر بازرگانی ادامه داد: از اول تیرماه شبکه توزیع شیر اصلاح می شود و واحدهای صنفی باید با کارتی که در اختیار دارند به شبکه توزیع وصل شوند.
وی گفت: معادل سبدی که برای واحدهای صنفی در نظر گرفته شده به آنها شیر داده خواهد شد و بازرسان نیز آن را کنترل خواهند کرد.
میرکاظمی افزود: از نظر کیفی وزارت بهداشت آن را کنترل کرده و یارانه ای که قرار است به کارخانه ها داده شود بر اساس این شاخص ها خواهد بود./
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در چهارشنبه بیست و نهم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 14:31 |
بعد از گذشت 10ماه؛
قانون بازنشستگی پیش از موعد تاکنون بلاتکلیف مانده است؟!!
تهران- خبرگزاری ایسکانیوز: قانون بازنشستگی پیش از موعد تصویب و به تمامی ادارات دولتی ابلاغ شده اما همچنان شاهد عدم اجرایی بودن این قانون در کشور هستیم!!.
به گزارش روز دوشنبه خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"، قانون بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت مشتمل بر ماده واحده و پنج تبصره در جلسه علنی پنجم شهریور ماه سال 86 مجلس شورای اسلامی، تصویب و 12 شهریور ماه 86 به تایید شورای نگهبان رسید که به شرح زیر است.
بنابر ماده واحده این قانون به دولت اجازه داده شده که از تاریخ تصویب این قانون ظرف مدت سه سال کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی وزارتخانه ها و موسسات دولتی که حداقل 25 سال سابقه خدمت قابل قبول داشته باشند با حداکثر پنج سال سنوات ارفاقی بدون شرط سنی در صورت تقاضای کارکنان و موافقت دستگاه متبوع خود بازنشسته کند.
بر اساس این ماده واحده پاداش پایان خدمت این قبیل کارکنان بر اساس 30 سال پرداخت شده و حداقل سنوات ارفاقی آنان پنج سال است.
بنابر این ماده پاداش پایان خدمت این قبیل کارکنان بر اساس سنوات خدمت قابل قبول آنان محاسبه و پرداخت خواهد شد.
بنابر تبصره این قانون دستگاه های اجرایی مشمول این قانون، مکلفند بار مالی ناشی از اجرای این قانون در سال 86 را از محل اعتبارات سال جاری خود پرداخت کنند.
بنابر این تبصره، اعتبار مورد نیاز برای سال های آتی در قوانین بودجه سنواتی کل کشور پیش بینی و تامین خواهد شد.
بر اساس تبصره دو قانون، سهم صندوق های بازنشستگی بابت پرداخت حقوق بازنشستگی و نیز کسور بازنشستگی و یا حق بیمه سهم مستخدم و کارفرما نسبت به سنوات ارفاقی از محل اعتبارات تبصره (یک) تامین و به صندوق های مذکور پرداخت خواهد شد.
بنابر تبصره سه این قانون، شرکت های دولتی و موسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی می توانند صرفا با استفاده از منابع مالی خود، کارکنان واجد شرایط خود را به نحو مقرر در این قانون بازنشسته کنند.
بر اساس تبصره چهار، کارکنانی که به استناد این قانون بازنشسته می شوند از حقوق و مزایای سایر قوانین و مقررات که برای کارکنان بازنشسته در نظر گرفته شده بهره مند خواهند بود.
بنابر تبصره پنج این قانون، آیین نامه اجرایی این قانون حداکثر ظرف مدت سه ماه از تاریخ تصویب بنا به پیشنهاد سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و وزارت رفاه و تامین اجتماعی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
روز گذشته 26خرداد ماه یک مقام در وزارت رفاه به خبرنگاران گفت که این طرح از ابتدای فروردین ماه به مورد اجرا در آمده است ، در حالی که طرح فقط در چند شرکت تولیدی اجرا شده و در بخش های دولتی و سازمان ها به علت عدم آمادگی سازمان تامین اجتماعی همچنان در بلاتکلیفی است.
درباره عدم اجرای بازنشستگی پیش از موعد مصوب دولت نهم ، مشمولان صحبت های متفاوتی را مطرح می کنند که هیچ یک از آنها از سوی مسوولان از سازمان تایید نشده است ، اما در عین حال زمان اجرای آن نیز اعلام نمی شود!!.
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در دوشنبه بیست و هفتم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 15:41 |
دو خبر از واحد دزفول:
همایش هنرمندان جوان موسیقی در دزفول
دزفول- خبرگزاری ایسکانیوز: به منظور حفظ و اشاعه موسیقی اصیل و سنتی و ایجاد زمینه های لازم برای رشد و شکوفایی استعدادهای هنرمندان جوان، همایشی با حضور هنرمندان جوان در تالار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دزفول برگزار شد.
به گزارش روز دوشنبه خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز" به نقل از روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دزفول، رییس این اداره در سخنانی بر ارائه برنامه های فرهنگی هنری در آموزشگاه های هنری تحت پوشش برای اوقات فراغت در تابستان تاکید کرد.
پورکیانی اهتمام در جهت ساماندهی برنامه های فرهنگی را برای جوانان یک ضرورت دانست.
این گزارش می افزاید، در این مراسم از هنرمندان جوان با اهداء هدایا و لوح تقدیر تجلیل به عمل آمد.
**گردهمایی مدیران کانون های فرهنگی و هنری مساجد در دزفول
به گزارش خبرگزاری ایسکانیوز، به منظور تبیین جایگاه کانون های فرهنگی هنری مساجد در سال 87 گردهمایی مدیران کانون های مساجد شهرستان دزفول در تالار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دزفول برگزار شد.
در این نشست، براتی، مسوول دبیرخانه کانون های فرهنگی استان خوزستان با اشاره به حضور همه جانبه کانون های فرهنگی مساجد گفت: در سال 87 افزایش سرانه کانون ها در دستور کار دبیرخانه قرار گرفته و 50 درصد اعتبارات مورد نیاز پروژه های تکمیلی و نیمه تمام جهت دفاتر کانون ها و کتابخانه های مورد نیاز را تامین خواهیم کرد. در این همایش به پرسش های مدیران کانون های مساجد شهرستان دزفول پاسخ لازم داده شد./05 /120
چرخابی
خبرنگار:607
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در دوشنبه بیست و هفتم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 15:40 |
به منظور برگزاری انتخابات کانون در واحد دزفول:
جلسه هماهنگی مسئولان برگزاری انتخابات برگزار شد
دزفول - خبر گزاری ایسکانیوز:به منظور انجام هماهنگی لازم در خصوص برگزاری اولین انتخابات کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول ،جلسه هماهنگی با عوامل اجرایی در واحد دزفول برگزار شد.
به گزارش روز یکشنبه خبرنگار گروه دانشگاه باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران " ایسکانیوز " در این نشست مهندس مکتبی معاون اداری مالی واحد دزفول در خصوص برگزاری باشکوه با حضور حداکثری اعضا تاکید کرد.
مسعود خردمند پور نیز معاون دانشجویی واحد نیز توسعه فعالیت این کانون را در جهت بهرمندی اعضا از مزایای آن را خواستار شد.
در این نشست مهندس چرخابی رییس کانون فارغ التحصیلان واحد دزفول در خصوص برگزاری انتخابات واجرای دستور العمل سازمان مرکزی در این خصوص ونیز انجام تمهیدات لازم برای برگزاری هر چه با شکوه این انتخابات جهت حضور تمام اعضا وجذب اعضای جدید ونیز توسعه فعالیت کانون مطالبی بیان نمودند.
در این نشست که مسئول انتظامات وخدمات واحد حضور داشتند مقرر شد تا انتخابات از ساعت 8 الی 12 روز پنجشنبه مورخ 30/3/87 در سالن آمفی تاتر شیخ مرتضی انصاری (ره) برگزار شود و با برگزاری این انتخابات بهره برداری از این تالار بزرگ ومجهز آغاز شود.120
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در دوشنبه بیست و هفتم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 15:32 |
مدیرعامل ایران خودرو:
آمادگی ارایه موتور ملی به سایر خودروسازان را داریم// بیش از نیمی از تعهدات ایران خودرو در تندر ال 90 اجرایی شده است
تهران- خبرگزاری ایسکانیوز: مدیرعامل ایران خودرو گفت: ایران خودرو آمادگی همکاری با سایر خودروسازان جهت نصب موتورهای ملی روی خودروها را دارد.
به گزارش روز دوشنبه خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"، تعهدات ایران خودرو به مسوولان ال 90، 51 هزار دستگاه خودرو بوده است.
وی افزود: تاکنون 29 هزار دستگاه خودرو تحویل ثبت نام کنندگان داده شده و در صورتی که تولید روزانه از 180 دستگاه به 200 دستگاه افزایش یابد 21 هزار دستگاه خودروی باقیمانده در طی سه ماه به مشتریان تحویل داده می شود.
منطقی در رابطه با موتور ملی ؟؟؟ گفت: این موتور قابلیت عرضه در ماه های گذشته را نیز داشت اما به دلیل بررسی بیشتر جزییات آن و رفع اشکالات احتمالی فروش ویزه خودروی سمند ؟؟ با موتور ملی از سوم تیر آغاز خواهد شد.
وی افزود: سمند باید در چند سال آینده تغییر یابد چنانکه این تغییرات به صورت همه ساله درخودروی سمند جهت بهینه کردن آن همچون نصب موتور من روی سمند ؟؟ روی می دهد.
منطقی خاطرنشان کرد: سمند ؟؟؟ با موتور ؟؟ به دو کشور روسیه و بلغارستان صادر می شود.
وی تاکید کرد: موتور ؟؟ قابلیت نصب روی سایر خودروها را دارد و موتور توربو نیز در آینده نزدیک روی خودروهای کلاس بالا نصب می شود./110
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در دوشنبه بیست و هفتم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 15:30 |
تهران - خبرگزاری ایسکانیوز : در نخستین نمایشگاه صنایع دستی ، سوغات و غذاهای سنتی که از تاریخ 17 لغایت 26 تیرماه در قدیمی ترین پارک تهران افتتاح می شود از پیشکسوتان صنعت گردشگری کشور تجلیل خواهد شد .
به گزارش روز دوشنبه باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران « ایسکانیوز » ،سید داریوش کیهانی مهر مدیر اجرایی اولین نمایشگاه صنایع دستی ، سوغات و غذاهای سنتی با اعلام این خبر گفت : از آنجاییکه رونق صنعت گردشگری علاوه بر ارز آوری ، اشتغال زایی بالایی به همراه دارد،باید خدمات بهتر و متنوع تری در این نمایشگاه ارایه شود.
وی افزود : به بهانه بر پایی این نمایشگاه ، تجلیل، قدردانی و تقدیر از تعدادی پیشکسوتان صنعت گردشگری که در سه دهه اخیر زحمات فراوانی را در این عرصه کشیده اند کاملا ضروری به نظر می رسد .
کیهان مهر با تاکید به همکاری بخشهای مختلف با نمایشگاه بر ارتقای کیفی آن اذعان کرد و گفت : اولین نمایشگاه صنایع دستی ، سوغات و غذاهای سنتی به همت شرکت آراد و با همکاری شهرداری منطقه 12 از ساعت 18 مورخ 17 تیرماه در پارک شهر افتتاح می شود
علاقه مندان برای کسب اطلاغات بیشتر به وب سایت WWW.ARADCO1997.COM مراجعه نمایند .144//
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در دوشنبه بیست و هفتم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 14:20 |
 بزرگداشت پروفسور ويليام چيتيك عرفان پژوه 
نويسنده : عكاس همايون لنگرودي

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در دوشنبه بیست و هفتم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 14:15 |
با حضور در برنامه زنده شبکه جهاني سحر
دکتر جاسبي با فرانسه زبان هاي جهان در مورد دانشگاه آزاد اسلامي سخن گفت

رئيس منطقه 12 دانشگاه آزاد اسلامي:
دانشگاه آزاد اسلامي در زمينه نوآوري و توليد علم داراي پتانسيل بالايي است

دکتر محمد ابراهيم باستاني پاريزي:
رياحي نخستين فرد اثبات کننده وجود مزار شمس تبريزي در خوي است

در بيانيه اي با 500 امضا اعلام شد:
حمايت اعضاي هيات علمي واحد کرج از عملکرد صادقانه مسوولان دانشگاه آزاد اسلامي


توليد نانولوله هاي "بيسموت سولفيد " از سوي پژوهشگران دانشگاه تبريز براي نخستين بار در جهان

نماينده مردم خرم آباد در مجلس شوراي اسلامي:
مراکز تصميم گيري را متوجه دانشگاه خواهيم کرد


وزير علوم کلنگ دو طرح در دانشگاه شهر کرد را به زمين زد


كوتاه وخواندني


  با حضور در برنامه زنده شبکه جهاني سحر
 دکتر جاسبي با فرانسه زبان هاي جهان در مورد دانشگاه آزاد اسلامي سخن گفت  

 با حضور رييس دانشگاه آزاد اسلامي ايران در استوديوي پخش برنامه زنده "شما و سحر" سيماي فرانسوي شبکه جهاني سحر، دستاوردهاي علمي و فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي ايران در داخل و خارج کشور به عنوان بزرگترين مجتمع آموزشي جهان تشريح شد.
به گزارش ايسکانيوز دکتر عبدا... جاسبي که به مناسبت سالروز تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي در اين برنامه حضور يافته بود در  گفت و گو  با احمد نخستين و نيما نيکجو مجريان برنامه به بيان سابقه دانشگاه آزاد اسلامي ايران به عنوان بزرگترين مجتمع آموزشي جهان و دستاوردهاي آن در طول ربع قرن گذشته پرداخت.
وي افزود: خوشبختانه روند توسعه و گسترش دانشگاه آزاد اسلامي بسيار سريع صورت گرفت و دانشگاه آزاد اسلامي توانست با پيشرفت هاي بسياري که در عرصه هاي مختلف به دست آورد، امروز به يکي از بزرگترين شبکه هاي دانشگاهي جهان تبديل شود. به طوري که در حال حاضر اين دانشگاه در داخل کشور 250 واحد دانشگاهي دارد و در خارج کشور نيز داراي چندين واحد دانشگاهي است.
دکتر جاسبي همچنين به ميزان دانشجويان و فارغ التحصيلان اين داشنگاه اشاره کرد و گفت: دانشگاه آزاد اسلامي در اين ربع قرن تعداد 2/5 ميليون فارغ التحصيل در مقاطع کارشناسي و تحصيلات تکميلي داشته است.
رييس دانشگاه آزاد اسلامي ايران همچنين حضور دانشگاه آزاد اسلامي در مجامع آکادميک و درخشش در مسابقات بين المللي اختراعات و اکتشافات و رقابت هاي روبوکاپ، مسابقات علمي بتن و ... را بسيار فعال ذکر کرد و افزود: حضور فعال ما در اين مجامع خوشبختانه افتخارات درخشاني را براي ميهن اسلامي رقم زده است و دانشجويان ما توانسته اند با حضور خود در عرصه اين رقابت هاي بين المللي صدها مدال طلا و نقره را از آن خود کنند. ضمن آنکه دانشگاه آزاد اسلامي در زمينه رشته هاي ورزشي نيز، بيشترين تعداد قهرمانان را در حوزه دانشجويي جهان داشته و حدود 80 درصد مقامات قهرماني در مسابقات ورزشي، متعلق به دانشگاه آزاد اسلامي بوده است.
به گزارش ايسکانيوز به نقل از روابط عمومي شبکه جهاني سحر ، در ادامه اين برنامه مراکز تحقيقاتي دانشگاه آزاد اسلامي در خارج از کشور، پنج مرکز و واحد دانشگاهي در کشورهاي امارات متحده عربي، انگلستان ( به ويژه شهر آکسفورد)، لبنان، تانزانيا و ارمنستان عنوان شد.
همچنين طبق اظهارات دکتر جاسبي بررسي هاي لازم پيرامون تاسيس و راه اندازي مراکز تحقيقاتي در کشورهاي سوريه، کويت، آذربايجان و بحرين نيز در حال انجام است.
رييس دانشگاه آزاد اسلامي در ادامه دو مرکز تحقيقاتي آکسفورد و امارات متحده را با داشتن بيش از 500 دانشجو در دوره هاي تخصصي و فوق ليسانس بسيار فعال برشمرد و مبادلات دانشجويان و اساتيد با کشورهاي ديگر را از کارهاي در دست اقدام دانشگاه آزاد اسلامي عنوان کرد. وي همچنين تاسيس مرکز "فناوري هاي نو" را يکي از اقدامات دانشگاه آزاد ذکر کرد که با تاسيس اين مرکز بسترهاي لازم جهت تاسيس رشته هاي نو در واحدهاي دانشگاهي مربوطه و حضور هر چه بيشتر اين دانشگاه در صحنه رقابت هاي مراکز آموزش عالي جهان مهيا شده است.
برنامه زنده شما و سحر به تهيه کنندگي عليرضا مهدوي هر هفته شنبه ها ساعت 11/45 به وقت تهران و به مدت 30 دقيقه تقديم بينندگان فرانسوي زبان شبکه جهاني سحر مي شود.


 رئيس منطقه 12 دانشگاه آزاد اسلامي:
 دانشگاه آزاد اسلامي در زمينه نوآوري و توليد علم داراي پتانسيل بالايي است  

   رئيس منطقه 12 دانشگاه آزاد اسلامي گفت: دانشگاه آزاد اسلامي در زمينه نوآوري و توليد علم داراي پتانسيل بالايي است که افزايش اعتبارات تحقيقاتي و توسعه تحصيلات تکميلي بستر ساز توليد علم است.
به گزارش ايسکانيوز دکتر محمد صادق مهدوي افزود: مجموعه هاي علمي و آموزشي کشور اعم از وزارت علوم، وزارت بهداشت و درمان، دانشگاه آزاد اسلامي، آموزش و پرورش و دانشگاه ها، از پتانسيل بالايي برخوردارند و مي توانند دست به نوآوري و توليد علم به ويژه در زمينه علوم انساني بزنند. وي افزود: دوراني که ايران در اوج شکوفايي علمي بود، غرب در غفلت به سر مي برد و ما بايد در زمينه نوآوري و شکوفايي در خيلي از علوم، سرآمد عصر خود باشيم.
مهدوي خاطرنشان کرد: با بررسي کشورهايي نظير آمريکا، چين، ژاپن و مالزي که از لحاظ توليد علم و دستاوردهاي پژوهشي سرآمد هستند و رتبه هاي بالايي در رنکينگ دارند، متوجه مي شويم که دانشگاه هاي زيادي راه اندازي کرده اند به طوري که آمريکا طي 30 سال، چهار هزار دانشگاه تاسيس کرده است.
وي افزود: هرچه قاعده هرم هيات علمي يعني فارغ التحصيلان، توسعه يابد، احتمال رشد راس هرم بيشتر است، بنابراين توسعه تحصيلات تکميلي بسترساز توليد علم در کشور است.
رئيس منطقه 12 دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اين که سهم اعتبارات تحقيقاتي از توليد ناخالص ملي در کشورهاي پيشرفته بالاست، افزود: در تمامي امور اعم از سياسي، اقتصادي، اجتماعي و... تصميم گيري ها با پشتوانه علمي و تحقيقاتي صورت مي گيرد.
وي خاطرنشان کرد: تصميم گيري بدون کار تحقيقاتي بايد کنار گذاشته شود و عالم و کار علمي بايد نهادينه و ارزشمند شمرده شود.
مهدوي افزود: چيزي که در دنيا اعتبار و ارزش دارد، نوشتن کتاب است و يکي از موانع در مسير توليدات علمي اين است که همه چيز به سمت و سوي نوشتن مقاله مي رود.
وي با تاکيد بر سازمان دهي و حمايت از ايده ها و طرح هاي جديد گفت: به جرات مي توان گفت محققان و استادان ايراني در زمينه علوم انساني بسيار کامل تر و دقيق تر از کشورهاي خارجي هستند. 


  دکتر محمد ابراهيم باستاني پاريزي:
 رياحي نخستين فرد اثبات کننده وجود مزار شمس تبريزي در خوي است  

براي زيارت مزار مراد مولانا، محمد ملک داد شمس تبريزي از پاريز کرمان به شهر با صفاي خوي آمده ام.
به گزارش روز يکشنبه باشگاه خبرنگاران دانشجويي ايران "ايسکانيوز"، محمد ابراهيم باستاني پاريزي که در دانشگاه آزاد خوي سخن مي گفت: با اعلام اين مطلب افزود: از سال ها قبل آرزوي زيارت مزار اين عارف بزرگ ايراني را داشتم که امروز به آرزوي ديرينه خود رسيدم.
نويسنده کتاب از پاريز تا پاريس اضافه کرد: بر من واجب شد که کتابي با عنوان از پاريز تا خوي در معرفي عارفان بزرگ اين ديار بنويسم.
او که بيش از 80 جلد کتاب در تاريخ و ادبيات و عرفان به رشته تحرير در آورده، با بيان اينکه خوي هنوز هم دانشمند پرور است، اظهار داشت: مرحوم علامه زرياب خويي از مفاخر بنام ايران بود و دکتر محمد امين رياحي را بايد اولين نفري دانست که با اسناد و مدارک معتبر تاريخي وجود مزار شمس تبريزي را در خوي اثبات کرد.
وي گفت: شاه نعمت اله ولي، عارف نامي ايران زمين، براي تزکيه نفس به مدت 40 روز در کوه چله خانه خوي به چله نشسته بود.
محمد ابراهيم باستاني پاريزي در سوم دي ماه 1304 در روستاي پاريز کرمان متولد شده و از سال 1338 با دريافت دکتري تاريخ به عنوان استاد تمام وقت دانشکده ادبيات تهران مشغول به کار گشته و تاکنون بيش از 80 جلد کتاب و صدها مقاله در موضوعات تاريخ و ادبيات و عرفان به رشته تحرير در آورده است


  در بيانيه اي با 500 امضا اعلام شد:
 حمايت اعضاي هيات علمي واحد کرج از عملکرد صادقانه مسوولان دانشگاه آزاد اسلامي  

 اعضاي هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج در بيانيه اي با 500 امضا، حمايت خود را از عملکرد مديريت و مسوولان اين دانشگاه اعلام کردند.
به گزارش  ايسکانيوز  در اين بيانيه آمده است: دانشگاه آزاد اسلامي نهالي بود که به دست مبارک بنيانگذار جمهوري اسلامي حضرت امام خميني (ره) و به برکت مبلغ اهدايي ايشان تاسيس شد که اينک به همان برکت به بوستان مصفاي علم و دانش مبدل شده است و استادان و دانشجويان در سايه پرتبرک اش از نسيم روح پرور دانش، صميمانه بهره مي جويند. بهره اي که شايد با نبود اين دانشگاه با صرف هزينه هاي بسيار به دليل خروج نقدينگي و متفکران از کشور هيچ گاه ميسر نبود.
در ادامه آمده است: ما مدرسان دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج، برآنيم که همچون دانشگاه هاي موفق دنيا، هرگونه برنامه ريزي راهبردي در دانشگاه آزاد اسلامي بايد توسط هيات امنا و اصحاب و اهل بيت خود اين دانشگاه صورت گيرد. دانشگاه آزاد اسلامي پس از ربع قرن خدمت به جامعه با تقديم حدود سه ميليون فارغ التحصيل به جامعه که بسياري از آن ها نقوش کليدي در ساختار جامعه علمي، فرهنگي و سياسي کشور دارند و با داشتن حدود يک ميليون و 500 هزار دانشجو در حال حاضر، بزرگ ترين موسسه غيردولتي علمي، فرهنگي و آموزشي در کل کشور است و شخصيت حقوقي آن با عنايت به اين همه توليدات علمي و قرارگيري در راس اتحاديه کشورهاي جهان اسلام، چنان صغير نيست که اينک زمزمه هايي که شنيده مي شود بخواهند براي آن خط مشي تعيين کنند.
اين بيانيه مي افزايد: دانشگاه آزاد اسلامي، ميراث گرانقدر انقلاب اسلامي و ثمره کوشش همه آحاد ملت است. فرآيند تعيين خط مشي يک دانشگاه، فرآيندي علمي است و نمي توان آن را با يک مجموعه غير علمي يا حداقل کوچک تر از دانشگاه مقايسه کرد.
در پايان آمده است: اينک با عزم قاطع اعلام مي کنيم که ما مدرسان واحد کرج که از ديرباز در شکل گيري اين دانشگاه، نقش داشته و يا حداقل شاهد آن بوده ايم، معتقديم، هرگونه دخالت غيرمستدل و غيرعلمي، حريم دانشگاه يعني حريم ما مدرسان، دانش آموختگان و پژوهشگران را مورد تجاوز قرار مي دهد و محکوم است و بدين وسيله حمايت خود را از عملکرد مسوولان دانشگاه اعلام مي کنيم. 


  توليد نانولوله هاي "بيسموت سولفيد " از سوي پژوهشگران دانشگاه تبريز براي نخستين بار در جهان  

پژوهشگران دانشکده شيمي دانشگاه تبريز براي نخستين بار در جهان موفق به توليدنانولوله بيسموت سولفيد (Bi2S3) با روش هيدروترمال شدند.
به گزارش ايسکانيوز دکتر محبوبه دولتياري، مجري اين طرح با اعلام اين خبر گفت: در اين طرح تحقيقاتي با طراحي راکتور مربوطه نانوتيوبهاي Bi2S3 به وسيله روش هيدروترمال سنتز و توليد شد.
به گفته وي، از آنجايي که امروزه رشد کنترل شده مواد نانو از مهمترين اهداف دانشمندان اين علم است، لذا براي رسيدن به اين امر مکانيزم تشکيل نانوتيوب Bi2S3 بررسي و اثر پارامترهايي همچون دما ، فشار و زمان واکنش برروي سايز و مورفولوژي و همچنين جهت استفاده از اين ماده به عنوان سنسور خواص نوري نانوتيوبهاي به دست آمده مطالعه گرديد.
دولتياري اين روش را در مقايسه با ساير روش هاي نوين توليد اين محصول مقرون به صرفه عنوان کرد و گفت: قابل کنترل بودن سايز ذرات به اندازه دلخواه، ساده و امکانات کم توليد اين محصول و کوچک بودن سايز ناتيوبهاي سنتز شده از ديگر مزاياي اين روش است.
پژوهشگر دوره دکتري شيمي معدني دانشکده شيمي دانشگاه تبريز با اشاره به کاربردهاي اين طرح، افزود: از اين ماده مي توان در نيمه هادي ها، پيگامانها، قطعات لوميناس کننده، پيلهاي خورشيدي، دوربين تلويزيون، قطعات اپتوالکترونيکي و اسپکتروسکوپي IR و خنک کننده هاي ترموالکتريک مدرن با طراحي يخچال هاي بدون کلروفلوروکربن، سيستمهاي الکتروشيميايي و همچنين به لحاظ خواص اپتيکي به عنوان سنسور نيز استفاده کرد. وي افزود: بيسموت سولفيد به علت غيرسمي بودن، ويژگيهاي فيزيکي و شيميايي خاص و کاربردهاي تجاري متنوع مورد توجه بسياري از انديشمندان علم نانو است. دولتياري افزود: اين طرح در طول مدت18 ماه و با هزينه اي بالغ بر 10 ميليون ريال به اتمام رسيده است.


  نماينده مردم خرم آباد در مجلس شوراي اسلامي:
 مراکز تصميم گيري را متوجه دانشگاه خواهيم کرد  

 يقين بدانيد به دنبال اين خواهيم بود که مراکز تصميم گيري کشور را متوجه دانشگاه ها کرده و دانشگاه را به عنوان مرکز توسعه قرار دهيم.
به گزارش ايسکانيوزمحمد رضا ملکشاهي راد نماينده مردم خرم آباد درمجلس شوراي اسلامي  نشستي صميمانه با مسئولين ، اساتيد و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامي واحد خرم آباد داشت.
ملکشاهي راد در اين نشست با بيان اين مطلب اظهار داشت:سوال من از دانشگاهيان اين است که:چه سهمي در توليد علم در داخل کشور داشته اند؟چقدر توانسته اند توجه مراکز علمي جهان را به سمت خود معطوف دارند؟دانشگاه هاي لرستان چقدر در بهتر کردن شرايط فرهنگي مردم اين استان موثر بوده اند؟چقدر مي توانند بر تصميم گيري هاي مسئولين تاثير بگذارند.
نماينده مردم خرم آباد با ذکر اهميت آموزش و پرورش و آموزش عالي دربالابردن فرهنگ جامعه گفت: جامعه ما بايد ابتدا ثابت کند که شايسته توسعه است و اين را به مسئولان ارشد کشور بفهماند وسپس حقوق حقه اش را طلب کند.
پيش از سخنان ملکشاهي راد ، دکتر قاسميان رئيس واحد خرم آباد اظهار اميدواري کرد که با همکاري نمايندگان مردم خرم آباد در مجلس شوراي اسلامي ، زمينه ارتقاي اين دانشگاه و ايجاد مقاطع دکتري رشته دندانپزشکي و رشته حقوق در آينده فراهم آيد.


  وزير علوم کلنگ دو طرح در دانشگاه شهر کرد را به زمين زد  

وزير علوم، تحقيقات و فناروي در دومين سفر استاني هيات دولت به چهارمحال و بختياري کلنگ دو طرح دانشگاه شهر کرد را به زمين زد.
به گزارش ايسکانيوز دکتر محمد مهدي زاهدي در آيين کلنگ زني اين طرحها، توسعه کمي و کيفي را از اهداف اين وزارتخانه دانست و افزود: در اين راستا طرحهاي زيادي در دست اجرا است.
در اين مراسم عمليات اجرايي کتابخانه مرکزي دانشگاه شهر کرد با زيربناي شش هزار و 800 متر مربع و با اعتبار سه ميليارد و 400 ميليون تومان و دانشکده دامپزشکي دانشگاه شهر کرد با زيربناي هشت هزار متر مربع و اعتبار 4 ميليارد تومان آغاز شد. به گفته رئيس دانشگاه شهر کرد براي دريافت کمک مالي در دور دوم سفر هيئت دولت،14 طرح براي توسعه اين دانشگاه ارايه شده و 9طرح سفر دور اول نيز در اين دانشگاه مورد بهرهبرداري قرار گرفته است.


 كوتاه وخواندني  

 بيانيه تشکل سياسي اسلامي دانشگاهيان ميانه
دانشگاه آزاد اسلامي در تمامي ابعاد خدمات عظيمي به جامعه ايران ارائه داده است

بر کسي پوشيده نيست که دانشگاه آزاد اسلامي در طي ربع قرن فعاليت خود در تمامي ابعاد علمي، فرهنگي، سياسي و اجتماعي چه خدمات عظيمي به جامعه ايران اسلامي ارائه داده است.
به گزارش  ايسکانيوز  تشکل سياسي اسلامي دانشگاهيان ميانه بيانيه اي در حمايت از دانشگاه آزاد اسلامي صادر کرد.
متن اين بيانيه به شرح زير است: اينک که در سالروز ارتحال ملکوتي امام راحل و بنيانگذار کبير انقلاب اسلامي، قرار داريم و با غم و اندوه فراوان در سوگ يار سفر کرده، اميد به رشد و تعالي درخت سرو قامت نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران داريم، شاهد رفتارهاي غير اخلاقي و غير واقعي در خصوص يکي از ثمرات اين انقلاب شکوهمند اسلامي يعني دانشگاه آزاد اسلامي هستيم، بر کسي پوشيده نيست که اين دانشگاه در طي ربع قرن فعاليت خود در تمامي ابعاد علمي، فرهنگي، سياسي و اجتماعي چه خدمات عظيمي به جامعه ايران اسلامي ارائه داده و هم اکنون با کوله باري از تجربه و توانمندي، مي رود تا قله هاي علم و فرهنگ را فتح کند.
اينک ما جمعي از استادان و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامي واحد ميانه، مرکز ترکمنچاي، مرکز کاغذکنان، مرکز کندوان، آموزشکده سما و مدارس سما، ضمن پذيرش انتقادات سازنده در خصوص دانشگاه آزاد اسلامي، هرگونه تحرکات تخريبي و سو» را محکوم کرده و در صورت نياز، آمادگي خود را براي مواجهه با اين گونه رفتارهاي غيراخلاقي و غيرانساني اعلام مي کنيم. 
 
برگزاري همايش سراسري مديران فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي

 معاونت فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي در نظر دارد همايش سراسري مديران فرهنگي را به صورت چهار همايش ميان منطقه اي برگزار کند.
به گزارش ايسکانيوز، اولين همايش ميان منطقه اي ويژه مناطق هشت، 10 و دوازده به ميزباني دانشگاه آزاد اسلامي واحد شاهرود برگزار مي شود.
به گزارش خبرگزاري ايسکانيوز، کارگروه تخصصي همايش ياد شده با عنوان (کميته قرآن و عترت و نماز و حج) بوده که مديران و روساي دفاتر فرهنگ اسلامي شرکت کنند در خصوص موضوع کميته به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت.
 
تيم کوهنوردي دانشگاه رودهن فاتح قله گل زرد پلور

رودهن - خبرنگار آفرينش
 تيم کوهنوردي دانشگاه آزاد اسلامي واحد رودهن متشکل از دانشجويان ، کارمندان و استادان اين واحد دانشگاهي مي باشدکه توانست: قله 3800 متري گل زرد واقع در منطقه بلور را فتح کند.
به گزارش ايسکانيوز;صالح نيا رئيس اداره تربيت بدني دانشگاه آزاد اسلامي واحد رودهن ضمن اعلام خبر فوق اظهار داشت : با توجه به کسب مجوز از سازمان مرکزي تيم کوهنوردي واحد رودهن در نظر دارد تا در تابستان سال جاري به قله علم کوه و دماوند صعود نمايد.
وي افزود : به دنبال همين برنامه هاي مدون و در جهت آمادگي تيم تربيت بدني ، اين واحد درنظر دارد تا با کسب مجوز از سازمان مرکزي صعود هاي برون مرزي ،جهت به اهتراز درآوردن پرچم جمهوري اسلامي ايران را داشته باشد.
عباس قبادي ،اسفنديار نعمت زاده ، نوروز رضايي ، حسين محمدي ، مهدي رحيمي ، ابراهيم سمندري ، بهزادخان محمدي (پزشک تيم)، دکتر مام بيکي ، مهدي قديمي ، ابوالفضل همتي و علي براري (سرپرست) از اعضاي تيم کوهنوردي واحد رودهن در فتح قله گل زرد بودند.
 
معاون پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي ساري
 رئيس شوراي پژوهشي منطقه 3 کشور شد

 دکتر فريدون رهنماي رودپشتي معاون پژوهش دانشگاه آزاد اسلامي طي حکمي دکتر همايون موتمني معاون پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي واحد ساري را به عنوان رييس شوراي پژوهشي منطقه 3 کشور منصوب کرد. به گزارش  ايسکانيوزدکتر موتمني عضو هيات علمي گروه آموزشي کامپيوتر واحد ساري، پژوهشگر نمونه اين واحد در سالهاي 84 و 86 و نخستين استاديار گروه مهندسي کامپيوتر در سطح منطقه 3 است.وي علاوه بر تاليف و ترجمه کتب تخصصي کامپيوتر و اجراي طرح هاي پژوهشي، داراي مقالات متعدد علمي در ژورنالهاي تخصصي ISI است .عضويت در هيات تحريريه و داوري ژورنال هاي بين المللي ، منتخب کشوري مسابقات سراسري قرآن کريم و عترت در رشته نرم افزارهاي علوم اسلامي سالهاي 82 ، 83 و 86 ، ارائه مقاله و سخنراني علمي در کنفرانس هاي بين المللي کشورهاي روسيه ، آمريکا ، روماني ، ترکيه و ... بخش ديگري از موفقيت هاي رييس جديد شوراي پژوهشي منطقه 3 است.
   
مراسم هفتم شهداي گمنام دانشگاه آزاد اسلامي کرمان برگزار شد

مراسم هفتم شهداي گمنامي که هفته گذشته در اين واحد دانشگاهي به خاک سپرده شده بودند شب گذشته برگزار شد.
به گزارش ايسکانيوز اين مراسم که بعد از نماز مغرب و عشا» در محل حرم مطهر اين شهدا» برگزار مي شد با شرکت دانشجويان، اساتيد،کارکنان و مردم شهيد پرور کرمان همراه بود.حجه الاسلام حسيني رياست دفتر فرهنگ اسلامي دانشگاه گفت: بايستي از شهداي عزيز تشکر کرد که اين افتخار را نصيب دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرمان کردند و ما نيز بايد بر خود بباليم چراکه اين ارزش کمي نيست که شهدا ما را قابل دانستند و قدم بر چشم ما گذاردند.وي گفت: بعضي از شهدا بودند که در وصيت نامه هاي خود مي خواستند که مانند حضرت زهرا(س) قبرشان مخفي بماند لذا فلسفه اينکه شهداي گمنام را در ايام شهادت فاطمه زهرا(س) تشييع مي کنند به همين خاطر است. رياست دفتر فرهنگ اسلامي واحد گفت: ما خداي ناکرده نبايستي نا شکري کنيم چراکه ما ريزه خوار خوان شهدا» هستيم شهدا» سفره را براي ما پهن کردند و ما داريم از سفره شهدا» استفاده مي کنيم.مراسم با خواندن زيارت عاشورا و مداحي در کنار قبور مطهر شهدا» گمنام به پايان رسيد.

 صدور کارت ويژه پژوهشگران حوزوي آغاز شد

کارت ويژه پژوهشگران حوزوي در مرحله اول به 200 نفر از پژوهشگران برتر حوزه علميه ارائه خواهد شد. مدير خدمات پژوهشي و اطلاع رساني معاونت پژوهشي حوزه علميه قم در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام اين خبر گفت: صدور اين کارت در مرحله اول براي 200 نفر از پژوهشگران حوزوي آغاز شده است و پيش بيني مي شود همزمان با  آغاز سال جديد تحصيلي حوزه هاي علميه به آنان ارائه شود.حجت الاسلام حسيني کاشاني افزود: همزمان با مراحل صدور اين کارت، رايزني با وزارت خانه ها، سازمانها و ديگر مراکز علمي، پژوهشي و خدماتي وابسته به حوزه علميه آغاز شده است تا دارندگان اين کارت بتوانند با عنوان رسمي پژوهشگر حوزوي از خدمات مرتبط با پژوهشگران بهره مند شوند.
 
انعقاد تفاهم نامه ميان دانشگاه کاشان و کميسيون ملي يونسکو

رئيس دانشگاه کاشان از انعقاد تفاهمنامه همکاري ميان دانشگاه کاشان و کميسيون ملي يونسکو خبر داد و گفت: اين تفاهم نامه همزمان باشصتمين سال همکاري ايران و يونسکو در زمينه هاي مختلف علمي، پژوهشي، عرفان، فرهنگي، تاريخي، نجوم و کاشان شناسي منعقد شده است.
به گزارش خبرگزاري مهر، دکتر سيد جواد ساداتي نژاد با بيان اين مطلب افزود: سال 2009 توسط يونسکو به عنوان سال نجوم ناميده شده است و دانشگاه کاشان در زمينه ساخت اسطرلاب و آموزش همگاني نجوم با کميسيون ملي يونسکو همکاري خواهد کرد.وي افزود: تهيه طرح توجيهي ايجاد کرسي فرش يونسکو در دانشگاه کاشان، طراحي جايزه بين المللي غياثالدين جمشيد کاشاني در رياضي و نجوم، تعريف يک فعاليت بين المللي يا منطقه اي در زمينه اسانسهاي طبيعي و برگزاري مشترک همايش ملي بزرگداشت افضل الدين کاشاني در دانشگاه کاشان از جمله موارد اين تفاهم نامه است.رئيس دانشگاه کاشان بررسي زمينه هاي برگزاري مشترک برنامه کاشان شناسي، برقراري ارتباط پژوهشکده انرژي دانشگاه با کميته هاي مرتبط در کميسيون ملي يونسکو و همکاري در برگزاري نمايشگاه طرح و فرش کاشان در يونسکو را از ديگر موارد مورد تفاهم بين دانشگاه کاشان و کميسيون ملي يونسکو عنوان کرد.


همايش "دانشگاه اسلامي" در دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شد

همايش "دانشگاه اسلامي" با حضور معاون فرهنگي وزارت علوم و جمعي از اعضاي هيات علمي در سالن همايشهاي دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شد.
به گزارش خبرنگار صنفي آموزشي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، دکتر محمدباقر خرمشاد، معاون فرهنگي وزارت علوم در اين همايش در سخناني گفت: اگر بتوانيم به رابطه فرهنگ و علم پي ببريم ميتوانيم به مفهوم دانشگاه اسلامي نيز دست يابيم که در اين ميان به نظر مي رسد، علم و فرهنگ در حالت حداقلي داراي يک رابطه دوسويه و مکمل هستند که رشد جامعه را به همراه خواهد داشت.
وي با بيان اينکه وجود فرهنگ، سبک زندگي را تغيير ميدهد و قطعا فرهنگ تعيين کننده جهت علم در هر جامعه است، اظهار کرد: در اين زمينه اگر فرهنگ، علم ساز و تمدن ساز باشد جامعه را متفاوت خواهد کرد هر چند که علم به خودي خود نيز تجلي فرهنگ هم محسوب ميشود.
وي با اشاره به سخن امام خميني(ره) درباره فرهنگ، مبني بر اينکه راه اصلاح يک ملت، اصلاح فرهنگ آن است گفت: بنابراين فرهنگ بستر و زير بناي همه تحولات است.
دکتر خرمشاد تصريح کرد: از آنجا که فرهنگ اسلامي، فرهنگي علم گرا و علم محور است و تمدن اسلامي نيز تمدني است علم ساز،بنابراين فرهنگ اسلامي يک فرهنگ تمدن ساز است و در نتيجه دانشگاه اسلامي هم، دانشگاهي علم ساز و تمدن ساز است.
وي همچنين تعالي بخشي به علم را يکي از کانونهاي جدي در دانشگاه اسلامي بيان کرد.
وي با اشاره به شرايط کنوني جامعه امروزي ايرانيان بعد از گذشت 30 سال از انقلاب اسلامي، اظهار کرد: جامعه کنوني براي ماندن در گردونه رقابتي تمدني جهان نياز دارد تا دانشگاهش علاوه بر علم سازي اهتمام جدي به تمدن سازي نيز داشته باشد.
وي تصريح کرد: براي اينکه انقلاب اسلامي بتواند ادامه حيات دهد بايد رنگ تمدن اسلامي را برفضاي تمدني و فرهنگي خود قالب کند.
دکتر خرمشاد در خاتمه دانشگاه تمدن ساز و دانشگاه اسلامي و به عبارتي دانشگاه تمدن ساز اسلامي را دانشگاهي تخصص محور، مهارت ساز، فنگرا، معنويت گرا، عدالت محور، جهان گرا، توسعه جو و گزارههايي ديگر عنوان کرد .
گفتني است، اين همايش همت دانشگاه امام صادق (ع) و با همکاري موسسه امام خميني(ره)، دانشگاه مفيد، پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي مدرسه عالي شهيد مطهري برگزار شد

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در دوشنبه بیست و هفتم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 14:0 |


تاريخ توزيع کارت و جزئيات برگزاري آزمون سراسري 87 اعلام شد


مصوبه شوراي آموزشي دانشگاه شهيد بهشتي براي حذف پزشکي در امتحانات

در گفتگو با مهر عنوان شد:
اعلام رتبه هاي آزمون دستياري دندانپزشکي پس از بررسي مدارک داوطلبان


برگزاري آزمون دکتري مطالعات جوانان حوزه علميه قم 31 خردادماه


تدوين سرفصلهاي آموزشي شوراهاي صنفي در وزارت علوم


دايره المعارف آموزش عالي


كوتاه وخواندني


  تاريخ توزيع کارت و جزئيات برگزاري آزمون سراسري 87 اعلام شد  

گروه آزمون وسنجش : معاون اجرايي  سازمان سنجش وآموزش کشور در گفت وگو با خبرنگار آفرينش اعلام کرد: معاون اجرايي سازمان سنجش آموزش کشور تعداد کل کارتهاي صادر شده براي داوطلبان کنکور 87 را يک ميليون و 506 هزار و 551 عنوان و نحوه توزيع کارت را براي داوطلبان تهراني و داوطلبان ساير شهرستانها اعلام کرد.
دکتر حسين توکلي افزود: در آزمون سراسري 87 تعداد 1 ميليون  و 344 هزار و 978 نفر متقاضي ثبت نام و شرکت در آزمون شدند که از اين تعداد 317 هزار و 905 نفر در گروه آزمايشي رياضي و فني ، 458 هزار و 842 نفر در گروه آزمايشي تجربي، 516 هزار و 618 نفر در علوم انساني، 32 هزار و 526 نفر در گروه آزمايشي هنر و 19 هزار و 87 نفر در گروه آزمايشي زبانهاي خارجي شرکت کرده اند.
وي اظهار داشت: با توجه به اينکه به گروههاي آزمايشي 1، 2 ، 3 و 5 اجازه داده شده بود که در گروه آزمايشي هنر نيز شرکت و علاقه مندي خود را در اين زمينه اعلام کنند، 34 هزار و 7 نفر از گروه هاي آزمايشي ديگر علاقه مندي خود را براي شرکت در گروه آزمايشي هنر اعلام کرده اند بنابراين 66 هزار و 533 کارت ورود به جلسه آزمون براي داوطلبان گروه آزمايشي هنر صادر شده است.معاون سازمان سنجش آموزش کشور گفت: همچنين به داوطلبان گروههاي آزمايشي 1 ، 2، 3  و 4 نيز اجازه داده شده بود که در گروه آزمايشي زبان نيز شرکت کنند از اين رو 127 هزار و 566 نفر از اين گروههاي آزمايشي علاقه مندي خود را نسبت به شرکت در آزمون زبان اعلام کرده اند.
وي افزود: در کل يک ميليون و 506 هزار و 551 کارت ورود به جلسه آزمون کنکور سراسري 87 صادر شده است.
معاون اجرايي سازمان سنجش وآموزش کشور به آفرينش گفت : داوطلبان گروه آزمايشي علوم رياضي و فني در صبح پنجشنبه ششم تير ماه، گروه آزمايشي هنر بعد از ظهر پنجشنبه، گروه آزمايشي علوم تجربي صبح روز جمعه هفتم تير، گروه آزمايشي زبان هاي خارجي بعد از ظهر جمعه و داوطلبان گروه آزمايشي علوم انساني در صبح شنبه هشتم تير در آزمون عمومي و اختصاصي گروه آزمايشي خود شرکت خواهند نمود.
دکتر توکلي گفت: کارت ورود به جلسه کنکور 87 در روزهاي دوشنبه، سوم و سه شنبه، چهارم تيرماه در 386 شهرستان و بخش مختلف کشور توزيع مي شود.
به گفته وي، همراه با کارت ورود به جلسه، دفترچه  شرکت در آزمون در برگه راهنماي حوزه ها امتحاني نيز صادر مي شود و بر اين اساس داوطلباني که علاوه بر گروه آزمايشي اصلي خود در دو يا سه گروه ديگر نيز شرکت کرده اند بايد به هنگام دريافت کارت اصلي، کارت هاي دوم و سوم خود را نيز دريافت مي کنند.
وي با بيان اينکه آزمون جلسات امتحاني صبح، راس ساعت 8 صبح و بعدازظهر راس ساعت 30:15 آغاز مي شود، گفت: درهاي ورود به جلسه يک ساعت قبل از آزمون بسته مي شود و داوطلبان بايد يک ساعت قبل از بسته شدن دربهاي ورود به جلسه در حوزه هاي امتحاني حاضر شوند.
وي در خاتمه گفت: داوطلبان از آوردن وسايل اضافي مانند تلفن همراه، ماشين حساب، کتاب و نظاير آن خودداري کرده و به نکاتي که از بلند گوي محل برگزاري آزمون پخش مي شود، به دقت توجه کنند.
کنکوريها بايد پس از دريافت پاسخنامه شماره آن را با شماره صندلي و شماره کارت خود مقايسه کرده و از صحت آن مطمئن شوند. درصورت مشاهده اختلاف، موضوع را به نزديکترين مراقب اطلاع دهند.


  مصوبه شوراي آموزشي دانشگاه شهيد بهشتي براي حذف پزشکي در امتحانات  

گروه آزمون وسنجش : آيين نامه حذف پزشکي در امتحانات پايان نيمسال دانشگاه شهيد بهشتي در شوراي آموزشي اين دانشگاه تصويب شد.
به گزارش مهر، بر اساس اين آئين نامه دانشجويان دانشگاه شهيد بهشتي موظفند در صورت بروز بيماري در روز امتحان جهت درمان بيماري و دريافت گواهي استعلاجي به منظور استفاده از حذف پزشکي به اداره بهداشت، امور درمان و مشاوره دانشجويان مراجعه کنند. البته در صورتي که دانشجو نتواند به مرکز درماني دانشگاه مراجعه کند يا بيماري وي در ساعات غير فعال بودن اين مرکز باشد، بايد بلافاصله در ساعات کاري اين مرکز را از بيماري خود مطلع و کسب تکليف کند.
آئين نامه دانشگاه شهيد بهشتي متذکر شده است: مراجعه به مرکز درماني دانشگاه به علت بيماري سرپايي با تظاهرات باليني جزئي که با مصرف دارو قابل کنترل باشد نمي تواند الزاما دليلي براي صدور گواهي استعلاجي باشد.
بر اساس مصوبه شوراي دانشگاه شهيد بهشتي چنانچه دانشجويي جهت درمان به مرکز درماني يا پزشک خارج از دانشگاه مراجعه کند، لازم است بعد از تماس اوليه با مرکز، گواهي استعلاجي خود را به همراه تمام مدارک پزشکي در اولين روز بعد از استراحت مطلق شخصا به مرکز بهداشت ارائه دهد تا عملا امکان بررسي دقيق تر توسط پزشکان مرکز جهت تاييد وجود داشته باشد.
همچنين در اين آئين نامه تاکيد شده است: اصولا گواهي هاي پزشکي که بيش از 2 روز کاري از پايان تاريخ صدور آنها يا از زمان استراحت مطلق ذکر شده در آنها گذشته باشد قابل بررسي نخواهند بود. همچنين گواهي هاي صادره توسط پزشکان خارج از دانشگاه پس از بررسي توسط مرکز بهداشت و درمان دانشگاه، تاييد يا رد خواهد شد. اين بررسي حداکثر پنج روز کاري طول مي کشد.دانشگاه شهيد بهشتي متذکر شده است: گواهي استعلاجي براي بعضي بيماري ها ضرورتا نمي تواند دليلي براي عدم شرکت در امتحان باشد. در بسياري از موارد فرد با مراجعه به موقع به پزشک و رسيدگي، مي تواند در امتحان مربوطه شرکت نمايد. در دست داشتن هر گواهي پزشکي به مفهوم مجوز عدم شرکت در امتحان نيست و مرکز بهداشت و درمان با در نظر گرفتن دلايل پزشکي به بررسي آنها مي پردازد و نظر خود را اعلام مي کند. شوراي دانشگکاه شهيد بهشتي تصويب کرده است: در صورت بستري شدن بيش از 24 ساعت در بيمارستان، لازم است بعد از ترخيص تصوير برگ پذيرش و خلاصه پرونده دانشجو ممهور به مهر بيمارستان حداکثر ظرف 15 روز به اداره بهداشت و درمان ارائه گردد. نتيجه بررسي را مرکز بهداشت در زمان تعيين شده طي نامه اي به آموزش کل دانشگاه و رونوشت آن را به دانشکده ارسال مي کند.


  در گفتگو با مهر عنوان شد:
 اعلام رتبه هاي آزمون دستياري دندانپزشکي پس از بررسي مدارک داوطلبان  

گروه آزمون وسنجش : دبير شوراي آموزش دندانپزشکي و تخصصي در خصوص زمان اعلام رتبه هاي آزمون دستياري رشته هاي تخصصي دندانپزشکي گفت: رتبه هاي آزمون دستياري دندانپزشکي پس از بررسي مدارک داوطلبان مجاز به انتخاب رشته به اطلاع آنها خواهد رسيد.
دکتر اکبر فاضل در گفتگو با مهر افزود: با توجه به اينکه ثبت نام در اين آزمون به صورت اينترنتي انجام شده و در هنگام ثبت نام مدارکي از داوطلبان اخذ نشده است، دبيرخانه در حال بررسي صحت مدارک ارسالي پذيرفته شدگان مرحله اول آزمون دستياري دندانپزشکي است.
وي افزود: پس از بررسي مدارک ارسالي و رفع نواقص احتمالي، رتبه ها به ترتيب نمره مشخص شده و در سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي وزارت بهداشت اعلام مي شود.
دبير شوراي آموزش دندانپزشکي و تخصصي يادآور شد: پس از اعلام رتبه ها، کد رشته محلهاي رشته هاي تخصصي اعلام خواهد شد و پذيرفته شدگان مرحله اول مي توانند نسبت به انتخاب يکصد کد رشته محل اقدام کنند.
وي اظهار داشت: پيش بيني مي شود با توجه به زمان بررسي مدارک، رتبه هاي آزمون دستياري دندانپزشکي در يک ماه آينده منتشر شود.
به گزارش مهر، بيست و دومين دوره آزمون پذيرش دستيار دندانپزشکي روز 12 ارديبهشت ماه سال 87 در 8 حوزه امتحاني دانشگاه علوم پزشکي کشور با حضور يک هزار و 940 داوطلب برگزار شد.


 برگزاري آزمون دکتري مطالعات جوانان حوزه علميه قم 31 خردادماه  

گروه آزمون وسنجش : مدير مرکز مطالعات ديني جوانان از برگزاري آزمون ورودي سطح چهار ( دکتري ) مطالعات جوانان حوزه علميه قم در 31 خردادماه خبر داد. حجت الاسلام ضميري در گفتگو با مهر با بيان اين خبر گفت : در آزمون ورودي اين دوره ، بيش از 50 نفر از فارغ التحصيلان سطح سه (کارشناسي ارشد) مراکز تخصصي يا مدارس علميه شرکت خواهند کرد.وي افزود: نتايج اين آزمون اواسط تيرماه اعلام و  پذيرفته شدگان در آزمون کتبي به مصاحبه دعوت خواهند شد. ظرفيت پذيرش اين دوره نيز 10 نفر خواهد بود.مدير مرکز مطالعات ديني جوانان افزود: اين دوره با همکاري سازمان ملي جوانان برگزار شده و تحصيل در آن به مدت 2 سال آموزشي و يک سال پژوهشي براي ارائه پايان نامه خواهد بود.


  تدوين سرفصلهاي آموزشي شوراهاي صنفي در وزارت علوم  

گروه آزمون وسنجش : سرفصلهاي دوره هاي آموزشي شوراهاي صنفي دانشجويان توسط دفتر مطالعات فرهنگي و برنامه ريزي اجتماعي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تدوين شد.
 به گزارش مهر، دفتر مطالعات فرهنگي و برنامه ريزي اجتماعي وزارت علوم با همکاري تعدادي از فعالان صنفي دانشگاهها سرفصلهاي آموزشي شوراهاي صنفي را با بررسي وضع موجود و در نظر گرفتن وضع مطلوب تهيه کرده است.
معاونت فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم از ابتداي استقرار دوره فعلي اين وزارتخانه، به آموزش محوري به عنوان يکي از سياستهاي وزارت علوم درباره فعاليتهاي دانشجويي، برگزاري کارگاههاي آموزشي و انتشار کتابهايي نظير دانستينهاي لازم براي تشکلهاي دانشجويي تاکيد داشته است.محمد باقر خرمشاد - معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم پيش از اين در گفتگو با مهر در خصوص بايدهاي شوراهاي صنفي گفت: "شوراهاي صنفي دانشجويان بايد علم کار صنفي را ياد بگيرند."
به گزارش مهر، تا کنون کتاب تشکلهاي صنفي دانشجويي از سوي پژوهشکده مطالعات فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم به چاپ رسيده است. اين کتاب شامل سرفصلهايي نظير انجمنهاي دانشجويي در چند کشور و تشکلهاي دانشجويي در دانشکده هاي پزشکي است. گفتارهاي نظري پيرامون تشکلهاي دانشجويي، مسائل اجرايي تشکلهاي دانشجويي و برخي اسناد و گزارشهاي نمونه از فعاليتهاي صنفي دانشجويان در لندن از ديگر سرفصلهاي اين کتاب به شمار مي آيد.


 دايره المعارف آموزش عالي 

ارتقاي سطح علوم درکشور

(قسمت اول )
وظيفه اصلي مراکز آموزشي اعم از دبستان و دبيرستان ودانشگاه ارتقاي سطح علم در کشور است .اکنون بايد ديد آيا اين وظيفه در مراکز آموزشي انجام مي شود . مطالعه وضع موجود نشان مي دهد که در آموزش نقش اصلي به عهده معلم است . معلم با استاد از طريق سخنراني نکته هايي را از ذهن خود به ذهن شاگردان منتقل مي کند  وشاگردان با حفظ کردن مطالب در امتحانات مقرر شرکت مي کنند وبا گذراندن امتحان به کلاس بالاترمي روند يا فارغ التحصيل مي شوند . به نظر نگارنده روش آموزش بايد همان روش تحقيق باشد .
همان طور که مي دانيم دانشمندان از طريق تحقيق به تدوين مباحث علمي مبادرت مي کنند . اين شيوه مي تواند شيوه آموزش باشد .اما اجراي اين امر بايد با دقت انجام شود .استاد يا معلم بايد عنوان مباحث بعدي را يک جلسه  قبل مطرح کند .او ممکن است سوال يا سوالهاي اساسي مبحث را مظرح کرده واز شاگردان خود بخواهد قبل از حضور در کلاس به مطالعه مبحث بپردازند .ارکان اصلي مبحث مورد نظر ،نظريه ها ،مفاهيم تازه ،اصول وقوانين را مطالعه و وبراي خود يادداشت تهيه کنند .شاگردان با مطالعه قبلي براي ارائه ارکان مبحث در کلاس ،آمادگي دارند واز اين طريق هم با روش تحقيق آشنا مي شوند وهم خود با راهنمايي معلم به ارائه مبحث مي پردازند واز اين طريق روح علمي  در انها رشد مي کند و به موقع مي توانند در ارتقاي سطح علمي کشور اقدام کنند .

چگونگي ارتقاي سطح علمي کشور
کار استاد يا معلم در مراکز آموزشي کشور(دانشگاه ،مدارس ،ابتدايي وراهنمايي )انتقال نکاتي  از ذهن استاد يا معلم به ذهن دانشجو و دانش آموز است ،حاصل کار مراکز آموزشي ،بالا بردن سطح محفوظات شاگردان است .براي ارتقاي سطح علمي کشورتغيير شيوه آموزش ضرورت دارد .

چگونگي تشکيل رشته هاي علمي
همان طور که ميدانيم ،رشته هاي علمي ،به تدريج شکل گرفته اند .ميل به کنجکاوي ،علاقه به شناخت پديده ها ،تلاش براي ادامه زندگي ومساعد ساختن محيط زيست ،انسان رابا طرح سوالهاي اساسي ومسائل متعدد رو به رو ساخته است .همين سوالها ومسائل ،انديشمندان را به مطالعه وتحقيق وا داشته است .از هر دوره از زندگي ،انسان به تناسب تجربيات ،وبه اندازه رشد فکري وعقلاني خود به تبيين وتوضيح پديده ها وحل مسائل پرداخته است .با پيشرفت بشر وتشکيل خدمات ،ابتدا انان به صورتي ساده به فعاليت هاي علمي ،گرايش يافت .با گسترش تجربيات ،کم کم بشر به طرح سوالهايي اساسي تر درباره جهان و پيدايش آن پرداخت وبا اختراع زبان وتشکيل نهادهاي اجتماعي وفرهنگي ،فعاليت هاي علمي خود را به تدريج گسترده تر کرد وبه خلق آثار علمي وهنري روي آورد .به طور کلي ،با پيدايش ورشد علم ،فلسفه وهنر وادبيات وتلاش براي اداره حيات جمعي واستوار ساختن نهادهاي اجتماعي ،بخشي از فعاليت هاي انسان به صورت علوم درآمد .
به طور خلاصه در رويارويي با سوالهاي اساسي يا موقعيت هاي سوال برانگيز ،انسان به تحقيق و تفکر پرداخت وبا سازمان دهي تجربيات خود ،کم کم بخشي از آنها را به صورت علوم درآورد .علوم مجموع آرا ونظرياتي است که دانشمندان در برخورد با مسائل تدوين کرده اند .اين نظريات رفته رفته نظام مند وروش مند شد وکم کم رشته هاي علمي از مجموع آرا ونظريات دانشمندان بوجود آمد .رشته هاي اصلي علوم جهان شناسي ،رياضيات ،علوم طبيعي وعلوم اجتماعي ،وهمچنين رشته هاي فرعي به همين صورت تشکيل شده اند .در مورد هر رشته علمي ،پس از برخورد انسان با موقعيت ابهام آميز وسوال برانگيز ،کوشش براي طرح مسئله ،استفاده از اطلاعات مربوط براي حل آن وسرانجام ارائه راه حل نسبتا منطقي ، راه براي تشکيل آن رشته هموار شده است اين راه حل ها يا آرا ونظريات در محافل علمي مطرح شده اند وانچا در اين محافل اساسي تلقي شده ،به تدريج پايه واساس علوم قرار گرفته است .
هم اکنون ما در برابر ميراث عظيم علمي قرار داريم وبحث در اين است که چگونه مي توان با اين ميراث علمي آشنا شد وبه ارزيابي وگسترش آن پرداخت .
تشکيل مراکز آموزشي ،بيشتر براي آشنا سازي نسل جوان با ميراث گذشته است .افزون بر اين ،انديشمندان پيوسته در حال ارزيابي تجربيات علمي خود وتجديد نظر در انها هستند واز اين طريق توانسته اند راه را براي گسترش مرزهاي دانش هموار سازند .
علاقه مندان به تعليم وتربيت از همان ابتدا در صدد طرح روشهاي آموزش برآمده اند .بحث ما در اين است که آيا مي توان از شيوه تشکيل رشته هاي علمي يا مباحث علمي در آموزش نيز استفا ده کرد آيا بهتر نيست که ما وارثان سرمايه علمي ،نيز از همان شيوه اي که پايه گذاران علوم در پيش گرفتند واين گنجينه را بوجود آوردند براي انتقال اين ميراث استفاده کنيم
اگر فعاليت محققان وانديشمندان را بررسي کنيم .شيوه کار آنها را مي توان تا حخدي مشخص کرد .اين کار را فيلسوفان علم انجام داده اند .بحث درباره شيوه مشاهده وآزمايش و شيوه هاي استقرار وقياس ،همه براي تبيين کار دانشمندان صورت گرفته است .
جان ديويي مراحل تحقيق را به صورت زي بيان کرده است .1-شرايط قبلي تحقيق :موقعيت نامعين (کلمات تحقيق وسوال تا حدي مترادف اند )-2 ارائه مسئله 3-تعيين راه حل يک مسئله -4 استدلال
همچنين همين مراحل در کتاب ديگر او به شرح زير است :
مشکل احساس شده -2 وضع و تعريف مشکل -3 پيشنهاد راه حل احتمالي -4 استنتاج ،تدوين يا طرح مداولات و اشارات راه حل پيشنهاد شده -5 مشاهده آزمايشي که منجر به پذيرش يا رد راه حل پيشنهادي شود .(ادامه دارد ...)


 كوتاه وخواندني  

 مديرکل اموردانش آموختگان دانشگاه علمي کاربردي خبر داد:
افزايش تعداد مراکز دانشگاه به 580 مرکز
 در سال آينده

گروه آزمون وسنجش : مدير کل امور دانش آموختگان دانشگاه علمي کاربردي با اعلام خبر اخذ مجوز راه اندازي 120 مرکز غير دولتي علمي کاربردي در کشور، افزود: با احتساب اين تعداد، سال آينده تعداد مراکز دانشگاه به 580 مرکز مي رسد.
به گزارش ايسنا ، سيد محسن احمدي نژاد در ششمين جشن فارغ التحصيلي دانش آموختگان دانشگاه جامع علمي کاربردي لرستان که با حضور رحيمي نسب نماينده مردم خرم آباد در مجلس در سالن شهيد آويني خرم آباد برگزار شد ، اظهار کرد: در حال حاضر 300 هزار دانشجو در 460 مرکز آموزش علمي کاربردي مشغول به تحصيل هستند. وي گفت: اخذ مجوز راه اندازي رشته هاي کارشناسي، ايجاد دوره کارشناسي ارشد و ارتقاي سطح کيفي آموزش از اولويتهاي اصلي دانشگاه جامع علمي کاربردي است. مدير کل امور دانش آموختگان دانشگاه علمي کاربردي در ادامه تصريح کرد: تا کنون 120 هزار دانشجو در سراسر کشور از دانشگاه علمي کاربردي فارغ التحصيل شده اند که مدارک تحصيلي 110 هزار نفر آنها صادر شده است . گفتني است، در اين مراسم که با حضور 964 دانش آموخته برگزار شد، از سه نفر اول هر رشته تقدير شد.

برگزاري همايش ايده هاي نو در پرستاري و مامايي

گروه آزمون وسنجش : همايش کشوري ايده هاي نو در پرستاري و مامايي با رويکردهاي نوين آموزشي تيرماه در دانشگاه علوم پزشکي ياسوج برگزار مي شود. به گزارش مهر، اين همايش کشوري با عنوان "ايده هاي نو در پرستاري و مامايي: چشم انداز هزاره سوم" در روزهاي 24 تا 26 تيرماه جاري در دانشگاه علوم پزشکي ياسوج برگزار خواهد شد. موضوعاتي از جمله نظريه پردازي در پرستاري و مامايي، مدلهاي مراقبتي در پرستاري و مامايي و رويکردهاي نوين آموزشي و تحقيقاتي در پرستاري و مامايي در اين همايش مورد بررسي قرار مي گيرند. همچنين رويکردهاي نوين مديريتي در پرستاري و مامايي و پرستاري و مامايي مبتني بر شواهد، جامعه محوري در اين دو رشته و نقش مذهب، اخلاق و قانون در پرستاري و مامايي در اين همايش سه روزه بررسي مي شود. توريسم پزشکي، کاربرد طب مکمل، کاربرد کامپيوتر، کاربرد نانوتکنولوژي در رشته هاي پرستاري و مامايي به همراه کاربرد مهندسي پزشکي و جايگاه و مسئوليتهاي نوين حرفه اي پرستاري و مامايي نيز ساير موضوعاتي است که در اين همايش مطرح خواهند شد.
 
برگزاري آزمون دکتري دانشگاه کاشان

گروه آزمون وسنجش : مدير تحصيلات تکميلي دانشگاه کاشان از برگزاري سومين آزمون دکتري در اين دانشگاه خبر داد.
به گزارش ايسنا، دکتر علي قربان پور گفت: در اين آزمون که به مدت دو روز ادامه دارد 173 نفر داوطلب دختر و پسر شرکت کرده اند که 90درصد شرکت کنندگان را داوطلبان دختر تشکيل مي دهد. وي، رشته هاي اين آزمون را شامل رشته رياضي در گرايش جبر و رشته شيمي در گرايش هاي آلي، معدني، فيزيک و تجزيه ذکر کرد. دکتر قربان پور با اشاره به اينکه حدود 13 درصد از شرکت کنندگان در اين آزمون پذيرفته مي شوند يادآور شد: اگر چنانچه پس از بررسي آزمون تعداد قبول شدگان به حد نصاب نرسد مجددا در آن رشته آزمون برگزار مي شود.

رشته "علوم مهندسي" در پرديس دانشکده هاي فني دانشگاه تهران داير مي شود

گروه آزمون وسنجش : همگام با دانشگاه هاي بزرگ جهان و براي نخستين بار در ايران، پرديس دانشکده هاي فني دانشگاه تهران، رشته "علوم مهندسي" را با چهار گرايش و دوازده خوشه تخصصي راه اندازي مي نمايد.
به گزارش ايسنا، اين رشته که به عنوان هسته مرکزي آموزش مهندسي در جهان طي بيست سال آينده تعريف شده و در دانشگاه هاي معتبر و بزرگي چون: برکلي،هاروارد،تورنتو و... داير شده است، در حقيقت دوره اي "بين رشته اي" است که از ارتباط نزديک حوزه هاي مختلفي از علوم، مانند: فيزيک، رياضيات و مهندسي تشکيل مي شود.
اين رشته، محيطي را فراهم مي کند که در آن دانشجويان ضمن فراگيري فنون مهندسي، مي توانند علائق خود در حوزه هاي مختلف علوم را نيز دنبال کنند. گرايش هاي طراحي شده در اين رشته، دانشجويان را براي مطالعات پيشرفته و عميق در مهندسي و علوم آماده مي کند.
از ديگر اهداف اين رشته رامي توان توسعه پايه هاي نظري براي تحليل پديده هاي علمي و کاربردهاي مهندسي آن ها، آينده پژوهي در فناوري و انتقال فناوري هاي نو به صنعت نام برد.
مهندسين تربيت يافته اين رشته قادرند با برخورداري از دانش علوم پايه قوي و درک عميق از فنون و روش هاي مهندسي، امر هدايت و اجراي پژوهش هاي صنعتي بين رشته اي را عهده دار شوند. در کنار به کارگيري مهندسين اين رشته در بخش RD صنايع، امکان ادامه تحصيل آن ها در رشته هاي سنتي مهندسي، به علت ماهيت چند رشته اي بودن آن وجود دارد.
امکان کار در چند رشته مهندسي در بازار کار رقابتي امروز، از توانائي هاي برتر دانش آموختگان اين رشته مي باشد. رشته علوم مهندسي اين امکان را براي اين افراد فراهم مي آورد که با برخورداري از دانش علوم پايه قوي و پيوند زدن آن با فنون و روش هاي مهندسي از استعداد و علاقه خود به بهترين نحو، بهره  گيرند و زمينه رشد و شکوفائي مهندسي نوين که ماهيتي بين رشته اي و چند رشته اي دارد را فراهم آورند.
دانشجويان اين رشته برعکس رشته هاي سنتي مهندسي در بدو ورود نياز به انتخاب رشته ندارند و پس از سه سال به خوشه تخصصي مهندسي مورد علاقه خود وارد و از آن فارغ التحصيل مي شوند. ادامه تحصيل اين دانشجويان در دوره هاي کارشناسي ارشد و دکتري در هر رشته مهندسي امکانپذير مي باشد.
لازم به ذکر است در سال تحصيلي 88-87  فقط 25 دانشجو در اين رشته پذيرش مي شوند و تنها کساني مي توانند وارد اين رشته شوند که رتبه کشوري آن ها زير 500 نفر اول باشد.

فضاهاي آموزشي دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد تجهيز مي شوند

گروه آزمون وسنجش : فضاهاي آموزشي دانشکده ها و مرکز مهارتهاي باليني دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد تجهيز مي شود.
به گزارش مهر، معاونت آموزشي وزارت بهداشت در بازديد از دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد، تجهيز فضاهاي آموزشي اين دانشگاه را به وسايل کمک آموزشي به تصويب رساند.
معاونت آموزشي وزارت بهداشت همچنين در خصوص امکان سنجي تاسيس راه اندازي رشته هاي جديد نيز از دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد بازديد به عمل آورد.
از ديگر اقدامات معاونت آموزشي وزارت بهداشت در اين بازديد، تجهيز دانشکده ها و مرکز مهارتهاي باليني دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد بود. دانشگاه علوم پزشکي داراي يک هزار و 692 نفر دانشجو و چهار دانشکده پرستاري، بهداشت، پزشکي و پيراپزشکي، پرستاري بروجن است.


 تدوين متون آموزشي رشته هاي
 کشاورزي و منابع طبيعي

گروه آزمون وسنجش : در نشست هم انديشي اعضاي هيات علمي  پرديس کشاورزي و منابع طبيعي کرج که به مناسبت سال نوآوري و شکوفايي برگزار شد، بر کاربردي تر شدن متون آموزشي رشته هاي کشاورزي و منابع طبيعي تاکيد شد.
به گزارش ايسنا، در اين نشست دکتر عباسعلي زالي رييس دانشکده  کشاورزي دانشگاه تهران با تاکيد بر لزوم ايجاد عوامل نوآوري در دانشگاه ها، گفت:  اولين نوآوري در دانشگاه ها بايد نوآوري در عدم تمرکز و رفع سيستم هاي مالي صورت گيرد.
وي با اشاره به تشکيل کميسيون ها در دانشگاه تهران و نقش اين کميسيونها، افزود: هدف از تشکيل اين کميسيونها نزديک تر کردن پيوند ميان دانشگاه، صنعت و دولت و استفاده از نظرات اساتيد و دانشجويان و انعکاس آن به وزارتخانه مربوطه و دولت است.
رييس دانشکده کشاورزي دانشگاه تهران با تاکيد بر لزوم پيوستگي ميان علم و جامعه، عنوان کرد: وظيفه دانشگاه توليدعلم به صورت کاربردي است، به طوري که دانشگاه بايد مرجع حل مسائل جامعه شود. وي تصريح کرد: وظايف اين کميسيونها استانداردسازي، سنجش ميزان حضور مربي و کارشناس و افزايش ارتقاي جايگاه دانشگاه تهران در ميان ساير دانشگاه هاي جهان که هم اکنون رتبه 500 را به خود اختصاص داده است مي باشد.
رييس دانشکده کشاورزي دانشگاه تهران با تاکيد بر هدفدار شدن پژوهشها در کشور، افزود: جهت دهي و هدفدار شدن آموزش و پژوهش و به روزتر کردن مسائل از ديگر وظايف اين کميسيونها شمرده شده است.

رييس دانشکده دندانپزشکي دانشگاه علوم پزشکي يزد خبرداد:
 پذيرش دانشجوي دستياري در 3 رشته تخصصي
 در دانشکده

گروه آزمون وسنجش : رييس دانشکده دندانپزشکي دانشگاه علوم پزشکي شهيد صدوقي يزد در مراسم جشن فارغ التحصيلي دانش آموختگان رشته دندانپزشکي از پذيرش دانشجوي دستياري در 3 رشته تخصصي از مهر ماه سال جاري خبر داد.
به گزارش ايسنا دکتر عبدالرحيم داوري در اين مراسم اظهار کرد: دانشکده دندانپزشکي يزد طي دو سال گذشته افتخار اين را داشت که در بين دانشکده هاي دندانپزشکي دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور رتبه چهارم را به خود اختصاص دهد. وي ادامه داد: اين دانشکده براي اولين بار در 3 رشته تخصصي دستيار دندانپزشکي پذيرش خواهد کرد.
دکتر داوري خاطر نشان ساخت: اين دانشکده در رشته هاي دهان و تشخيص، اندودانتيکس و ترميمي هر کدام 2 دستيار(در مجموع 6 دستيار) به صورت تخصصي از ابتداي مهر ماه سال جاري پذيرش مي نمايد.
رئيس دانشکده دندانپزشکي يزد در پايان خطاب به دانشجويان توصيه کرد: شما دانشجويان بايد ضمن تقويت پايه علمي به تقويت تقوا نيز بپردازيد چرا که اين 2 مقوله به منزله دو بالي هستند که رحمت و لطف خداوند را شامل حال شما خواهد نمود. شايان ذکر است; در اين مراسم از 20 دانشجوي فارغ التحصيل دندانپزشکي ورودي 81 و خانواده
هايشان تجليلي شد.

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در دوشنبه بیست و هفتم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 13:58 |
ابومحمد مصلح الدين سعدي شيرازي
استاد: دکتر حسن احدي -----دانشجو: حسين فرش فروش(قسمت چهارم )

نياز کودکان امروز به ويتامينها


كوتاه وخواندني


  ابومحمد مصلح الدين سعدي شيرازي 
 استاد: دکتر حسن احدي -----دانشجو: حسين فرش فروش(قسمت چهارم )

 4- سازگاري اجتماعي : سعدي سازگاري اجتماعي و همزيستي مسالمت آميز را کمال مطلوب جامعه آرماني مي داند. او مدينه فاضله اي را ترسيم مي کند که اين دو از بنيانهاي مستحکم شخصيت هر فرد آن جامعه  است. سعدي به عوامل زير به عنوان عوامل پديد آورنده سازگاري اجتماعي اشاره مي کند:
الف)عدالت
ملوک جهان را نصيحت رب العالمين بسنده است که در کتاب مجيد مي فرمايد: واذا حکمتم بين الناس ان تحکموا بالعقل . و ديگر فرمود : ان الله يامد بالعدل و الاحسان . پادشاهاني که مشفق درويش اند نگهباني ملک و دولت خويشند , به حکم آنکه عدل و احسان و انصاف خداوندان مملکت موجب امن و استقامت رعيت است و عمارت و زراعت بيش اتفاق افتد.
ب) تواضع
تواضع سر رفعت افراز دت
تکبر به خاک اندر اندازدت
بگردن فتد سرکش تند خوي
 بلنديت بايد بلندي مجوي
زمغرور دنيا ره دين مجوي
خدابيني از خويشتن بين مجوي
گرفتم که خود هستي از عيب پاک
تعنت مکن بر من عيب ناک
ج) عزت نفس و وارستگي :
موحد چه در پاي ريزي زرش
چه شمشير هندي نهي بر سرش
اميد و هراسش نباشد ز کس
براين است بنياد توحيد و بس
د) احسان و نيکو کاري 
داني چه بود کمال انسان
با دشمن و دوست لطف و احسان
غمخواري دوستان خدا را
دلداري دشمنان مدارا
عوامل موثر بر تعليم و تربيت
بي شک وراثت, خانه , مدرسه , همنشين و فرمانروايان و مديران جامعه عواملي هستند که بر فرآيند تربيت تاثير مي گذارند و ميزان تاثير گذاري آنها نيز يکسان نيست. سعدي در سرودها و گفته هايش به بيان تاثير گذاري بسياري از اين عوامل پرداخته , و در مورد هر عامل چنان از تاثير آن سخن گفته که گويي عامل تاثير گذار همين عامل است. از اين رو بايد سخن او در تمامي عوامل ديده شود و به طور جامع بررسي گردد. در اينجا به طور گذرا به  عوامل مورد نظر او و مصداق گفته هايش مي پردازيم:
1- وراثت
زوحشي نيايد که مردم شود
به سعي اندر او تربيت گم شود
توان پاک کردن ز زنگ آيينه
وليکن نيايد ز سنگ آيينه
به کوشش نرويد گل از شاخ بيد
نه زنگي به گرما بگردد سپيد
2- خانه
زنان باردار, اي مرد هشيار
اگر وقت ولادت ما زايند
از آن بهتر به نزديک خردمند
که فرزندان نا هموار زايند
3 -مدرسه 
نداني که سعدي مراد از چه يافت؟
نه هامون نوشت و نه دريا شکافت
به خردي بخورد از بزرگان قفا
خدادادش اندر بزرگي صفا
هرآنکس که گردن به فرمان نهد
بسي برنيايد که فرمان دهد
هر آن طفل کو جور اموزگار
نبيند, جفا بيند از روزگار
4- همنشين
گلي خوشبوي در حمام روزي
رسيد از دست محبوبي به دستم
بد و گفتم که مشکي يا عبيري 
که از بوي دلاويز تو مستم؟
بگفتا من گلي ناچيز بودم
وليکن مدتي با گل نشستم
کمال همنشين در من اثر کرد
وگرنه من همان خاکم که هستم؟
5- فرمانروايان 
دو تن , پرور اي شاه کشور گشاي
يکي اهل بازو , دوم اهل راي
زنام آوران گوي دولت برند
که دانا و شمشير زن پرورند
هرآن کو قلم را نورزيد و تيغ
بر او گر بميرد مگو اي دريغ
قلم زن نکو دار و شمشير زن
نه مطرب , که مردي نيايد ز زن
نه مردي است دشمن در اسباب و جنگ
تو مدهوش ساقي و آواز چنگ
بسا اهل دولت به بازي نشست
که ملکت برفتش ببازي ز دست
انواع تربيت
در آثار سعدي جامعيت او در ساخت هاي عقل , دين ,عرفان , و اخلاق به وضوح ديده مي شود. به نظر او انواع تربيت عبارتند از :
1- تربيت عقلانيت
سعدي عقل و خرد را از داده هاي بزرگ خداوند دانسته , و در عظمت و سترگي اين نعمت که از ويژگي هاي انسان است سخن بسيار گفته و بزرگي و بزرگواري و عظمت آدمي را به عقل وخرد او دانسته و در ين باره چنين اظهار داشته است:
بزرگان و حکما گفته اند تو انگري به هنرست نه به مال و بزرگي به عقل است نه به سال.
سعدي , گام نخست را در تربيت عقل تهذيب نفس و رهايي از اسارت شکم و شهوت مي داند و سخن گويي صحيح را گام دوم مي داند:
کسي سيرت آدمي گوش کرد
که اول, سگ نفس خاموش کرد
خور و خواب تنها طريق رواست
براين بودن آيين نابخردست
و يا :
زبان در دهان اي خردمند چيست؟
کليد در گنج صاحب هنر
چو در بسته باشد چه داند کسي
که جوهر فروش است يا پيله ور
اگر چه پيش خردمند خامشي ادب است
به وقت مصلحت آن به که در سخن کوشي
دو چيز طيره عقل است, دم فروبستن
به وقت گفتن و گفتن به وقت خاموشي
2- تربيت ديني
سعدي از جاي جاي نوشته هايش مردم را به وادي دين و تربيت ديني فراخوانده است . او پايه و اساس حيات انسان را دين و دين باوري و حتي علم و معرفت را نيز براي پروردن دين دانسته است:
علم از بهر دين پروردن است نه از بهر دنيا خوردن .
وي در تربيت ديني بر عقل صالح تاکيد کرده و معرفت ديني را بال پرواز به سوي کعبه مقصود و عمل صالح را شيوه شيرين معرفت ديني دانسته است. او در زمينه تربيت ديني به سه نکته بنيادين تاکيد ورزيده است:
الف) ياد خدا,
روان گشتش از ديده بر چهره جوي
که برگرد و ناپاکي از من مجوي
تو در روي سنگي شدي شرمناک
مرا شرم باد از خداوند پاک
چه سود از پشيماني آيد به کف
چو سرمايه عمر کردي تلف
ب) روحيه تضرع و ابتهال
وقتي که حادثه موجب تشويش خاطر بود طريق آن است که شبانگاه که خلق آرام گيرند استعانت به درگاه خداي تعالي برد و دعا و زاري کند و نصرت و ظفر طلبد
پس آنگاه به خدمت زهاد و عباد قيام نمايد و همت خواهد و خاطر به خدمت ايشان مصروف دارد, پس به زيارت بقاع شريف رود و از روان ايشان مدد جويد.


  نياز کودکان امروز به ويتامينها  

 متاسفانه ، امروزه غذاهاي فراوري شده، سريع و بدون محتواي غذائي به آساني در دسترس کودکان قرار مي گيرند. جعبه هاي آب نباتهاي رنگي و جذاب، نوشابه هاي حاوي شيرين کننده هاي مختلف، و اسنک هاي پر روغن و نمک در دبستان ها و دبيرستانها مورد توجه کودکان و نوجوانان مي باشد. به نظر مي رسد تهيه کنندگان تنقلات عاري از مواد مغذي حضور خود را در هر جائي که امکان حضور کودکان فراهم است به نمايش مي گذارند. در اين ميان، والديني که ضرورت مقابله با اين روند مخرب را دريافته اند به دنبال راه حلي مناسب براي رساندن ريز مغذي ها(مولتي ويتامين ها و مواد معدني) هستند. يک راه مناسب استفاده از مکمل هاي مولتي ويتامين است که بسياري از آنها مناسب با ذوق و سليقه کودکان تهيه شده است. مولتي ويتامين هائي غني و استثنائي که علاوه بر رساندن ريز مغذهاي لازم به کودکان، به واسطه مواد خاص و طبيعي خود در تقويت سيستم ايمني نيز موثر هستند.
به گزارش محيا نيوز به دليل تنوع طبخ غذاها، حتي والدين مشکل پسند نيز نمي توانند از محتويات غذائي که آماده مي کنند با خبر شوند. مثلا ويتامين هاي محلول در چربي مي توانند حرارت طبخ نرمال را تحمل کنند اما ويتامينA,E به تدريج در مجاورت هوا از بين مي روند. به طريق مشابهي ويتامين هاي محلول در آب مثل ويتامين B1,B6 ، فوليک اسيد و پانتوتنيک اسيد در حرارت از بين مي روند. ويتامين B12 در مجاورت نور و حرارت و ويتامين C در اثر هوا و نور از بين مي روند، بسياري از نگهدارنده هاي به کار رفته در فراوري مواد غذائي، ويتامين هاي موجود در آن را از بين مي برند.
بسياري از والدين با مشکلات فراواني براي يافتن مولتي ويتامين هاي خوش مزه و جذاب که بتواند %100 مواد مغذي را به کودکانشان برساند با مشکل مواجهه هستند، موادي مانند منيزيم، آهن، يد و مس موجود در مولتي ويتامين ها سبب طعم بد آنها هستند. برخي از سازندگان براي جلوگيري از طعم بد داروها از به کار بردن اين مواد در مولتي ويتامين ها خودداري مي کنند، در حالي که برخي ديگر با به کارگيري مقدار بسيار زياد قند و طعم دهنده هاي مصنوعي سعي در پوشش آن دارند.
بهترين مولتي ويتامين هاي تهيه شده براي کودکان و خردسالان آن هائي هستند که از پايه هاي ميوه اي به مقادير کم شيرين کننده ها ساخته شده و نياز کودکان به آنتي اکسيدانت ها، مواد مغذي گياهي و ميزان بسيار کم کالري (تا حد 4 کالري در روز) را تامين مي نمايند.
در انتخاب نوع مولتي ويتامين بايد دقت شود که تا موادي چون بيوتين، فولات ، نياسين، پانتوتنيک اسيد، ويتامين B12 ، ويتامين B1، A، B6، C،DوE را هر روزه به بدن کودکان برساند.
عواقب ناشي از کمبود ويتامين ها و ريز مغذي ها:
آهن: در جهان حدود 1 ميليارد نفر مبتلا به کم خوني فقر آهن هستند که %20 از اين افراد را کودکان سنين دبستان و 12-%25 آن را زنان و کودکان در ساير سنين تشکيل مي دهند.
مصرف مقادير کم گوشت قرمز، ماهي و مرغ و مصرف مقادير زياد سريال ها کرنفلکس و شيرينيجات ابتلا به عفونت کرم هاي قلاب دار ، آسکاريس، شيستوزوميازيس، مالاريا، کمبود ويتامينC، آلرژي به شير گاو ، مصرف ناکافي لبنيات، تخم مرغ و بتاکاروتن سبزيجات و ميوه جات از جمله عوامل موثر در ابتلا به عارضه فقر آهن هستند. عواقب اين عارضه معمولا به صورت کاهش سطح هوشياري، عدم توانائي در انجام فعاليت هاي روزانه و طولاني تر بودن آنمي مربوط به متابوليسم ويتامين A و يد نشان داده مي شود.
ويتامين:A حدودا254  ميليون کودک در سنين قبل از دبستان از کمبود ويتامين A رنج مي برند. مصرف مقادير کم محصولات لبني ، تخم مرغ، بتاکاروتن ميوه جات و سبزيجات و ابتلا به عفونت انگلي هلمينث و آسکاريس از جمله عوامل ايجاد کننده کمبود ويتامين A مي باشد. عوارض کمبود ويتامين A به صورت افزايش خطر مرگ و مير کودکان، شب کوري و خشکي چشم نمايان مي گردد.
ويتامين B12 (کوبالامين): از عوامل ايجاد کننده کمبود اين ويتامين مي توان به مصرف ناکافي فراورده هاي حيواني و اختلال در جذب غذا به دليل آتروفي معده در نتيجه عفونت هليکوباکتر پيلوري و يا اختلال شديد در متابوليسم ويتامين B12 اشاره کرد. عوارض کمبود ويتامين B12 شامل آنمي مگالوبلاستيک، اختلالات رشد، اختلال عملکرد عصبي و دميلينه شدن اعصاب است.
ويتامين:B1 مصرف مقادير زياد برنج و سريال هاي صبحانه به صورت تصفيه شده، مصرف مقادير کم محصولات حيواني لبني و غلات، مصرف تياميناز موجود در ماهي خام و مشکلات متابوليسم تيامين از جمله عوامل کمبود ويتامينB1 و بوجود آورنده بري بري منجر به نوروپاتي مزمن محيطي، فلج و عدم هماهنگي اعضا» هستند.
ويتامينB3(نياسين): کمبود مي تواند به عارضه پلاگرا با علائم درماتيت، تهوع، استفراغ، افسردگي و از دست رفتن حافظه منجر شود.
ويتامين:B6 علائم کمبود اين ويتامين غير اختصاصي بوده و مي تواند شامل علائم عصبي همراه تشنج و درماتيت شود.
ويتامين :C کمبود ويتامين C به دليل عدم مصرف مقادير کافي از ميوه ها و سبزيجات سرشار از ويتامين C و يا پخت طولاني مدت سبزيجات حاصل مي شود. کمبود شديد ويتامين C باعث ايجاد اسکوربوت همراه با سندرم خون ريزي دهنده و کم خوني مي شود.
ويتامين :D کافي نبودن ميزان اشعه ماورا بنفش خورشيد، پوشيدن لباس هاي زياد و يا داشتن پوست تيره مي تواند به کمبود ويتامين D منجر شود. موارد شديد ناکافي بودن اين ويتامين به استئومالاسي و ريکتس در بچه ها منجر مي شود.
يد: حدود 2 ميليارد انسان در سراسر جهان از کمبود يد در غذاي خود رنج برده و به همين دليل در معرض ناراحتي هاي ناشي از کمبود اين ماده قرار دارند. زندگي در مناطقي که از نظر ميزان يد در خاک و آب دچار کمبود هستند و يا ارتفاعات شانس ابتلا به بيماريهائي نظير کريتينيم، اختلال عملکرد حواس ، هايپوتيروئيدي، گواتر و نقايص مادر زادي را افزايش مي دهد.
روي: اين ماده در مواد با منشا» حيواني و گياهي وجود دارد. سو» جذب اين مواد و يا عفونت با انگل هاي روده اي اسهال و يا نارسائي هاي ژنتيکي دائمي که منجر به کاهش سطوح روي در بدن مي شوند مي توانند به علائم غير اختصاصي نظير رشد ناقص، حساس شدن به بيماريهاي عفوني، عقب ماندگي جسماني، اسهال و اختلالات رواني منتهي شوند.
فولات: کوتاهي در مصرف ميوه ها و سبزيجات ، غلات و لبنيات ، سو» جذب مواد و عفونت هاي انگلي به همراه نارسائي هاي ژنتيکي در متابوليسم فوليک اسيد منجر به نقايصي عصبي و نقايص صورتي و دهاني و يا نارسائي هاي قلبي در هنگام تولد، بالا رفتن هموسيستئين پلاسما، بيماريهاي قلبي و حملات قلبي، افسردگي و نقص سيستم حسي مي شوند.
استفاده از مکمل ها، آسان ترين راه مبارزه با کمبود ريز مغذي ها:
 کلمه Supplementation و يا استفاده از مکمل هاي مولتي ويتامين و مينرال به عنوان واژه اي براي استفاده از دوزهاي غني ريز مغذي ها معمولا به شکل قرص، کپسول و يا شربت به کار برده مي شود. حسن استفاده از اين مواد رساندن مقدار اپيتيم ريز مغذي ها در فرم بسيار قابل جذب و به سريع ترين وجه ممکن براي کنترل کمبود اين مواد در جمعيت ها يا افراد خاص است.


 كوتاه وخواندني  

 عدم رعايت بهداشت دهان و دندان
 به قلب آسيب مي رساند 

نتايج يک مطالعه جديد نشان مي دهد که بيماريهاي دندان و لثه مي تواند باعث افزايش سطح چربي هاي تري گليسيريد در خون شده و در نتيجه به قلب آسيب وارد کند.
به گزارش  ايسنا،  اين مطالعات از سوي کالج دندانپزشکي مائولانا آزاد درهند صورت گرفته است.
دکتر ماهش ورما رييس انستيتو علوم دندانپزشکي مائولانا آزاد دراين باره گفت: عفونتهاي لثه مي تواند روي رگهاي خوني در دندانها تاثير گذاشته و به اين ترتيب باکتري هاي مضر و خطرناک به همراه جريان خون به قلب منتقل مي شوند. اين امر هم چنين يک نشانگر مهم از بيماريهايي چون ديابت، پوکي استخوان و غيره است.
متخصصان مي گويند: بهداشت دهان و دندان اغلب به دلايل مختلف ناديده گرفته مي شود. اين دندانپزشکان خاطرنشان کردند که 90 درصد از مردم هند مبتلا به بيماريهاي لثه هستند که اکثريت آنها از اين وضعيت نامطلوب لثه هاي خود بي خبر هستند.
به رغم آگاهي از اينکه بهداشت دندانها يک ضرورت است، باور عمومي و غلط مردم اين است که پيشگيري و تميز کردن دندانها و لثه به دندانها آسيب رسانده و باعث ضعيف شدن لثه ها مي شود که نتيجه آن جا به جا شدن دندان است.
دندانپزشکان تاکيد مي کنند که اين باور يک افسانه است. اگر به طور منظم هر شش ماه يکبار چکاپ دندانها براي پيشگيري انجام نشود اين بي توجهي منجر به بيماريهاي مزمن لثه شده و لثه ها ضعيف مي شوند که پيامد نهايي آن شل شدن دندانها و از دست دادن تمام آنها است.
اين در حالي است که نتايج مطالعات اخير نشان داده است: عدم رعايت بهداشت دهان و دندان علاوه بر اين که برخود اين اعضا تاثير نامطلوب برجاي گذاشته و باعث بيماري آنها مي شود بلکه درعين حال مي تواند به قلب نيز آسيب وارد کند; چرا که طبق پژوهش اخير بين ابتلا به بيماريهاي لثه و افزايش ميزان تري گليسيريد در خون رابطه وجود دارد و هم چنين عفونت موجود در لثه ها مي تواند از طريق جريان خون به قلب و عروق وارد شود.

 رايحه قهوه ژنهاي خفته را بيدار مي کند
دانشمندان ژاپني با آزمايش روي موشها کشف کردند که رايحه قهوه مي تواند بعضي از ژنهاي روي DNA را بيدار کند. به گزارش  مهر، محققان موسسه ملي علوم و فناوري تشوکوبا در ژاپن کشف کردند که عطر قهوه مي تواند در موشها بعضي از ژنهايي را که در زمان نوشيدن اين ماده روشن مي شوند فعال کند.
اعتقاد براين است که روشن شدن اين ژنها در هنگام نوشيدن قهوه علت اصلي بيدار ماندن پس از خوردن اين ماده نوشيدني است.
در اين خصوص اين دانشمندان توضيح دادند: "اولين بار است که اثر ضد استرس عطر قهوه و همچنين اثر بالقوه آنتي اکسيدان آن کشف مي شود."
اين محققان موشهايي را مورد بررسي قرار دادند که بعضي از آنها به طور طبيعي خوابيده و ديگران از يک شب خواب به دليل قرار گرفتن در معرض رايحه قهوه محروم شده بودند.
براساس گزارش روزنامه تلگراف، اين محققان که نتايج تحقيقات خود را در مجله علمي Chemistry Foob anb Agricultural of Journal منتشر کرده اند با نگاه به فعاليت تعدادي از ژنها نشان دادند که کمبود خواب فعاليت حداقل 13 ژن مهم براي عملکرد مغز را آشفته مي کند.
اين محققان در آزمايشات خود به جاي آنکه به موشهاي خواب آلود قهوه بخورانند بيني آنها را در معرض استشمام رايحه قهوه قرار دادند و مشاهده کردند که در اين موشها ژنهايي که توسط خواب خاموش شده بودند فعاليت خود را در سطح تقريبا فيزيولوژيک از سر گرفتند.
به خصوص فعاليت دو ژن با عناوين GIR و  NFGR که به ترتيب در کنترل "نورو- غدد درون ريز" و فشار اکسيداتيو شرکت دارند با رايحه قهوه افزايش يافت.


بازي در يادگيري لغات در کودکان موثر است

تحقيقات نشان مي دهد، کلمات اوليه اي که نوزادان بيان مي کنند، بازتاب علائق آنها است.
  دکتر مهناز بهراميان، متخصص کودکان به خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: کودکان لغاتي را که مربوط به بازي هاي جذاب مي شود، زودتر فرا مي گيرند و به همه آموزش هايي که والدين براي يادگيري آنها به کار مي برند، توجه نمي کنند.
وي افزود: در حالي که کودکان بزرگتر به کلماتي که از سوي ديگران به آنها ياد داده مي شود، اهميت بيشتري مي کنند تا کلمات را ياد بگيرند.
وي تصريح کرد: با وجود اينکه بسياري از افراد تصور مي کنند نوزادان 10 ماهه به چيزي توجه نمي کنند اما اين نوزادان به راحتي مي توانند کلمات را فرا بگيرند و والدين بايد براي رشد زبان اين نوزادان با آنها صحبت کنند.
 
پيش بيني زمان بروز يائسگي از روي ميزان يک هورمون

محققان هلندي دريافتند از روي ميزان هورمون خون مي توان زمان بروز يائسگي را در زنان تعيين کرد.
 به گزارش باشگاه خبرنگاران و به نقل از خبرگزاري آلمان، محققان دانشکده پزشکي اوترخت هلند مي گويند در آينده زنان مي توانند با استفاده از اين يافته مدت زمان باروري خود را دريافته و دريابند تا چه سني مي توانند بچه دار شوند.
بنابراين گزارش، در اين روش از اندازه گيري هورمون (اي ام اچ) AMH در خون استفاده مي شود، به گفته محققان با تعيين ساده ميزان اين هورمون از طريق آزمايش  خون مي توان زمان دقيق يائسگي هر زن را تعيين کرد.
اين گزارش حاکيست، محققان طي يک تحقيق با استفاده از اين روش ميزان (اي ام اچ) AMH را در 144 زن سالم سنين 25 تا 46 ساله تعيين کردند. آنها با استفاده از اطلاعات جمع آوري شده مدلي ايجاد کردند که بر اساس سن زنان و ميزان اين هورمون در آنها زمان دقيق بروز يائسگي در هر کدام از آنها به طور شخصي قابل تخمين شد.
بر اساس اين گزارش، در زناني که در سنين جواني ميزان اين هورمون  در آنها پايين باشد يائسگي زودتر از زنان داراي ميزان بالاي اين هورمون بروز مي کند.

خواب آرام از ابتلا به سرطان پيشگيري مي کند

يافته هاي دانشمندان حاکي از آن است که خواب آرام از ابتلا به سرطان پيشگيري مي کند.
به گزارش (ايسنا) منطقه آذربايجان شرقي، هرگونه اختلال در خواب باعث برهم ريختگي توازن هورمونها شده و بدين ترتيب اختلال در توازن هورمونها به ابتلاي شخص به سرطان منجر مي شود.
هورمونهاي کورتيزول، استروژن و ملاتونين در تشخيص ابتلاي شخص به سرطان نقش اساسي دارند. هورمون کورتيزول عامل اصلي تنش در بدن است که به تنظيم دستگاههاي دفاعي بدن کمک کرده و ميزان آن در صبح افزايش و به هنگام خواب کاهش مي يابد.
اما در مورد زنان مبتلا به سرطان سينه ميزان کورتيزول در عصر بسيار بالاتر است و تنشهاي ناشي از بدخوابي در توازن اين هورمونها اختلال به وجود مي آورد.
هورمون ملاتونين در هنگام خواب ترشح مي شود و در گردش خون موثر بوده و از نابودي وراثتي - DNA - جلوگيري مي کند. نابودي DNA به رشد سرطان منجر مي شود. همچنين توليد هورمون استروژن را کند مي کند که اين کند شدن جلوي رشد غدد سرطاني سينه و تخمدان را مي گيرد. پژوهشگران همچنين دريافته اند: زناني که شب کار مي کنند و يا زياد در شب نشيني ها شرکت مي کنند به سبب اختلال در خواب،  ميزان ترشح هورمون ملاتونين بدنشان کم مي شود و اين کاهش، افزايش هورمون استروژن را در پي دارد در نتيجه درصد ابتلاي آنها به سرطان سينه افزايش مي يابد.

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در دوشنبه بیست و هفتم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 13:57 |
از سوی AFC
نحوه قرعه کشی مرحله نهایی مسابقات مقدماتی جام جهانی اعلام شد
تهران- خبرگزاری ایسکانیوز:کنفدراسیون فوتبال آسیا روش قرعه کشی چهارمین و آخرین مرحله انتخابی جام جهانی 2010 را که روز هفتم تیر در کوالالامپور خواهد شد را اعلام کرد.
به گزارش روز جمعه گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران"ایسکانیوز"، تیم های برتر پنج گروه فعلی مرحله سوم که روز 22 جون – 2 تیر به پایان می رسد به مرحله چهارم که از 6 سپتامبر 2008 تا 17 جون 2009 طول می کشد صعود خواهند کرد.
فیفا ، رنکینگ تیم های مرحله چهارم را قبل از قرعه کشی در پنج سید قرار می دهد که سیدبندی بر مبنای نتایج تیم ها در جام جهانی 2006 است.
به شرطی که تیم های زیر بتوانند از گروه های فعلی خود صعود کنند سید بندی به شرح زیر است:
1- استرالیا
2- کره جنوبی
3- ایران
4- عربستان سعودی و ژاپن
اگر هر پنج تیم فوق بتوانند صعود کنند آنوقت بنا بر تصمیم کمیته مسابقات و کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا در 25 مارچ 2008 ، بین عربستان و ژاپن قرعه کشی خواهد شد تا تیم چهارم و پنجم مشخص شود.
اگر عراق بتواند به مرحله چهارم صعود کند آنها در رده پنجم جدول گروه قرار می گیرند و در روز دهم مسابقات در 17 جوون 2009 استراحت خواهند داشت. این تصمیم برای جلوگیری از بازی همزمان عراق در جام کنفدراسیون هاست که از 14 تا 28 جوون سال 2009 برگزار می شود.
مکانیسم قرعه کشی :
*گلدان 1:
رنک 1-
رنک 2-
*گلدان 2:
رنک 3-
رنک 4-
*گلدان 3:
رنک 5 –
رنک 6-
*گلدان 4 :
رنک 7 –
رنک 8 –
رنک 9 –
رنک 10 -
مرحله اول قرعه کشی : ده تیم صعود کرده بر اساس رنکینگ خود در چهار گلدان تقسیم می شوند . رنکینگ بر مبنای نتایج تیم ها در جام جهانی 2006 است که به تصویب فیفا رسیده است.
( نکته : اگر عربستان سعودی و ژاپن هر دو به این مرحله راه پیدا کردند از آنجا که نتایج برابری در جام جهانی بدست آوردند و در یک رنک قرار می گیرند ، هر کدام نامشان اول درآید در گلدان دوم به عنوان تیم رنک چهارم قرار می گیرد و تیم دیگر به گلدان سوم می رود.)
مرحله دوم قرعه کشی : تیم هایی که در گلدان چهارم هستند در قرعه کشی هر کدام که نامشان اول درآید تیم آ-5 می شوند، تیم بعدی ب-5 ، تیم سوم آ – 4 و تیم چهارم ب- 4.
سوم:
تیم هایی که از گلدان سوم در می آیند به ترتیب به آ – 3 و تیم دوم به ب-3 می روند.
مرحله چهارم :
از گلدان دوم تیم اول به آ – 2 می رود و تیم گوی دوم به ب - 2
مرحله پنجم :
تیم گوی اول به آ – 1 می رود و تیم دوم به ب – 1 می رود.
برنامه مسابقات ( امکان تغییر وجود دارد)
دو گروه پنج تیمی و بازیهای رفت و برگشت
روز اول : 6 سپتامبر 2008 – 16 شهریور : 3 مقابل 2 و 2 مقابل 5 ( 1 – استراحت)
روز دوم : 10 سپتامبر 2008 – 20 شهریور : 4 مقابل 1 و 5 مقابل 3 (2- استراحت)
روز سوم : 15 اکتبر 2008 – 24 مهر : 1 مقابل 5 و 2 مقابل 4 ( 3 – استراحت)
روز چهارم : 19 نوامبر 2008 – 29 آبان : 5 مقابل 2 و 3 مقابل 1 ( 4 – استراحت)
روز پنجم : 11 فوریه 2009 – 23 بهمن : 4 مقابل 3 و 2 مقابل 1 ( 5- استراحت)
روز ششم : 28 مارچ 2009 – 8 فروردین 1388 : 2 مقابل 3 و 4 مقابل 5 ( 1- استراحت)
روز هفتم : اول آپریل 2009 – 12 فروردین 1388 : 1 مقابل 4 و 3 مقابل 5 ( 2- استراحت)
روز هشتم : 6 جوون 2009 : 16 خرداد 1388: 5 مقابل 1 و 4 مقابل 2 ( 3- استراحت)
روز نهم : 10 جوون 2009 – 20 خرداد 1388: 2 مقابل 5 و 1 مقابل 3 ( 4- استراحت)
روز دهم: 17 جوون 2009 - 27 خرداد 1388 : 3 مقابل 4 و 1 مقابل 2 ( 5- استراحت).
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 15:31 |
مرکز پژوهش‌های مجلس منتشر کرد:
جایگاه بخش کشاورزی در اقتصاد ایران
تهران- خبرگزاری ایسکانیوز: مرکز پژوهش‌های مجلس جایگاه بخش کشاورزی در اقتصاد و برنامه‌های توسعه کشور را بررسی کرد.
به گزارش گروه دین و اندیشه باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران" ایسکانیوز" به نقل از دفتر اطلاع‌رسانی مرکز پژوهش‌ها، دفتر مطالعات زیربنایی این مرکز در پاسخ به درخواست جهانبخش محبی‌نیا عضو کمیسیون اقتصادی دوره هفتم، ضمن تشریح جایگاه بخش کشاورزی در اقتصاد کشور و برنامه‌های توسعه- با تاکید بر برنامه چهارم- به بررسی وضعیت ذخایر نیروی کار، امنیت غذایی، توسعه پایدار منابع، افزایش تولید و صادرات غیرنفتی، ارتقاء بازار، کمک به توسعه سایر بخش‌ها از طریق ایجاد مازاد اقتصادی و کمک به تامین سرمایه در رشد اقتصادی پرداخت.
مرکز پژوهش‌ها همچنین امکانات، قابلیت‌ها، محدودیت‌ها و تنگناهای اساسی بخش کشاورزی، اهداف کلان بلند مدت و آرمانی توسعه کشاورزی در برنامه چهارم و اهداف کیفی و کمی مصرح برای این بخش در برنامه چهارم را بررسی و با اشاره به یافته‌های تحقیقی خود تصریح کرد که: یافته‌های تحقیق بیانگر آن هستند که نقش بخش کشاورزی در اقتصاد ملی و برنامه‌های توسعه آمیزه‌ای از آثار مثبت و منفی بوده است و برای بهبود جایگاه این بخش در اقتصاد ملی و برنامه‌های توسعه، لزوم ایجاد تحول در این بخش و قرار دادن آن در مسیر توسعه یکپارچه روستایی اجتناب‌ناپذیر است. به بیان بهتر در سال‌های- افزایش درآمد- فروش نفت، اقتصاد و جامعه ایران و از جمله بخش کشاورزی آن متحول شده است به گونه‌ای رشد بهره‌برداری از نفت و تمایل روزافزون به شهرنشینی- که در عمل از سوی دولت‌های مختلف قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی پیگیری می‌شده است- به ضعف بخش کشاورزی کمک کرده است. ورود محصولات کشاورزی خارجی از جمله چای، برنج و... که گاهی به طور بی‌رویه انجام شده نیز بر عدم تناسب تولیدات با نیازهای بازار شهری دلالت دارد. اگرچه هم اکنون با وجود بالا بودن قیمت نفت در این باره مشکل چندانی احساس نمی‌شود؛ امام سیر نزولی درآمدهای نفتی، دورنمای فرداهای دشواری را در پیش‌رو قرار می‌دهد. بنابراین لازم است با در نظر گرفتن آثار شوم ناشی از افول سهم کشاورزی در بلند مدت، بخش کشاورزی در صدر اولویت‌های برنامه‌ریزی توسعه قرار گیرد.
از سوی دیگر در سال‌های اخیر مشاهده می‌شود که قیمت محصولات کشاورزی نسبت به قیمت محصولات دیگر بخش‌ها، با آهنگ کندتری افزایش می‌یابد. برای مثال همان طور که قیمت مسکن، خودرو و... رو به افزایش است، قیمت محصولات کشاورزی چه از طریق گسترش واردات محصولات مشابه و چه از طریق کنترل دولت، افزایش چندانی نمی‌یابد و در نتیجه این بخش روز به روز ضعیف‌تر شده و مشکلات آن تشدید می‌شود، بنابراین لازم است که در برنامه‌های توسعه کشاورزی کشور این‌گونه موارد نیز لحاظ شوند.
در همین حال، با توجه به اینکه توسعه کشاورزی، علاوه بر افزایش تولید شامل اهداف دیگری هم می‌شود؛ بنابراین لازم است آن اهداف نیز در برنامه‌های توسعه این بخش مد نظر قرار گیرند و به بیان بهتر نمی توان اهداف کلان و کیفی زیادی برای توسعه کشاورزی در نظر گرفت و در مراحل بعدی فقط رشد تولید را دنبال کرد.
مضافاً ضمن اینکه در برنامه‌های توسعه کشاورزی بهتر است از استراتژی مشخصی پیروی شود. یعنی این‌گونه نباشد که برنامه دولت نهم را دولت هشتم به تصویب برساند یا برنامه اول توسعه کشور در مدت کوتاهی تغییر استراتژی بدهد. زیرا برنامه پنج‌ساله مصوب- اول- تحت‌الشعاع جهت‌گیری‌های برنامه تعدیل ساختار قرار گرفت و آنچه در عمل اجرا شد همان برنامه تعدیل ساختاری بود.
مرکز پژوهش‌ها در ادامه اظهارنظر خود می‌افزاید: برای بخش کشاورزی زیر بخش‌هایی در نظر گرفته شده است که برخی از آنها چندان مناسب به نظر نمی‌رسید، از جمله عشایر و توسعه روستایی که در مورد توسعه روستایی باید گفت که رهیافت آن منطقه‌ای است- و بخش کشاورزی- یکی از اصلی‌ترین بخش‌های آن است. بنابراین به جای اینکه «زیربخش توسعه روستایی» را در بخش کشاورزی قرار دهند، لازم است «زیربخش کشاورزی» را در توسعه روستایی» مستقر سازند. زیرا توسعه روستایی از بخش کشاورزی وسیع‌تر است و نمی‌توان یک «کل» را در «جز» خود جای داد.
و آخرین نکته این که تاکنون در مورد آثار زیست‌محیطی، فنی، اجتماعی، کالبدی، فضایی و به طور کلی آثار توسعه‌ای برنامه‌های کشاورزی در کشور، هیچ‌گونه ارزیابی به عمل نیامده و به همین دلیل لازم است با ارزیابی این بخش از آثار توسعه‌ای برنامه‌های توسعه کشاورزی، شناخت بهتری فراهم آید.
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 15:23 |
با هدف ساماندهی تشکل‌های صنفی کشاورزی
دولت آئین‌نامه اجرایی نظام صنفی امور کشاورزی را تصویب کرد
تهران- خبرگزاری ایسکانیوز: دولت در راستای بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی و ارتقاء کیفیت شغلی و حفظ حقوق تولید کنندگان و بهره‌برداران خرد و کلان وابسته به کشاورزی، آئین‌نامه اجرایی نظام صنفی کارهای کشاورزی و منابع طبیعی را تصویب کرد.
به گزارش روز شنبه باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران " ایسکانیوز " به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، وزیران عضو کمیسیون لوایح بنا به پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی، آئین‌نامه اجرایی نظام صنفی کارهای کشاورزی و منابع طبیعی را در 8 فصل و 40 ماده تصویب کردند.
در این آئین‌نامه، هدف از ایجاد نظام صنفی کارهای کشاورزی و منابع طبیعی، حفظ حقوق و دفاع از منافع مشروع و قانونی، بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی و ارتقاء کیفیت شغلی تولید کنندگان، بهره‌برداران خرد و کلان و شاغلین بخش‌های وابسته به کشاورزی، فراهم کردن مشارکت واگذاری تصدی‌های غیر حاکمیتی به مردم، ایجاد و توسعه تشکل‌های صنفی کشاورزی عنوان شده است.
در فصل‌های مختلف این آئین‌نامه ساختار ، وظایف و اختیارات صنف، فرد صنفی، واحد صنفی، نظام صنفی بخش، شهرستان و استان، هیئت عمومی نظام صنفی، شورای مرکزی نظام صنفی، ریاست نظام صنفی، تخلفات و ضمانت‌ اجراهای مربوط و نحوه رسیدگی به تخلفات، تبیین شده است.
بر اساس این آئین‌نامه، نظارت بر حسن انجام امور نظام‌های صنفی بخش-شهرستان، تسهیل روابط بین اعضای صنف و کارفرمایان و دستگاه‌های دولتی، تلاش در جهت اجرای استانداردهای ارائه شده از سوی مراجع ذی‌ربط در جهت افزایش کمیت و کیفیت تولیدات کشاورزی و منابع طبیعی، فراهم کردن امکان پوشش تأمین اجتماعی برای اعضای صنف، ارتقاء دانش فنی و کیفیت کار اعضای صنف و برنامه‌ریزی در جهت تقویت و توسعه فرهنگ نظام صنفی کشاورزی در استان‌ها، از جمله وظایف هئیت مدیره نظام صنفی استانی است.
به موجب این آئین‌نامه، هر مؤسسه، دفتر یا محل کسب و پیشه‌ای که بدون دریافت مجوزهای لازم برای انجام فعالیت‌های موضوع این آئین‌نامه دائر شده باشد، با اعلام نظام صنفی شهرستان مربوط، طبق مقررات قانون نظام صنفی، از طریق نیروی انتظامی پلمپ می‌شود.
این آئین‌نامه، تخلفات نظام صنفی را شامل عدم رعایت شئونات شغلی و صنفی، سهل‌انگاری در انجام وظایف قانونی، عدم رعایت استانداردها و ضوابط فنی، اجحاف به سایر شاغلان بخش کشاورزی، صدور گواهی و گزارش خلاف واقع، اشتغال در کارهای خارج از صلاحیت حرفه‌ای، سوء‌استفاده از عضویت یا موقعیت صنفی به نفع خود یا دیگری و دریافت یا پرداخت هر گونه مال، وجه و یا قبول خدمت خارج از ضوابط عنوان کرده و مجازات این گونه تخلفات را اخطار شفاهی، توبیخ کتبی با درج در پرونده، محرومیت از دریافت تسهیلات، جریمه نقدی از یک تا دو برابر سود و منافع حاصل از فعالیت غیر مجاز به تشخیص هیئت‌ها عمومی صنفی، تعلیق پروانه از یک ماه تا یک سال و لغو پروانه (تعطیل محل کسب) در نظر گرفته است.
آئین‌نامه فوق در تاریخ 20/3/1387 از سوی پرویز داودی، معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شد./
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 15:21 |
تهران- خبرگزاری ایسکانیوز: مهمترین عناوین خبری روزنامه های صبح امروز شنبه 25 خرداد ماه 87 به شرح زیراست:
ایران:
وزیرصنایع ومعادن: شرکت های خودروسازی ادغام نمی شوند
با عنوان اشتغال فارغ التحصیلان بیکار موافقت شد؛ 300 میلیارد ریال کمک جدید دولت به دانشگاه آزاد
وزیرامورخارجه: مذاکره با محوریت بسته ایران
تهران امروز:
سولانا به تهران آمد؛ راه حل های جدید روی میز مذاکره
ایران خودرو وسایپا واگذار می شود
شهردار تهران درنامه ای به رییس مجلس: قانون 40 ساله شهرداری نیازمند بازنگری است
جمهوری اسلامی:
رییس جمهور پس از پایان جلسه استانی هیات دولت خبرداد؛ 90 مصوبه دولت برای پیشرفت و آبادانی استان چهارمحال وبختیاری
ائمه جمعه خواستار کنترل قیمت ها ومقابله با فرصت طلبان اقتصادی شدند
وزیرصنایع: ایران خودرو وسایپا واگذار می شوند
آفرینش:
تاریخ ومحل توزیع کارت آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی اعلام شد
دکتر جاسبی درهمایش سراسری سرپرستان آموزشکده فنی وحرفه ای سما: قوت آموزشکده های فنی حرفه ای سما وصل شدن به دریایی به نام دانشگاه آزاد اسلامی است
وزیرعلوم خبرداد: تدوین آیین نامه کارآموزی در دانشگاه ها
جوان:
ایران خودرو و سایپا واگذار می شود
مدیرکل استاندارد تهران خبرداد؛ تقلب گسترده درعیار طلا
متکی: تبادل بسته ایران و غرب می تواند منجر به بسته سوم شود
کیهان:
مخالفت اصناف با طرح وزارت نیرو برای کاهش ساعت کار
نوری المالکی: توافقنامه امنیتی با آمریکا به بن بست رسید
ایران خودرور وسایپا به بخش خصوصی واگذار می شوند
اعتمادملی:
کاهش ساعت کار دوباره مطرح شد؛ مخالفت اصناف با طرح 30/20
سفرسولانا با پیشنهاد 1+5 به تهران؛ بسته رسید
همشهری:
قالیباف اعلام کرد: تدارک شهرداری برای تابستان شاد
بسته پیشنهادی جدید به ایران ارایه می شود؛ سولانا درتهران
مدیربین الملل شرکت ملی نفت پیش بینی کرد؛ واردات بنزین، 6 میلیارد دلار کسری اعتبار
فرهنگ آشتی:
وزیرنیرو: آب جیره بندی نمی شود
سولانا به همراه نمایندگان 1+5 درتهران؛ بسته غرب روی میز ایران
آیت الله مکارم: درباره مهدویت جلوی دروغ پردازان را بگیریم
حزب الله:
معاون شرکت نفت خبرداد: اتمام بودجه واردات بنزین تا تیرماه
احمدی نژاد درچهارمحال وبختیاری: شهادت کوتاه ترین راه رسیدن به کمال انسانی است
شهردارتهران درنامه ای به رییس مجلس: قانون 40 ساله شهرداری ها نیازمند بازنگری است
سولانا با بسته 1+5 وارد تهران شد؛ غنی سازی، خط قرمز مذاکرات
آفتاب یزد:
با سفرسولانا؛ بسته جدید 1+5 امروز درتهران باز می شود
سخنگوی وزارت خارجه : واقعیت برنامه هسته ای ایران با لجاجت های بوش تغییر نمی کند
تفاهم:
درپی مخالفت ها با کاهش نرخ سود؛ دولت طرح تازه ای ارایه می دهد
پیشنهاد IMF به ایران برای کنترل تورم؛ به راه ترکیه بروید
مدیرعامل شرکت سناباد خودرو اعلام کرد؛ آغاز پیش فروش خودرو چری
کارون:
پیام وزیر ارشاد به رسانه های منتقد؛ رسانه هایی که دولت را پوشش نمی دهند انتظار حمایت وکمک نداشته باشند
انتظار اروپا از ایران؛ امیدواری سولانا نسبت به نتایج سفربه ایران
رییس جمهور: مسوولی که دارای روحیه ایثارگری نباشد از دولت نیست
قدس:
نوری المالکی خبرداد: بن بست درمذاکرات امنیتی عراق و آمریکا
سفرهیات دولت به چهارمحال وبختیاری 90 مصوبه داشت
وزیرنفت خبرداد: لایحه جبران کسری بودجه واردات بنزین درراه مجلس
خبر:
پاداش بازنشستگی پیش از موعد برای فرهنگیان
جهرمی وزیرکار و اموراجتماعی: تقویت بخش خصوصی برنامه وزارت کار است
احمدی نژاد: احدی حق ندارد درجهت تبعیض قایل شدن بین شهرستان ها وبخش های مختلف حرکت کند
سیاست روز:
وزیربهداشت مطرح کرد؛ برخورد انتظامی با پزشکانی که تعرفه ها را رعایت نمی کنند
مرد شماره یک هسته ای اروپا درتهران
استمداد قالیباف از مجلس برای بازنگری درقانون شهرداری
همبستگی:
سولانا با بسته پیشنهادی درتهران
وزیرفرهنگ وارشاد اسلامی: مردم می فهمند که دولت رنج های متعددی را تحمل می کند
بانک اقتصاد نوین جایزه بهترین بانک ایران درسال 2008 رادریافت کرد
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 15:20 |
تهران - خبرگزاری ایسکانیوز: رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز شنبه وارد تهران شد و در فرودگاه مهرآباد مورد استقبال قرار گرفت.
"خاویر سولانا" در سفر دو روزه به تهران قرار است با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار و گفتگو کند.
هدف از سفر سولانا به تهران ارائه بسته پیشنهادی جدید اتحادیه اروپایی در رابطه با موضوع صلح آمیز هسته ای ایران اعلام شده است.
سولانا در روزهای گذشته در گفتگو با خبرنگاران از توضیح درباره جزئیات این بسته پیشنهادی خوداردی کرده بود.
بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت از مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای حضور در این دانشگاه و برگزاری مراسم پرسش و پاسخی با دانشجویان این دانشگاه دعوت کرده است.
این در حالی است که "محمد البرادعی"، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، بارها بر صلح آمیز بودن فعالیت هسته ای ایران تاکید کرده است./
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 15:16 |

رئیس ستاد انتخابات کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی  گفت: باتوجه به  برگزاری انتخابات در29و30خرداد در واحدهای جامع و بسیار بزرگ دانشگاهی و مشارکت اعضای کانون درانتخابات هیات‌های اجرایی لیست تمامی نامزدهای عضویت در هیات اجرایی واحدها به صورت الفبا در سایت کانون قرار گرفته است.

سهیلا رضایی در ادامه افزود: در واحدهای که تعداد نامزدها به حد نصاب نرسیده است انتخابات برگزار نمی شود و انتخابات در واحدهای مذکور باواحدهای بزرگ ومتوسط می باشد.

وی درپایان اشاره کرد نامزدهایی که صلاحیت آنان مورد تائید قرارنگرفته است مراتب پس از بررسی مجدد اعلام خواهد شد.


آبادان:
سارا علي محمدي – رشيد دريس- فرزانه حموله – فائقه سالمي پوريان- بابك اوشاري پور- منا ثابت زاده – صفورا جهانگيري باورصاد- عيز عباسيان – اقدس ظهرابي- محمدرضا فتاحي پور- زينب فرحاني

آزادشهر:
حسنعلي بذرافشان- موسي مصطفي لو- رضا ميرعرب- ايران شديدي- يونس كازراني- زهرا قره محمودلو- مهدي رمضاني ثاني- عبدالله ملكان- انديشه سعيدي- آذر اسكندري چراتي- منصوره جعفريان- فريده فتوحي اردهائي- كبري قدرتي- زيبا محمدزاده- امين اله اكبري- راحله اكبري- نازيلا رفيعي- فهيمه نعيمي- مونا صابري- فريده شازهي- فرشته شازهي –سيده پريا فضلي زنوز- مريم جمعي – فاطمه احمدي- عبداله نصيري- مريم منصوري رضي- زليخا سلامتي- خديجه هاواكائي- عبدالرضا كوهساريان- حوريه محمودي- مسلم هلاكو- عصمت ميرعرب- سيدمرتضي ميرزائي- يوسف كوچكي- كتايون حميدي ثبت- فريبا پسر كلر- فاطمه رحيمي – ثريا نعيمي

آستارا:
اكبرصيادخيمه سري-توكل مافي- شهريار لگامي- كيهان نگاري- نسيم توحيدي- فاطمه زارعي- فرشته پوررستم-نسرين ساسانيان- سودابه پورقربان- اسماء علي نژاد- 

 آشتيان:
اشرف السادات ساروك – مهديه رضائي آشتياني- فاطمه بهمني نژاد- عبداله قاسمي- اميرانصار- يارحسين زهره وند- حسام عسلي- بهناز فروزش- ناهيد دزوارئي- مرضيه داوري

آمل:
يوسف نيك نژاد- مريم بقائي- مهرو اسماعيلي- ضرغام زارع- رضا بخشي پور- رابعه ايزدي- طاهره كاوياني- علي اصغر رجبي- رضا فرجي- مرتضي گرجي زاده – سكينه واحدي- فاطمه لطفي- ليلا نائيج

ابهر:
رضا هاشم پور- احمدعلي الهياري- سياوش طاهري- كميل حيدري- دكترصفدري- حميد خسروي- محمداحمدي فرد- شهلا صداقت- شبنم حيدري- عليرضا كريميان- مژگان – محمدرضا نصيري

اراك:
زهرا شريفي- طيبه مومني- اعظم فنايي- جوادموسوي- محمدچگيني- مهدي دريا- زهرا احمدي- نيرحاجي طاهر-مهدي رضايي- اميرقاسمي- اكرم السادات هجرتي- مهدي زارع – صغري موسوي- عفت شمس- مهدي ذوالفقاري- محسن كي احمدي- مهديه غلامي- اسماعيل قره باغي- صفا خسروي- طاهره ابراهيمي- ويدا اميري- ناصر بيات- عليرضا خسروبيگي- حميدرضا رحيم زاده- معصومه طالبي- مصطفي عليئي- صديقه حسن زاده- فاطمه كوخايي- مريم رضايي- مهدي چقايي- حديث مصيبي

اردبيل (تاريخ برگزاري انتخابات 30/3/87):
بهنام خانيزاده- سيدموسي حسيني- كيوان نقي زاده- جوادواحدي زاده- سيده زينب پرندك- قديرموسوي كردكندي- مهناز جوياني- نورالدين افغاني- محمدرضا تيموريان- عليرضا غلام زاده- بهمن شارقي- مهرداد جليلي كيا- ميريعقوب موسوي- معصومه داداش زاده اصل- محمدرضا رسولي- ريتا دمغاني-علي احدزاده

ارسنجان: 

اروميه:
دكتر رستگارنيا- دكتر رسولي- دكتر نجف پور – دكتر علياري- دكتر اسماعيلي ثاني- دكتر مددزاده- دكتر دژكام – دكتر اميرفلاح- نگارمطلبي- دكتر امين رستاد

استهبان:  

اسلامشهر (تاريخ برگزاري انتخابات29/3/87):
عيسي اسدنيا- رقيه فلاح- زهرا خليانه- عليرضا خزائي- سيداحمد وخشوري- هاجر زارعيان- راضيه خانپور- حميدرضا صيادي- مريم عباس نژاد- فاطمه ابارشي- فرزانه قليزاده- سهيلا نوري- هاشم زارعي بهروز- مسعود اكبري- رسول فرهنگ دهقان- حسين حسين زاده – حامد ميرويسي زاده- خديجه شازده احمدي- افسانه اصغري- ليلا سعادتمندي- سودابه فدايي- مهدي حمشيدي- سعيده مددي كندواني- سعيدخاكسار-مهري عليزاده- زهره حنفي- اكرم بشيرزاده- محمديار احمدي- حميدرضا آسيه اسماعيلي- آرزو شيرسوار باجه باج- الهام بهارلو- عليرضا جوقي فلاح- سيدمصطفي موسوي-سيدرسول موسوي- حسين آشوري- شاهين شمس- حميدرضا صدري كيا- مرتضي جان بزرگي- ليلا سرخ پور- نعيمه صنعتي نجار- زهرا شرفخاني- محمود آقابگلو- داريوش جعفري – مريم محمودي – فاطمه طالب زاده- علي زبرجدي فخر- مريم خلج- كبري محمدي- زهرا فتحي- آرمان محمودي راد-منيره نسيمي سي سي-توحيداسماعيلي سيدمنصوري

اميديه:
ليلا شريفات- مريم گودرزي- مرضيه موسوي- ناديا افضلي- محبوبه شريفات- فريده آرمان – زيبا غبيشاوي- پروانه عرفاني نسب- سحر حيمي- سيما افشاري نسب- حيدر شيرالي- مژده شريفي- اشرف بيلكي- نرگس اسماعيلي- علي پور حاج شكر- سارا شريفي- بابك مرادي- نجف حق شعار – ندا اشرفي

اهر (تاريخ برگزاري انتخابات 29/3/87 ):
محمدرضا فرخي-جهاندار محمدي- اميررضوانفر-مهديه سرباززاده-صغري مرادپور-منصوره آقازاده-ثريا هاشمي-صفوره جالي-ام البنين جلالي- ناهيدهوراندي نژادوحيد-سميه اسدالهي-شبنم اسدي-رامزاميريان-فاطمه پزشكي-پريسا اقبالي-رباب صالحي- فريبا ميرزائي كولاني- فرشته بهروزي-صغري دامن آبادي- سكينه اصلاني- رسول سلطان زاده- رامين فرضعليزاده-رامين عبادي-اميراحمدي زاده-بهروز حسن پور-محسن جعفري-اميرميثمي –مهدي قطعي نجيبه روش- رويا عبادي- پروانه قهرماني

اهواز:
 اعظم ياحقي-فاطمه هوشيارزاده-يونس سعدي زاده-سحرسگوندباباخاني

ايلام:
مريم پدرام فر- فرشته پاليزبان-شكوفه نمري- ندي ريزه بندي- احترام شكرپور- آزاده باري- بهزاد مرشدي- زهرا جعفري- رسول اميدي- يوسف كرمي- الهام محمدي- اميدمحمدزاه – سردار بساطي-روح انگيز خداداي- عطرگل نظري- افشين خوراني- اميدچراغي-طاهره محمدپناهي- محسن كيانفي فر- ثريا عليزماني- بتول برجي- مريم رحماني- ليلا پدرام فر- ضمير بوجاني- رحمت اله كرائي- منظر گل محمدي- طيبه محمدي- سعيدانوري پور- موسي وحيدي نچاد- فرحناز رستمي- قدرت اله ساده ميري- سجاد رضايي – معصومه ولي بيگي- حسين صادقي- فروزان طلابخشي- سوسن شوهاني- زهرا صيادي – شهرام صحرائي مريم طلابخشي-حجت اله لطيفيان-نيماانوري پور

بابل:
 سيدمحمد طبري –فريده تكبيري- روزبه سودمند-فاطمه سلامت كناري- نعيمه داروغه نسترن عباسپور طهراني-فائزه درودگر- شهرام قاسم زاده سرستي- مژده دهقان-حسين مهدي پور- مريم ناصري راد- معصومه نعمتي- راحله اميرسليماني-بنت الهدي رحمتي- سكينه فراقي اول- ميترا پولاي بالائي- رودابه جعفري عبدالملكي- سيده فاطمه موسوي- نگار دهقان- زين العابدين هاشمي- مائلي ملكشاهي- مريم شيردست بهنميري

بروجرد:
مهناز علايي- امين نظامي- رضا قاسمي موسوي- غزال خمسه نژادي- كبري شجاعي- مريم كشوري- محمدحيدري- امان موذني- خاطره گودرزي- راضيه حسيني- سجاد حسيني زاده

بناب:
سيده ليلا حاجي بناب- زيبا معبودي روشتي- محمدسميعي – هاجر ملائي شورگل- فريده تكبند- سميه توفيق- پروين ذوالفقاري- الهام اكبري شهابي- مريم جليلي- مريم رستمي فر- محمدافقي بناب- منصور زوار- ناهيد حداديان بناب- مريم فعال پور

بندرعباس :
جميله زارع پيرحاجي- طيبه واحدي- مريم آتش دهقان- فاطمه آرزم- محمداحمدي- مژگان قطب الدينيان- مريم مهدي زاده- پرويز شفيعي منش- فاطمه برنا- فرزانه بخشي زاده –فرازد خرمي- حميده كاشي- سعيدرضا تقي پور- صفيه قريشي- شيما فرهادنيا- ليلا تحجم- احمدقلندرزارده- ياسر عباس نسب- مرضيه نايبي- هدي هويدا- معصومه فتوحي فرد- فاطمه ظهوري- مريم محسني- فاطمه هاشمي- زهرا مرادي- فاطمه مرادي- نفيسه هاشمي پور-نسيم هاشمي پور- فرشته هاشمي پور – سعيد عامري پور- سيدصفرالسادات حسيني- شهرام دهقاني- عبدالوهاب شرفي- مهرزاد سالاري- حسين سالاري زاده- عبدالرسول دادي زاده- مظفر مرادپور- مرضيه ذاكري- فاطمه افرا – حسين علي الرجايي

بوشهر:
علي حميديان- حسن بهرامن- سجاد غضنفري- محبوبه احمدي- سيمين شريعتي- محمدشفيعي- هما خليفه- رضا عالي زاده- اميرجمالي- حسين محمدپور- محمود برمشودي- رقيه بحريني- هادي سعيدي- احسان ايزد پناه- اميدرضا خواجه نيان – ايمان دهقان خلد- ليلا بختياري تنگكي – مريم شاورده – هادي پوريهي- شيما پيوس- مسعود صفازاده- حميد برديده- سيدنزبه شاهروبندي- الهام دهقان- علي حميديان- يلدا سليماني- محمدجواد كمالي پور- نسيم مهجوري - محمدبهره مند

بيرجند:
مريم السادات سيادتجو- محسن كيانفرد- حبيب اله سبزه كار- حسين مهرانفر- محمدحسين غوث- احمدچهكندي نژاد- مريم مهدوي نيا- سيدرضا موسوي دوست- فرامرز معيني- صادق خراشادي زاده- ريحانه رياحي- سيده زهره اصغري- محمدهمت كوهسار- سيدعلي اصغر صارمي راد- اعظم تجاري مقدم

تاكستان:
حسين رحماني- ايرج رحمني- ميترا نوروزي گوهري- مريم السادات حاجي سيدتقيا- عليرضا قنبري- حامدهجرخشت- جوادترابي- وحيد صميمي- ليلانصيري- تركمن پرهيزكاري- مانداناحسن زاده قزوينيان- مژگان نظري- الهام مافي اسماعيلي- حميدزرگري نژاد- كاوه صادقي- ليدا محمدي آذر- نسرين محمدي آذر- محمدرضا -

تبريز (تاريخ برگزاري انتخابات29/3/87):
علي محموديان-عادل بابازاده- بهاره الياس وند- معصومه ثوري قريچه- سوسن مصطفي يان- ليلي اعقالجي- محمدرضا مسيب زاده- نسرين مكائيلي- حامد بروجردي آذر- نيلوفر بروجردي آذر- معصومه اصغري مياردان- سياوش مهرورزي- هاشم خداد- حسين هاشم زاده فرهنگ- يونس فلاحت- الهه احمدزاده بهزاد اصغري آژيري – شبنم بيابان گرد- سيدصمد عمادي- بهرام اژدر- حسين بحريني زاده

تنكابن:
علي نيك كار- محمود صمدي لرگاني- سيدرضا افتخاري- ابوالفضل قهاري- فرشيد سيدي- ايوب منصوري- مريم منوچهري- الهام فيلي- سارا ساعدي – نجمه وكيلي

تويسركان :
سيدمحمداحمدي- سجاداسماعيلي- سيدقوام زماني موسوي- سجاد دادور- محسن سوري- طيبه جليل وند- مژگان توكلي- عطيه زندي- محسن شريعتمداري- نعيمه عزيزي

تهران پزشكي:  

تهران جنوب (تاريخ برگزاري انتخابات 30/3/87 ):
پروين جمشيدي- زهره شاپوري- طناز خامه يي- مهرناز خامه يي- سكينه قاسمي- زهرا السادات زرگر- سهراب صرافي آبادي- ماني پيروز بخت- حميدرضا كيالي- رضا پارسائي – شيما طهماسبي تهراني

تهران شمال (تاريخ برگزاري انتخابات29/3/87):
ليداسليمي-شبنم محمدحسني- سعيدچاه كوتاهي-كامبيزتحويلداري- زهرا حاجي زاده شريفي- مهدي تديني- مريم طالع شايان- محبوبه ادهمي- سيده سولماز غياثي- ليدا روزبه- سوسن سرو- فريبا دشتستاني- اميرمسگري- فائزه پرداختي- مهشاد تديني- حسن طالع شايان- محمدرضا مباشرفر- هدي پاسدار –بهاره حسيني اصفهاني- مريم خلج- ميترا قائم مقامي هزاوه- ليلا سادات معاشر- شهرزاد تديني- ميترا بيات- مژگان جنت پسند- مرجان بوترابي

تهران مركزي (تاريخ برگزاري انتخابات 29/3/87):
مريم عليزاده- سايه بيگدلي- مينا مهرابي- مريم معدني- سيمين توانگري- سميه عباس زاده – سيدجمال هاشمي دهكردي- راضيه افلاطون زاده – وحيداسلامي كرم شاهلو- خسرو قرباني- سيد ضياء الدين كاظمي دينان- ادريس مستقيم- مهدي النجري- احد قلندري – حميدرضا عيسي زاده

جهرم:  

جيرفت:
محمدبهره مند- علي ارسلاني- رضا ابراهيمي- ابراهيم بي نياز- مسعود طاهري- محمدعلي مسلمي- موسي اكبري- خانباز رضاخاني- علي مقبلي- فريده بهره مند

چالوس:
ويدا صيادي نژاد- مهناز بائي- اميرسلطاني لرگاني- داريوش هوشياري- سيدجمال موسوي—فرامرز رسولي-حسين زينعلي- احمدهاشمي نژاد- مريم بغيازي- سيدمحمدرضا موسوي- مقدادغمگسار- فيروز سام دليري- فرهاد شايگان- بابك شمس- عيسي عباس نژاد- جوادكيا كجوري-شيرين ديوسالار- سهيل عابدي- قربان سام دليري- بهدخت كيا- راحله شكوهي

خرم آباد:
فاطمه جايدري- سيدمرتضي موسوي- محمدرضا مرادي- نصرت فتحي- محمدجعفرولي زاده- مهتاب فتحي- صادق بهرامي- پروين حسيني مقدم- شورانگيز صدرا- سميرا ميردريكوند- مهرداد كلانتري- محمدتقي قمري پور – عليمردان الماسي- فرزانه حيدري- محمدپاك مهر- مهرداد رومياني محمودي- سيدمحمدرضا موسوي زاده- كلثوم بهرامي نژاد- سعيده دلاوري- زهرا محمودوندي- حديث كشوري- فاطمه موسوي–همايون چگني-سعيده نيازي– كوروش مير- سعيد فقيهي- حميدشاكرمي- اسماء سبزي پور

خلخال (تاريخ برگزاري انتخابات29/3/87): 

خميني شهر:
مريم جعفرپورسرخي-محسن جولايي خوراسگاني-نرگس سعيدي ورتوسفادرائي- مهرنازروشندل- محسن نعمتي- وحيدفرهمندخواه –عزت جاري-حسام رهنمايي يحيي آبادي- طاهره باطني- ابوالقاسم صفاري- زهرا انصاري پور-احمدرضا عاطف-شهرزاد اشرف پائين دروازه – مجيدبهرام ارجاوند

خوراسگان (تاريخ برگزاري انتخابات30/3/87):
محسن آيتي- فاطمه ابراهيمي- محمداديب- قنبرعلي اكبري- مريم امامي ميبدي- نسرين اميني- پيمان انصاري- حميده باقري تودشكي- احمدرضا بهنام زاده – سجاد جابري- سيدرضا خيام نكوئي- عباسعلي رعيت- محمدرمضاني گهروئي- زهرا سيستاني- رضا شهابي- مرتضي صادقي- مرضيه عليجاني- حميدعموشاهي فروشاني- بتول فتاحي- پرنديس كاظمي- زهره كاظمي زهرائي- اكرم ليره- شهرام محقق دولت آبادي- لاله مرتضوي اردستاني- عليرضا ميرحاج- محسن نادرالاصلي- حميدنكته دان- علي نوروزي باروق – آلاله نوئين اصفهاني- عليرضا نيك نفس- فرهاد واقعي – مليحه همت گير

خوي:
عليرضا رستمي- سعيد زرندي- عذرا فاضلي- فاطمه زرخاني- زهرا عابديني- مژگان خوش ساوك- وحيده قاسمي- تقي گلشني-علي شباني- علي ورمزيار- محمدحاتم زاد-جعفر فراغت خواه- افشين زينال نژاد

دامغان:
سكينه السادات نقيبي- اميرساسان مظفري نژاد- نيلوفر نوذزي – طاهره نوري- محمدعلي حاجي پروانه- توحيد جدي خان محمد- حميدرضا خسروي- مينا رهنورد- فاطمه صديقي – ساجده شميراني- ساحره قرباني شميراني- عليجان خواجه- اميربياري- سرور باقري- بهمن شفيع زاده

دزفول:
فاطمه لك- فرشته جعفري فر- مريم كمنداني- اصغر مختاپور- مينا محمدي- نجمه خورشيدزاده دزفولي- محمدطاهري زاده- ندا لواف پور- پگاه سليماني طاهري- سحر آقاسي نژاد- مينا فروزش نيا- صديقه چرخ آبي- وجيهه بشيري- مهدي بشيري- زهره چرخ آبي- امير چرخ آبي- مجتبي بنا- عفت پاداش- مرتضي طاهرحيدري- عليرضا مالكيان- عليرضا بشيري- رحيم فلاحي- نادر صادقي عطار- سيداحمد موسوي فرد- فاطمه اميديان فرد- مريم غافل پور- منيژه تقدمي- طيبه خورشيدي –محمد كاظم جليليان- ندا دانش پويا

دندانپزشكي:  

دهاقان:
فرشادفريدزاده- مجتبي ميرزائي خالص- محمدحسين مرداني- سيدحسين مبراجاق- مرضيه بهرامي- سيداكبر خادم القرآني- منصور رفيعي- منيره يزداني- محمدجواد استادمحمدي –اصغر صادقي- محمودامين جعفري-صفدرافشاري-عباس محمدي- نادرمشهدي زاده

رشت:
 دكترعليجان اميريان-دكترعلي قلي پور سليماني- يونس پارسايي- علي دلپسند- محمودنجفقلي زاده- سيدابراهيم پوررضايي- حميدرهبر آموزگار-حامد ناصح نصيحت گو- حسن حبيبي- محمدتقي قماش پسند- معصومه بهبودي

رودهن (تاريخ برگزاري انتخابات29/3/87):
مريم فرضي- زهرا عمادين- سيده فاطمه حدادي- سميرا مهاجمان- حق رضا عيوضي- مهدي حسين رحيمي- سيده خديجه نوربخش پهنه كلايي- ميترا حبيبي- عبدالحسين جواهري – بهناز حسين دوست- حميدهاشمي نسب – سيدهفاطمه خدادي- حميدباقري – ليلا صمدي اول- مريم آخته

زاهدان:
ابراهيم صباغ- محسن حيدري نسب- محمودموسوي- بتول قاسمي- سيما مولي- بتول كياني- مرضيه انصاري- معصومه كلوي- فرشته عليزاده- زهرا نجفي- محمدكشتگر- مهدي زائر ميري- فاطمه رضائي كيخا- امين نورايي- عليرضا ميري- محمدعلي يوسفي- رضا دوستكامي- خاطره فرقاني

زنجان (تاريخ برگزاري انتخابات30/3/87):
مهدي رهنما-عليمحمدظهريان-محمددالمن پور-حسن رضا متين-ابوالقاسم اوجالو-عباس قنبري-فرزادهاشمي-اكرم عتيقه چي-مهناز نوروزي-مهرنازحسن بيگي-مريم اصغري-صغري محمدي

ساري:
سيدابراهيم كريمي- محمدرضا اقبال- محمدخواجه وندي- يوسف دامادي- رامين مجرب- مجتبي راضي- بديعه سادات موحدي- سيدمصطفي رحيمي- عبداله نياز آذري- شهلا آزادمنش- رضيه سعيدي- سيده حميرا سيدي- خديجه علوي – صديقه فرهادي

ساوه:
احمدرضا محرابي- مجيدنوجوان- اميرخسرو فروغي- فريبا كرمي- مهدي زاهدي- محبوبه ممنون- عليرضا قليچ خاني- مژگان جعفرنژاد- سمانه حامدي- عليرضا نوروزي- فرهاد صديق- زهرا كنعاني – محسن قديمي- تقي شهبازي گنجي-

سبزوار:
منصوره السادات طبسي-مريم كوهكن- فريبا شرفخاني- فاطمه كبيري فر- زهرا قهرمانپور- زينب قادي صاحبي- سميه اكبري- مهتاب حلمي- مجيد صالحي- عباس كيوانلو- محمدمهدي مهرجو- حميداكبري – سيدمحمدحسيني- سجاد فضلي- فاطمه باغاني- اعظم طبسي- اعظم قلعه نوي- سميه ميرزايي- نرگس رضوي- افسانه عبادي مقدم

سمنان:
عليرضادربان-سيدحسين موسوي نژاد-سيدجوادشاهوراني ها-علي فدائي اسلام–اقدس رهائي-غلامرضا الهي- مهرنوش معمار- محمودكاشفي-نسرين شمس الدين-جمشيدخراساني-مجتبي دهرويه

سنندج:
شيداشاه غيبي-پروين حميدي فر-شهرزاد ارشدي- نسترن پيروزي- فريده جهانبخش- شادي زرگر- سيده سيران زرنشان- كبري اسكندري- فرنوش محمدي-شهلا هادي نيا- زمانه عدناني- بهروز ابراهيم آبادي –صلاح احمدي- اسماعيل كردستاني- عابدين پويا- شيدا فروتن نسب- گلاويژتيراندازي- خاطره خاوريان مقدم- فريبا خليل اللهي- شيدا خليل اللهي – فوزيه عزتي- كژال عليخاني- اميدمحمدي- اسرافيل صالحي- صغري گلباغي- اميدشريعتي

سوادكوه:
دكترمحمداحمدي-مريم ولي نژاد-علي اكبرفلاح- احمدعلي مسلمي- مصطفي قرباني پاشاكلائي-علي صادقي-سيدداودكريمي- مهرداد خادمي سوخته سرائي-فرحنازفخرالديني اقدام-فرزانه اميري بورخاني، بهزاد راد

سيرجان:
احسان اكبري نسب- محبوبه صادقي- گوغري- الهه ايرانژاد- موسي دادخدائي- حميده اسپندكار- اعظم فخرآبادي پور- سعيداسور- فيروزه شهبا – محمود رضايي- خدابخش روح الاميني- مهدي دريابيگي سليمي- سيدمهدي هاشمي مدني

شاهرود:
داوود نوروزي- رحمت الله زاهدي- اميرحسيني نژاد- عادله قنبري- مهرداد باقري – سيدفرشيد ارشدي- كلاته ملائي- برزو ميرزايي- سعيد حسني- محمدرضا جباري- داود ناظمي

شبستر (تاريخ برگزاري انتخابات30/3/87):
مرتضي بايرام زاده وايقان-صمدهاتق چيني بلاغ- محمدنيك اختري – مهرنگ پورعلي- ناصر ديده بان- اميدقلي زاده- فاطمه بني انسان- علي فهمي ملكي- اصغر علي نژاد- احد صوفياني قديم- كامران مروجي- پروانه زرگر نصرالهي

شوشتر:
عليرضا كيا- عبدالهادي شيرزاد- علي ممبيلي- اعظم حيدري- رضوان صرامي فروشاني – مريم كعبي- فاطمه كعبي- مريم بيگم رجب زاده حصيري- مريم خوش اخلاق- عزت الله خدادادي- معصومه محمدعلي زاده- مژگان افشاري- اكرم كوچك زاده- عليرضا شاكريان- الهام ملكي- پروين مظهري- زيور فلاوند- ناصر محمدي آل كلهر- ژيلا موسوي تاشاري- سيده زبيده صالحي-ملوك سليماني

شهرري (تاريخ برگزاري انتخابات30/3/87):
منيژه سعيدي پور – معصومه جليلي- حسين قليچ خاني- مهديه مقدوري- سهيلا جهانگردي- زهرا توكل دوست- الهام مهين روستا-امين حجتي رشت آبادي- سعيداحمدي مجدآبادي- محمد سعادتيان-اعظم حق شناس-زهراعاصمي راد–سميه غالبي- مرضيه پورشاه نظري-نرگس بختياري دولابي-عباس رحماني-زهراجليلي

شهرضا:
فاطمه مظفري- آمنه غديريان نسب- شايسته تاكي- محبوبه تاكي – ناهيد حاجي آبادي- زهرا صمدي شهرضا- فرشته نجفي فلاحيه- سارا بني فاطمي – زهرا رجايي- سميه صدري- مريم صادقي- بتول نصيري شهرضا- مائده حيدرپور- سميه عباسي- زهرا السادات طبيبيان – مهديه دهقانپور- پروانه صدري- زهرا فرقاني- مسعود كاظمي – محمدرضا آباديان – احمدرضا عليزاده- سيدداوود ميراحمدي

شهركرد:
زهرا آقائي – خديجه سلطاني فرد- بي بي ناز شاهداري- صفا موجودي – زهرا مؤمني- افسانه كياني – حميرا شاهوردي – زهرا رمضاني

شهرمجلسي:  

شيراز (تاريخ برگزاري انتخابات30/3/87):
سيدعبدالرضا هاشمي-اميرتوسلي- حامد اكبري- هوشنگ عباسي- سعيد زاهدي – عليرضا كمپاني زارع- سميه فرخي- زهرا خادميان مرضيه زارع- ماه طلا جلاليان- فروغ شجاع- شهرزاد گيلاني- زهرا مرادي-محدثه باصري – عالم بها حسيني- عفت رضائي- فيروزه آقابيگي- خاطره سجادي- سيده محمدرضا ترابي- نجمه البرز- مرجان شمس پور

علوم تحقيقات (تاريخ برگزاري انتخابات 29/3/87):
امين اميني- علي باني مهجور- مجتبي جعفري- اميرخسروجردي – محسن ادگر- مهران دارابي- سعيد رضائي- آيدا سجادي- مهران شفيعي- نوريه شادالوئي- سيداحمد قائمي- اكر الملوك لاهيجانيان- سيمين نجمي- سيدحميدوزيري- احسان ولي زاده- ويدا همايون حميدباقري- آرزو شكاري

علوم داروئي (تاريخ برگزاري انتخابات 29/3/87): 

علي آبادكتول:
افشين نجفي- مريم جاني نژاد- محمدرضا حاجي آبادي- محسن عسگري زيارني- شهلا عاجلي- ميثم جعفري علي آبادي- اميررضايي- حسين دلبازه – حسين قليان- قربانعلي شاهكوقلي

فسا (تاريخ برگزاري انتخابات 29/3/87 ):
محمدجواد روشن ضمير-محسن رضايي- مجيدكشاورزي- يعقوب دهقان خليلي- محمدحسين فيروزي-اردشيركهنسال-امين رحيم پور-مرضيه حدادي ششده-اعظم جعفري ششده-زهره مؤذني-زهرا ملك سعيدي

فلاورجان :
زهره اسماعيلي- زهره كياني- مرضيه پناهي- صفيه گلخشي- مريم امين جعفي- مريم رنجبر- منصوره زماني كاوياني- زينب اسماعيل كوسنج- زهرا موسويان كجوئي- فرزانه روزبهاني- مرضيه كرمي ورنامخواستي- الهله اثني عشري اصفهاني- زهرا دهقاني- خديجه شيراني- زهرا عسگريان- مطهره سادات قنادي- سميره اسماعيلي

فيروزآباد (تاريخ برگزاري انتخابات29/3/87):
محمدامين بهبودي- مسلم جعفرزاده- رضا رضائيان- محمد جواد مؤذن- علي اصغر گرگين- ناهيد نجيم پور بهمن بيگلو- صولت كريمي- فرزاد صادقي- محمد پاك سرشت- زينب ديده ور- راضيه صراحي- نصير اميرنصب- آذرميدخت فرزان- عاطفه طهماسبي بهمن بيگلو- پوريا پاليزدان- بهادر رضازاده چگني-حبيب بذرافشان- فهيمه كوچكي- مليحه كوچكي

فيروزكوه (تاريخ برگزاري انتخابات29/3/87):
حسين نيكوكار- مجتبي متان- مسعود صوراسرافيل- علي اصغر محمودي- مهدي بابائي چماز كتي- سيده زهرا حسيني صنمي- مهناز جمشيدي شهميري- محمدحسين درويش متولي- داود ايلكا- قاسم ذوالفقاريان- مهدي اسفنديار

قائم شهر:
اميرافصحي- ياسر اصغر- آتوسا ارزاني – آنيتا ارزاني – پرويز بزازي ميانائي- هداي پراكنده- منصور پازوكي طرودي – سيداحمد جعفري- جمشيد حاجيان – سيده مهرآسا حسيني- ليلا حسن پور – جواد حسين زاده- عليرضا داداش زاده سارا داداش نتاج – روحي – محمدرجب پور – حسين طالب نژاد – مهران عمادي – فرزانه عموزاد مهديرجي- نجمه فقاني مياركلايي- فارسي- فرامرز- قلي پور- سيدرحيم كريميان – جميل گيلاني- غلامرضا ميرزايي- سيدمحمد نظري- احمد ولي پور

قزوين (تاريخ برگزاري انتخابات30/3/87):
مهدي تارودي فيشاني- مسعود مظفري- مرضيه ضرغامي- زهرا قناد- مينا منظوري- مريم محمدي كجيدي- دارويش اردلان- منير دلجويي- علي افضلي- مرتضي خلخالي- مهدي كياني – مريم تيموري- شهرياروجداني طباطبائي- اعظم رحماني- حميد مددي – سعيدمافي ترابي

قم :  

قوچان:  

كازرون (تاريخ برگزاري انتخابات29/3/87):
فاطمه فرهمندپور-اميررستمي- شيرين مهروبان- مليحه عابدي- زهرا رنجبر- زهرا وهبي- جميله پيكر-فرزانه خداياري- ليلا شباني- سارا محكمي- فاطمه دهقاني- محمدجعفر شفيعي- مرجان خيرانديش- ساينا آرامي- آزاده روزگار-سمانه برزگر-مرضيه هنرخواه- مريم پرمور- فرشيد پرسش- منيره نوروز پور-مهروش رهنما- عباس عطايي- محمدعمادي- حسين كرمپور حقيقي- عصمت رحمانيان-فاطمه موسوي- الهه داودي- حسام زاهدي عبدالعظيم جوشن- اسماء دهقاني- مجتبي شهرياري

كاشان:
علي عبدالحفيضلي- مجيد مهندس- احسان محققي- عليرضا اميرشاهي- مرتضي اصفهانيان- محبوبه صباغيان- اعظم اصفهانيان- اسماء ديدار- طيبه زاهدي- آمنه نشاسته گير پور- نرجس سپهرنژاد- مهشيد دوره گر- راضيه رئيسي

كرج:
حميدرضا نريماني- زينب گودرزي – حسن اميري- محمدرضا خاني- كريم بابائي – افشين اوحدي- حورا سلحشوري- بهروز صفاريان- وحيد عراقي- مجتبي آزادي - اميرنورائي

كرمان:
نغمه صفوي- محمدعبدالرشيدي- سميه ذكريايي كرماني- مژگان كرم نژاد براتي- فرشته انجم شعاع- پريسا پناه پور اسلامي- ايمان صباغ ملاحسيني- ثريا بختياري پور- يوسف اميري مقدم- ليدا سلطاني نژاد فهرجي- سعيدمهابي راد- فرهاد اميني- محمودمهدوي فر- فاطمه پوركاظمي نژاد داوراني- جعفر مرادپور نگاري- ريحانه توفيق- سيدامين رضا باقرزاده ميرسيدي- علي كاظم زاده سفيدگر- مسعودربيعي وزيري- مريم داورپناه- نجمه شفيعي شيب ده- مرضيه كاظم زاده- رضا شفيعي- نوشين نژاد شفيعي – صديقه دارش – سكينه صادقي- فريبا زنده روح- فردوس فردوسي

كرمانشاه:
اميركرجي- پيمان چناري- امين عطاردي- احسان رضايي- هومن اعظم زنگنه

گچساران (تاريخ برگزاري انتخابات30/3/87):
ميثم ناركي- سحر گرجي زاده- بابك ناركي- مسلم ناركي- زينب رحماني اصل- علي خلقي-مسلم كرمي عباس ايرجي- سام رضايي زارع-امين خرام- زينب محمدي دوست- علي ايوبي كشكولي- احمد پشت دار- فرشته كردكي مدينه محمدپور- محمدرضا نصريان- زينب مورد الهي- فريده قدمي جدول قدم- گل تاج طاهر زاده- رضا حسيني- عبدالله صفري- سعيد قرباني كشكولي- سميه فولادمند- افسانه قرباني- رضا سليماني- زره پشت دار- صولت حاجتي- مهشيد رستمي- مهران عليمراد زاده- نيما منتصر- اميرهادي زاده – ذبيح الله فتحي فتح- فاطمه موسوي – طيبه ناركي- ولي راويان كلوانق- مهين دانش پژوه

گرگان:
آزيتا قبادي- محمد ابراهيم رايجي- رضا امامي – رويا شكراني- فاطمه افتخارالدين – شكوفه كريمي- راضيه كيايي- الهه لقايي- ياسر محمدزاده – محبوبه ميرزايي- مهدي صابري اشرفي- محمدرضا احمدي- مهدي احمدي – طاهره مقصودلو – شبير دائمي

گرمسار:
الهام ارجمند- زهرا كمال زاده-حسين همداني- پيام رشيدي- اكبر عاشوري- طيبه صفايي- مژگان رضا دوست – مهديه صفري – سميه زاهد- مجيد نصيري – مريم شيرزادي – وحيد ثامني

لارستان (تاريخ برگزاري انتخابات30/3/87):
رؤيا حيران- معصومه رجب نيا – جواهر عليرضائي – فاطمه پريدار- صديقه خوشبخت- سعيده تابنده – فوزيه مروجي- شهلا نصرالهي – فاطمه حقائي- مريم خواجي – معصومه ناطقي- ميترا درستكار- زهرا طالب زاده- فاطمه سوري- محبوبه البرز- اشرف شباني- بدريه خوشبخت- فاطمه فضلي نژاد- فهيمه رضاپور- مرضيه حبيب زاده- طاهره عباسپور- زهرا وحيديان- سميه بام انداز- مرجان عليشيري- فريده بام انداز- فاطمه خضرايي- طاهره قنبري- مريم اميني- زهرا كاملي- فرزانه كاملي- فاطمه صامت- ديانادرتاج- منيره جهان بين- فريده شريعتي راد- پروين اعتصامي- نخله الفاطمه احمدي- پروين شيردم – محمدبيگلري- اسماء فرجام – فرزانه عسكريزاده اسماء سوزنده- آمنه جماليان- زيبا شيخي- ناصر زائر – مريم لطافت- محمد رونگرد- محمود پريدار- عبدالصمد صمدي- حسين فرج پور – رامين بديع الزمان - فيروزه پاسيار-عذري اخضري- افسانه سرداري زاده- روح اله نخبه الفقهايي- صمد سبحاني لاري- موسي بازياري لاري- سكينه زادلانه- حسين صدري زاده- سيد جمال علوي- رضوان نوروزي- كاظم يادگاري فرد-غلامعلي كشفي آزاد-محمدرضا شريفي- مريم هاشمي- محسن حازك- فرشته آذرم- فرشته نوراني – فرزانه زرگري- محمدجواد جواهر- فاطمه فرهادي- محمدرضا رفيعي – محبوبه فرخاري- آمنه فريبرز- مينا سخاوتمند- الهام دريايي- محبوبه كوهي- زهرا باقريه- مرضيه اشرفي- ميترا سخاوتمند- محمدجان پرور- عنايت اله شامحمدي- عليرضا شكوهي- نصراله طالع زاده- حسين آذرنيا- اكبر آذرنيا- محمدنور نوري- حميد عسكرپور- ژيلا يوسفي- مريم ابراهيمي- سهيلا الهي- معصومه نوروزي پور- ساميه مقيميان- ابوذر نامور- سعيد فرهادي- فاطمه اميني- محمدصادق يادگار- نسرين تنها- حليمه نژاد پور- وجيهه نژاد پور- فوزيه فرامرزي حقيقي

لاهيجان:
امير قاسمي نژاد – اردوان اصغرزاده- محمدعلي خبركار كشاورز- محمدحسن باقري پور سلامت – عذرا كاظمي- مسعود اسحاق – محمدعلي اخوان- جواد نجار تميزكار – علي بيداوسي- ساناز حيدري- فائزه حسين نژاد سليمي- فرشته فكري- زينب صدارت طلب- مرجانه كاظمي- محجوبه اسماعيل زاده 

مباركه:
محمدحسن قاسمي محمدآبادي- مهناز عبدالهي ريزي- نسرين اسكندري الوقره- مليحه شريفي- سوسن سوراني- ثرياجهانيازي- مسعود چائي چيان- مجتبي مطاع- محمدرضا اثني عشران- كبري رشيدي هفشجاني- فرزانه توكلي- عبداله يزداني باغملكي- تهمينه خليلي ورنامخواستي- هاجرمعمار-زينب كاويان مباركه- دبيح اله صادقي- عليرضا آزادپور- پرويز محمدي-ليلا خليلي- حامداحمدپور مباركه – رضا هاديان – اعظم اسدي مباركه- فرحناز اسماعيل زاده - احمدرضا باقري- مجيد ايرانپور

مراغه (تاريخ برگزاري انتخابات29/3/87):
سيدسعيد طالبي نامور-رامين سيدي- غيبعلي حاتمي- مريم ايراني- مهران صادقيان فر- بهرام ودودي مفيد- بهروز كوزه چي- منيره سلامزاده – پرويز جلاليان- ناصر جهانسير- پرستو قنبري- حجت مداح صومعه سفلي-مريم حسين پور-يونس رمضاني-عذراشيرجهاني

مرند:
جعفر صادقي حق- احمدخداپرست- فرزاد حسين نژاد- جواد سيفي- فهيمه محمودوند- زينب مقدم تبريزي- رقيه صادق زاده- حميده رحيم پور – مريم يردچي- نازيلا علي مددي- رقيه علمي مددي – جواد خدادادي- رقيه مقني يام- رباب اسماعيلي- اعظم محمدزاده بناب-عاطفه ذاكري-بهارك محمدي-شهرام باغبان سيروس

مرودشت :

مسجدسليمان:
 نرگس خاتون حميديان- زيبا رضايي- نگين رشيديان- منصوره نقدي- شيوا طالبي- ليلا عزيزيان- سيمين جعفري- ليلا سلطاني – سارا احمديان- اعظم بخردي- حشمت اله طاهري اوروند- عزت اله كريمي – زينب حيدري – اميدجليلي قاسم آقا-نگين حيدري زاده

مشهد:
مريم باغدارحسيني- محمودسالاري- محمدمهدي هاديان پور- محمدرضا جعفرزاده اصفهاني- محمود مدرسي قريني- شبنم مهرداديان- آزاده هاديان- احمدرضا يعقوبي- مرتضي سروش- وحيدعفيفي- تكتم ده باشيان- بي بي اعظم كمالي حسيني- رضا عرفاني صفاپيشه- محمدرضا كريمي طرقبه- الهام فريبرزي- احمد لايقي- عباس پاكدليان- يوسف رضا كلانتري- محسن شاه قاسمي- محمدرضا جوانشير مقدم- اميرمسعود شايان شكيب- طيبه غني آبادي- سميه خسروي سياهدشت- فاطمه عالي گلستان- نسترن حسين نژاد- مريم قسمتي تبريزي- هانيه سادات ميري- نيلوفر احمدي تحقيقي

ملاير:
احمدرضا سبزياني- يحيي كشاورزيان- مهدي قهري حاجي آبادي- ناهيد كبيري- حسين كبيري- اكبركريمي- مهدي كريمي- نوشين صفاري- مجيدسليماني- محسن عبدلي- روح اله احمدي

مهاباد:
فرشته حمزه- سوسن رحماني- هلاله خضري- نسرين خورشيدي – هاديه سليمي اقدم- مهناز چاورق- امير خاكپور- صباح منصوري – فوائدمرادزاده- محمدسليمي- هدايت محمدي- محمدارمكاني- شورش رسولپور – سعيد عبدالقادر برزنجي

ميانه (تاريخ برگزاري انتخابات30/3/87 ):
رحيم عليمحمدي- جليل اجلي- عي فرامرزي- محمد نصيري – علي محرمي – فرج مختاري – سهراب عبدالهي – شهريار مظلومي – محمد ارشدزاده- حسين جعفري – رحيم نجفي – علي كارگر زنجاني

ميبد:  

نجف آباد:
مهدي سليمي- سميرا يزداني- مهنازساماني- اسحاق مومني-فرزاد غضنفري- عليرضا ابطحي زاده- آرزو حكمت يار- جوادفدوي- مهدي رضايي- زينب پرواني- فرزادهاشمي نژاد- اميدخليل الرحماني-بابك بسيطي – عليرضا بقولي زاده –مهدي جمالي- ژاله اصفهان مظفري- مهران معلمي دمنه- محسن شفيعي- محسن ابوطالبي-افسانه بقائي ابوجيه-نگار شاه طالبي-رضاطالبيان– محمدامين آقايي- مرضيه عباس زاده –پريسا بهادران-نفيسه شكوهي پور- سپيده فلاحيان- مسعودمودت-مهردادعباسي-فرجام مهراد- محمدسعيدشريفان

نراق:
مهدي آعلي- ابراهيم شنايي- آسيه صمدزاده- محمدرضا كمره اي- سيدهادي رضايي واقفي- ياسر جشني آراني- علي حميدي- هانيه خادم حسيني قاسمي- پروانه كوهي- هادي رضايي- ملك ارسلان مسعودي-محمداسماعيلي جوشقاني-علي اكبرشاه ميري-حميدرضا خوبي- محموددهقاني- مهرداد صالحين- سيدمحمدرضا حاجي سيدجوادي

نور:
الهام صفاري- صبوراميرج- زهره بانيبرمي- عباس محمدي- مرتضي سليمي – علي شيخ اعظمي- سميرا علاء- سيمين پرند- صدرا رئيسي- قدير حيدري- رضا توكلي

نيشابور:
منيره شهرزاد- ليلا دهنوي- نجمه راضي فر- معصومه نعيم آبادي- فاطمه نعيم آبادي- نجمه نظري- سيدمهدي جديدي- مهدي نقيبي- حميدحميدي پور- علي انتظاري- يوسف بازوبندي- حسين بكائيان

ورامين (تاريخ برگزاري انتخابات29/3/87) 

همدان:
بهرنگ مجيدي- زهرا ستاري- مونس وجدان نيك- سيدمجتبي صفدري- فرهاد بيگدلي- فرناز سميعي- مسعود ايزدي- مهناز شمخاني- اكرم اروچي- علي اصغر سليماني- سيدعلي اصغرحسيني- سعيدنوري- طوبي عظيمي- ليلا گذري- طاهره يوسفي- حميدافشار- محمدعسگري- سميه صالحي- الهام گوئي چي- نصرت الله مهدي صحت- سميه مهري-شهلا صارمي= الهام گوذرزي دهريزي- بهمن رضايي- سعيداورنگ- مهدي رضايي- زهرا معصوم خاني- زهرا اميري- اميرحسين بهزاد مقدم- احمد اوجي- رضا باقي زاده – سميه رحماني- احمدشيري وثيق- مهدي خزندي- علي عرياني نژاد- محسن روشن- مهشاد سحاب قديمي نيا- پروين جعفري كلكان- صفورا خلجيان-مهرانگيز كلهري- امينه مرادي مرام-نوشين فتح الهي- رضا باقي زاده- معصومه بهرامي- ندا شريفي- معصومه عليزاده

ياسوج:  

يزد:
مسعود درخشي-عليرضا نفقي- سيدادريس ميراحمدي- اميرقهرماني- هادي زارع- محمدگلرسيان- محمدشاطري خليل آباد- مجيد خضري- سيداحسان حسيني پور- محمدكريمي- مهديه جلال پور – حميده نجومي- فاطمه كارگربيده- سيمين گلابتونچي- سميه وكيلي- فرزانه مزيدي شرف آباد- مهديه محمدي- محسن دهان كيواني- اسماعيل خراساني- حجت اياصوفي

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 15:11 |
 
تهران-خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا): مديرعامل تعاوني گل و گياه دزفول گفت: خشكسالي و گرد و غبار به 50 درصد از محصولات گل و گياه اين منطقه خسارت وارد كرده است.
عبدالحسين حكيم روز شنبه بمناسبت 25 خرداد روز " گل " در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: نيمي از 350 هكتار زمين زير كشت گل و گياه در منطقه به دليل سرمازدگي، كم آبي و خشكسالي و باد و خاك دچار خسارت شده اند.
وي وضعيت گل و گياه توليدي در منطقه را تا قبل از خشكسالي سالانه حدود 50 ميليون شاخه انواع گل اعلام كرد.
حكيم گفت: اين گلها بيشتر از نوع رز و مريم و گلايل، گلهاي صدفي و گياهان زينتي بوده و از مرغوبيت بسيار خوبي برخوردارند.
مديرعامل تعاوني گل و گياه دزفول خاطرنشان كرد كه خشكسالي و بحران كم آبي باعث شده تا گلكاران قادر به كشت گل مريم در تابستان امسال بدليل عدم تامين آب نشوند.
وي افزود: علاوه بر خسارات خشكسالي عدم كشت تابستانه باعث زيانهاي بيشتري به گلكاران منطقه از جمله بيكاري آنها خواهد شد و معيشت آنها را تهديد مي كند.
حكيم با اشاره به كندي روند احداث پايانه گل و گياه دزفول به دليل كمبود اعتبار و مشكل سند زمين گفت: تامين نشدن به موقع اعتبار باعث شده كارساخت اين پروژه كه از سال 83 شروع شده به كندي پيش رود.
وي افزود: تاكنون براي اجراي عمليات ساخت پايانه گل و گياه شامل ديوار كشي و پي ريزي سوله هاي آن يك ميليارد و 950 ميليون ريال از سوي دولت هزينه شده است.
حكيم گفت: ساخت اين پايانه در سه مرحله انجام و كل اعتبار برآورد شده براي احداث آن 96 ميليارد ريال است.
وي افزود: در زمان حاضر مشكل سند زمين آن باعث شده تا براي دريافت تسهيلات از بانكها با مشكل روبرو شويم.
حكيم گفت: هنوز سند زمين اين پايانه كه سه هكتار مساحت دارد صادر نشده و اين مساله مشكلات زيادي را ايجاد كرده است.
وي افزود: اعضاي اتحاديه گل و گياه دزفول براي ساخت اين پايانه تاكنون 600 ميليون ريال كمك كرده اند و انتظار دارند تا سند زمين پايانه به نام آنها صادر شود.
بنا به اظهار وي، راه اندازي اين پايانه نقش بسيار مهمي در بالابردن كيفيت محصول توليدي گل و صدور آن به بازرهاي جهاني در منطقه ايفا خواهد كرد.
ایرنا
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 15:1 |
سخنگوی دولت :
تعاملات سه قوه باید با حفظ وظایف باشد//تسهیلات بانکی بنگاه های زودبازده به زودی اجرا می شود
تهران- خبرگزاری ایسکانیوز: سخنگوی دولت با بیان اینکه تقسیم کار و روابط میان قوا به گونه ای است که نیازمند تعاملات با یکدیگر است، عنوان کرد: این تعامل باید با حفظ وظایف قوا باشد و دولت باید در مسایل داخلی و خارجی محور قرار گیرد.
به گزارش روز شنبه خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"،غلامحسین الهام در ادامه نشست خبری خود درخصوص اظهارات پالیزدار گفت: موضوع پالیزدار هیچ ارتباطی با دولت و صحبت هایی که رییس جمهور در خصوص مبارزه ریشه ای با مفاسد اقتصادی کرده ندارد.
وی افزود: این صحبت ها مورد قبول دولت نیست و مشکوک بوده و دستگاه های اطلاعاتی این موضوع را باید دنبال کنند.
الهام با اشاره به اینکه وظیفه دستگاه قضایی است که این مساله را مورد بررسی قرار دهد و دستگاه های اطلاعاتی نیز هر آنچه که برای افکار عمومی مفید باشد را اطلاع رسانی خواهند کرد، اظهار داشت: دولت این روش ها را مخل و برای لوث کردن اصل مبارزه با مفاسد اقتصادی می داند و این افراد باید بدانند که هیچگاه دولت مبارزه با مفاسد اقتصادی را رها نخواهد کرد و مردم نیز هوشمندانه انحرافات را تشخیص خواهند داد.
وی در پاسخ به اینکه صنایع بخش خصوصی دچار مشکل شده است و آیا دولت تمهیداتی در این خصوص دارد، خاطرنشان کرد: در مورد صنایع، سیاست دولت حمایت از تولید است و ما در وسعت جهانی یک میدان باز داریم در معادلات و تجارت محدودیت نداریم.
سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت از صنایع دفاع می کند چون حفظ تولید و اشتغال از سیاست های دولت است، اظهار داشت: در حوزه تسهیلات بانکی هم سهم بنگاه های زودبازده را مشخص کرده ایم و بانک ها نیز آن را به زودی اجرا خواهند کرد.
وی درخصوص اظهارات لاریجانی مبنی بر تشکیل کمیته ای مشترک میان مجلس و دولت برای حل اختلافات و اینکه دولت در این زمینه چه نظری دارد، گفت: همکاری میان قوا یک اصل است و رهبری نیز تمام قوا را توجه به این مساله ارشاد کرده اند.
الهام با بیان اینکه تقسیم کار و روابط میان قوا به گونه ای است که نیازمند این تعاملات هستیم عنوان کرد: ولی این تعامل باید با حفظ وظایف قوا باشد و همانگونه که در پیام آغاز مجلس آمده دولت باید در مسایل داخلی و خارجی محور باشد.
وی افزود: می توانیم عقبه های کارشناسی مان را به هم متصل کنیم و با رعایت قوانین می توانین تعامل مثبت و سازنده ای داشته باشیم.
سخنگوی دولت درخصوص رشد نرخ تورم و در پاسخ به اینکه چگونه دشمنان می توانند تا این حد در کشور تورم ایجاد کنند، گفت: دولت تاکنون با مشکل تورم به صورت تک بعدی برخورد نکرده و این یک فضای منفی است که برخی به آن دامن می زنند تا فعالیت ها برای حل مشکلات با تاخیر انجام شود در حالی که نظام بر حل این مساله مصمم است.
وی با اشاره به اینکه واقعیت این است که بخشی از تورم ناشی از مسایل جهانی است، تصریح کرد: این مساله قابل انکار نیست و نرخ برخی از اقلام در کشورهای حاشیه ای ایران تا 400 درصد افزایش داشته و کسی نمی تواند تاثیر این تورم را در تورم داخلی انکار کند.
وی با بیان اینکه نمی توان فتنه ها و فساد را نیز انکار کرد، گفت: برخی از این فتنه ها که سرفصل های زیادی هم دارد نشان می دهد که یک عده از منابع بانکی استفاده کرده اند که این مساله باعث افزایش نرخ تورم شده است.
وی ادامه داد: جنگ نفت و تبلیغات آمریکا به دنبال این است که از این مسایل برای رسیدن به هدف های نامشروعش استفاده کنند، گفت: ولی تجربه نشان داده که این امر همواره با شکست روبه رو بوده است.
سخنگوی دولت در ارزیابی خود از سخنان تهدید آمیز اخیر آمریکا و رژیم صهیونیستی اظهار داشت: این صحبت ها از جانب رژیمی است که ماهیت آن ایجاد ارعاب است که از این طریق بتواند مشکلات خود را حل و فصل کند.
وی با بیان اینکه این حرف ها ما را به این می رساند که رژیم آمریکا یک رژیم تروریستی بالذات دولتی است، گفت: اینها تاثیری بر فرهنگ مردم و جامعه ما ندارد و خوشبختانه جامعه جهانی نیز به بی اساس بودن این تهدیدات پی برده اند.
الهام با اشاره به اینکه ما بحثی درخصوص اینکه کاندیداهای مختلف آمریکا بتوانند تاثیری بر مواضع این کشور داشته باشند، نداریم افزود: ولی امیدواریم روزی سردمداران آمریکا متوجه شوند که باید با ملت ها و دولت های دیگر تعامل عادلانه و دو سویه را دنبال کنند و راه رشد و نجات مردم آمریکا برگشت به چنین واقعیتی است و مسایلی مانند انتخابات مهم نبوده و آنچه که مهم است تغییر رفتار حاکمان آمریکایی است که می خواهند جهان را هدایت کنند.
سخنگوی دولت درخصوص نشست همکاری که به پیشنهاد ابومازن در فلسطین قرار است انجام شود و اینکه آیا در صورت دعوت از ایران، کشورمان با این نشست همکاری خواهد کرد؟ اظهار داشت: حقوق فلسطین شناخته شده و متعلق به همه فلسطینی هاست.
وی با بیان اینکه امیدواریم تمام گروه ها بر اساس همین حفظ حقوق به یک تعامل سازنده و وحدت بخش برسند، تصریح کرد: هر حرکتی برای تامین حقوق و آرامش واقعی مردم فلسطین یک رویکرد مثبت و مورد حمایت است و اصول راهکارها باید مبتنی بر سر کار آمدن دولتی برخواسته از رای مردم باشد.
الهام همچنین در پاسخ به اینکه برخی از سایت ها گفته اند که به زودی 10 استاندار به دلیل پیگیری نکردن مصوبات دولت تغییر خواهند کرد، خاطرنشان کرد: این روش بدی است که برخی سایت ها در پیش گرفته اند و به دنبال ایجاد نگرانی هستند و با تحلیل های بی پایه اقدام به اعلام مطالبی می کنند که اساسی ندارد.
وی با بیان اینکه دولت اعلام کرده تصمیمات خود را با مردم در جریان خواهد گذاشت اظهار داشت: آنچه که اصالت دارد خدمت است و این کار درستی نیست که سایتی با گمانه زنی این مسایل را مطرح کند. وی با بیان اینکه سایت ها از این کار پرهیز کنند، گفت: دولت هم با مدیران خود میثاقی بر سر خدمت به مردم دارد./
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 14:59 |
تهران- خبرگزاری ایسکانیوز:رییس کل دادگستری استان تهران گفت: این دادگستری دارای سه هزار و 371 پستهای قضایی است که از آن تعداد فقط هزار و 637 قاضی مشغولند و در واقع 5/51 درصد پست قضایی استان بلا تصدی است.
به گزارش روز شنبه خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران ایسکانیوز، علیرضا آوایی رییس کل دادگستری استان تهران در آستانه هفته قوه قضاییه در نشست خبری خودبا اشاره به اهم اولویت های دادگستری و برنامه های سال جاری گفت: کنترل گروهی پرونده ها در سیستم قضایی، بحث ساماندهی سیستم ابلاغ، اهتمام جدی به ارجای احکام ، اهتمام بیش از پیش در تکریم ارباب رجوع، مکانیزه کردن دوائر و ... از اهم فعالیت های این دادگستری است.
وی با ارائه گزارشی خاطر نشان کرد: میانگین زمان رسیدگی در محاکم حقوقی 103 روز، محاکم جزایی 64روز و محاکم خانواده 86 روز است.
وی تصریح کرد: در اوایل سال گذشته تعداد پرونده های حقوقی 77 هزار و 387 پرونده بود که طی سال 86، 23 هزار و 223 پرونده حقوقی در سطح محاکم استان وارد شده است و 239 هزار و 430 پرونده مختومه گردیده که هزار و 207 پرونده کسر از موجودی است،
وی اظهار داشت: 56 هزار و 515 پرونده نیز کیفری بوده که در طی سال گذشته، 281 هزار و 496 پرونده وارد و از این تعداد 295 هزار و 440 پرونده مختومه شده که 13 هزار و 944 پرونده کسر از موجودی است.
آوایی در زمینه پرونده های خانواده گفت: 22 هزار و 183 پرونده موجود بوده که طی سال 86، 148 هزار و 813 پرونده وارد و از این تعداد 150 هزار و 755 پرونده مختومه شده که دو هزار و 42 پرونده کسر از موجودی است.
در مجموعه دادسراهای استان تهران 129 هزار و 719 پرونده موجود بوده که 721 هزار و 400 پرونده وارد شده و 738 هزار و 797 پرونده مختومه شده که 17 هزار و 397 پرونده کسر از موجودی است.
در زمینه مکانیزاسیون محاکم هزار و 829 نفر آموزش دیده اند و 392 هزار پرونده ثبت در سیستم شده، همچنین 42 جلسه ملاقات مردمی در سال 86 داشتیم که به تعداد دو هزار نفر رسیدگی شد.
وی با بیان اینکه در سال 87 ، هشت جلسه عمومی تشکیل شده که 300 نفر مراجعه کردند، گفت: یک روز در هفته را به ملاقات با همکاران اختصاص دادیم که طی 24 جلسه با 500 نفر از آن ها و طی 15 جلسه با 300 نفر از آن ها گفت و گو داشتیم.
آوایی خاطر نشان کرد: دستورالعمل جدید قوه برای ما بسیار سنگین است چرا که طبق دستورالعمل بایستی پرونده های قبل از سال 85 را مختومه کنیم که کار بسیار طاقت فرسا و مشکلی است، اما با اهتمام و پیگیری بخش اعظم آن قابل اجرا است.
وی با تاکید بر اینکه بحث آموزش در سیستم قضایی مساله مهم و اساسی است، گفت: چرا که دعاوی مردم پیچیده شده است، وقت قضات برای مطالعه پرونده کم است و حجم پرونده ها هم به لحاظ کمی و کیفی زیاد است و از این جهت اگر اساتید از کلاس درس دور شوند هم به مردم آسیب می رساند و هم خودشان دچار آسیب می شوند.
آوایی در ادامه با اشاره به هدف از تشکیل شوراهای حل اختلاف گفت: کار این شوراها که نهاد مردمی است، بیشتر دعوت به مصالحه و سازش بوده و با تصویب قانون جدید این شوراها بتوانند با نظارت بیشتری به صورت نظام مندتر کمک به سیستم قضایی و مردم کنند.
وی افزود: دادگستری استان تهران دارای سه هزار و 371 پست قضایی است که از آن تعداد فقط هزار و 637 قاضی مشغول کارند و در واقع 5/51 درصد کادر قضایی استان بلا تصدی است و با وضعیت موجود در نظر داریم هر ساله 30 الی 40 هزار پرونده از موجودی کسر کنیم.
وی در ادامه در آستانه هفته قوه قضایییه ضمن گرامیداشت یاد خاطره شهید بهشتی و 72تن از شهدای گرانقدر گفت: با تاوان بزرگی که شهید بهشتی و سایر شهدا در هفتم تیر دادند حادثه هفتم تیر سرشتی طوفانی به خود گرفت و جواز دفن سازمان تروریسیت منافقین را صادر کرد.
وی تصریح کرد: شهید بهشتی انسانی خستگی ناپذیر بود که از طراوت روحی فوق العاده ای برخوردار بود و حسن سلوکشان با مردم قابل الگوگیری بود، شهادت ایشان ابرهای متراکم توطئه بالای سر انقلاب را پراکنده کرد و شخصیت ایشان جاودانه شد./
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 14:51 |
دزفول - خبرگزاری ایسکانیوز:استان خوزستان به دلیل برخورداری از مواهب الهی اعم از آب ، خاک و منابع نفت و گاز بعنوان قطب اقتصادی کشور است که متاسفانه با دارا بودن ظرفیتهای بالا در زمینه های مختلف غبار محرومیت را بر تن دارد .
استان خوزستان به دلیل برخورداری از مواهب الهی اعم از آب ، خاک و منابع نفت و گاز بعنوان قطب اقتصادی کشور است
از بسیاری امکانات و موقعیت ها که بتواند بعنوان محور توسعه در جهت عمران و آبادانی و در نهایت رفاه مردم برخوردار باشد ، محروم است .
بر این اساس ما هنوز آثار محرومیتها را در بسیاری از نقاط زرخیز استان خوزستان شاهد هستیم و این زیبنده مردمی که امام راحل (ره) در مورد آنها فرمودند که" خوزستان دین خود را به اسلام و کشور ادا کرد " نیست و هنوز استان خوزستان و در نهایت مردم مومن و ولایت مدار و دلاور این خطه خونرنگ کربلای ایران، از بسیاری از مزایا و منافع در مقایسه با نقاط دیگر کشور بی بهره اند .
آنچه که در کلام همه مسولان در رده های مختلف کشوری و لشکری در مورد خوزستان گفته می شود این است که هنوز خوزستان به جایگاه و آنچه که استحقاق این استان و مردم آن است نرسیده است! لذا انتظار مردم این استان از مسولان این است که این ولی نعمتان و صاحبان اصلی انقلاب اسلامی چه موقع و چگونه به حقوق خود خواهند رسید تا شاهد رفع محرومیتها ، تنگناها و کمبودهای این منطقه استراتژیک به میزان قابل قبولی باشند.
مردمی که در گرمای سوزان و عطش آور بالای 50 درجه سانتیگراد با آتش و آهن گداخته و آفتاب سوزان مزارع دست و پنجه نرم می کنند تا شاهد حرکت چرخهای توسعه و پیشرفت کشور باشند ، هنوز باید به دلیل برخی مشکلات موجود از جمله مدیریتها ، کم توجهی ها و در نهایت بی مهری برخی مسولان شاهد در آغوش کشیدن کوه مشکلات باشند مردمی که روزگاری نه چندان دور همچون کوه استوار در مقابل تجاوز دشمن جانانه ایستادند و با ایثار جان و مال و هستی خود یک وجب از خاک خود را به دشمن ندادند و اینک باید چنان در پیچ و خم مشکلات فراموش شوند و در گرداب مشکلات خود دست و پا بزنند .
اینک که در سال جدید که بنا به فرموده مقام معظم رهبری به نام نوآوری و شکوفایی نامگذاری شده تلاش در جهت نیدیل به عمران و آبادانی خوزستان که گلوگاه اقتصادی کشور است ، بعنوان یک حرکت در طلیعه نوآوری در این استان می تواند زمینه ساز شکوفایی استانی باشد که استعدادهای فراوانی در جهت شکوفایی ایران اسلامی در تمام عرصه های داخلی و خارجی دارد.
و در یک کلام می توان گفت که محور توسعه و بالندگی کشور در گرو توسعه یافتگی استان خوزستان است که بسترهای مناسب و اساسی را بصورت کاربردی جهت توسعه محورهای مختلف کشور داراست . لذا وحدت وهمدلی مسولان و بخصوص نمایندگان محترم استان خوزستان در مجلس شورای اسلامی بعنوان مرکز نشینان در وهله اول و پس از آن تلاش در جهت دفاع از حقوق شهروندان خوزستانی با تدبیر، تفکر و تفاهم در مرحله بعد زمینه ساز و گره گشای بسیاری از مشکلات استان خوزستان است.
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در پنجشنبه بیست و سوم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 14:49 |
نماینده دزفول خطاب به وزیر راه وترابری :
مسیر کریدور شماره2 به نفع منافع و امنیت ملی کشور نیست
دزفول خبرگزاری ایسکانیوز:سید احمد آوایی نماینده دزفول درخصوص آزادراه بندرامام به تهران (کریدورشماره یک،مسیرپل زال –اهواز) و اینکه مسیر کریدور شماره2 به نفع منافع و امنیت ملی کشور نیست نامه ای به وزیر راه وترابری ارسال کرد.
به گزارش روز سه شنبه خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران " ایسکانیوز"سیداحمدآوایی طی نامه ای با اشاره به جلسات مکررانجام شده بامسئولان وزارت مربوطه ازجمله وزیر و مدیر کل راه وترابری استان خوزستان درخصوص آزادراه بندرامام به تهران (کریدورشماره یک،مسیرپل زال –اهواز)باتوجه به قول قاطع آنان مبنی برعدم تغییر مسیرآزادراه عنوان شده که براساس برخی افراد قصدتغییرمسیررادارند.
نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی در بخشی دیگرازاین نامه اورده است :اینجانب طی استعلاماتی که ازطریق مقامات امنیتی کشورازجمله وزارت دفاع نموده ام.وهمچنین براساس توجیهات فنی واقتصادی واجتماعی به جنابعالی اعلام می نمایم که مسیرکریدورشماره2به نفع منافع وامنیت ملی کشورنیست وچنانچه این شیطنت ها ادامه یابد به حسب وظیفه ملی خوداجازه نخواهم دادکه منافع وامنیت ملی کشور دستخوش منافع فردی گردد.لذاازجنابعالی مصرانه می خواهم که به کلیه عوامل ذیربط ابلاغ نمائید تاکریدورشماره یک که ازمسیراندیمشک ،دزفول-سشوشتر وملاثانی به اهوازمی رسد درهمین سال جاری موردعملیات اجرایی قرارگیرد.
نماینده دزفول درمجلس نیزطی نامه ای به استاندارخوزستان با اشاره به انجام تجمع اعتراض آمیز جمعی از مردم شریف شهرستان دزفول درخصوص تغییرکریدورشماره یک آزادراه درمسیر اندیمشک –دزفول ،شوشتروملاثانی ازوی درخواست نموده تادرخصوص اجرایی شدن مسیرکریدورشماره یکئ درسال جاری وجلوگیری ازبرخی حرکات افراددرخصوص تغییر مسیر اقدام نماید.وبااجرایی شدن تحمیلات آن درجهت حفظ منافع وامنیت ملی اقدام لازم انجام شود. 120
// چرخابی
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در پنجشنبه بیست و سوم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 14:48 |
در نمایشگاه اختراعات کشور مالزی:
مخترع واحد دزفول مقام سوم جهانی را به دست آورد
دزفول - خبرگزاری ایسکانیوز:در جریان نمایشگاه بین المللی اختراعات ، نوآوری و تکنولوژی که در کشور مالزی برگزار شد، مخترع واحد دزفول موفق به کسب مقام سوم این نمایشگاه شد.
به گزارش روز چهار شنبه خبرنگار گروه دانشگاه باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران " ایسکانیوز" محمد حاجی جعفر نمازی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول موفق به کسب مقام سوم جهانی ومدال برنز شد.
این مسابقات تحت عنوان "ITEX-2008" به میزبانی کشور مالزی برگزار شد.
به گزارش ایسکانیوز، واحد دزفول تا بحال در مسابقات جهانی مخترعین ومبتکرین جهان حائز رتبه برتر بین المللی شده است و از افتخارات این واحد دانشگاهی و منطقه شش کشور است.120
// چرخابی
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در پنجشنبه بیست و سوم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 14:47 |
در نامه ای به استاندار خوزستان
نماینده دزفول در مجلس از تخلیه آب سد دز در زمستان سال گذشته انتقاد کرد
دزفول - خبرگزاری ایسکانیوز:نماینده دزفول در مجلس طی نامه ای به استاندار خوزستان با اشاره به تخلیه آب سد دز وبروز مشکلات برای کشاورزان منطقه انتقاد کرد.
به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران " ایسکانیوز " سید احمد آوایی در این نامه آورده است:شبکه آبیاری دز بیش از120هزارهکتاراراضی آبی راتحت پوشش دارد هزاران کشاورززحمتکش،باخانواده های خود ازاین محل امرار معاش می کنند.زندگی دهها هزار نفر کارگرکشاورزی ،راننده های تراکتور وکامیون درگروکشت وزرع دراین اراضی است.وبه طورکلی اقتصاد بازار وگردش مالی درشمال خوزستان مرهون همین شبکه عظیم ومدرن است.اما متاسفانه میلیونها مترمکعب آب ذخیره شده درمخزن سد درزمستان سال86 تخیله می شود ودرآستانه کشت تابستانه به کشاورزان اعلام می شودکه:به علت خشکسالی ،آّب زراعی برای کشت تابستانه موجود نیست .
وی افزود :دو پیام دراین اطلاع رسانی وجود دارد:اول:اینکه خشکسالی وجودداردهیچکس منکرآن نیست اما اینکه به علت خشکسالی آب زراعی برای کشت تابستانه موجودنیست توهینی آشکاربه مردم شمال خوزستان بالاخص مردم شریف دزفول است!چرا که مردم خود شاهدتخلیه مخزن سددزدرزمستان بوده اند واین تصور که مردم نادان هستند اهانتی قابل بخشش نیست.
دوم:بی توجهیی ،بی تفاوتی ونادیده گرفتن سرنوشت هزاران کشاورز وکارگران کشاورزی وخانواده های آنها موضوع کوچکی نیست که بتوان ازآن عدول نمود آیا دولت توانایی تامین خسارات وارده به مردم را دارد؟نماینده دزفول گفت:سوال اساسی این است:جنابعالی به عنوان مدیر ارشد استان که باید حفظ منافع این مردم مظلوم باشید چرا اجازه دادید تا مخزن سد تخلیه گردد؟چرا اجازه دادید تاسرنوشت هزاران کشاورز وکارگران کشاورزی وخانواده های آنها نادیده گرفته شود.باعلم به اینکه می دانستید پدیده خشکسالی امسال واحتماتلاٌ سالهای آینده به وقوع خواهد پیوست نه تنها تدابیر لازم برای صرفه جویی درمصرف آب رادرنظر نگرفته وبلکه دریچه های سد رابازتامیلیونها مترمکعب،این نعمت الهی به هدررود.
درخاتمه تاکید می شود این بی تدبیری هزینه وخسارات سنگینی رابه بیت المال وارد خواهد نمود وتنش های اجتماعی رانیز درپی خواهد داشت وآنهایی که مسبب این اوضاع بوده اند به مردم معرفی خواهند شد.120
// چرخابی
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در پنجشنبه بیست و سوم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 14:46 |
تهران- خبرگزاری ایسکانیوز: آیت الله مظاهری در درس اخلاق خود، ضمن تبیین گوشه‌هایی از فضائل حضرت صدیقه طاهره «سلام‌الله‌علیها» بر لزوم قدرشناسی بیشتر از آن وجود گرانمایه تاکید کرد.
به گزارش روز چهارشنبه باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"، معظم له افزود: حضرت زهرای اطهر «سلام‌الله‌علیها» افتخار برای عالم تشیع و بلکه عالم اسلام می‌باشند. و پیغمبر اکرم «صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم» و ائمه هدی «علیهم‌السلام» همواره به وجود مبارک ایشان مباهات می‌کرده‌اند.

وی افزود: از همه این فضائل که بگذریم، مهم‌تر آن است که پس از رحلت حضرت ختمی مرتبت «صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم» برای تسلّی خاطر حضرت زهرا «سلام‌الله‌علیها» جبرئیل بر ایشان نازل می‌شد و به ایشان وحی می‌کرد و امیرالمؤمنین «سلام‌الله‌علیه» کاتب وحی بودند و از این نوشته‌ها مصحف فاطمه «سلام‌الله‌علیها» پدید آمد که انسان‌ها هنوز لیاقت دیدن آن را ندارند و باید در زمان ظهور و توسط حضرت ولی عصر (عج) از آن مصحف شریف رونمایی شود.

آیت الله مظاهری در بخش دیگری از بیانات خود خاطر نشان ساخت: متاسفانه مسلمانان حتی شیعیان هم قدر و منزلت حضرت زهرا «سلام‌الله‌علیها» را نمی‌دانند ما نباید فقط برای قبر مخفی آن حضرت گریه کنیم؛ اگرچه گریه هم دارد؛ اما گریه بالاتر این است که قدر حضرت زهرا «سلام‌الله‌علیها» را نمی‌دانیم، بلکه ضربه‌ به تقدسات ایشان می‌زنیم.
معظم له با اشاره به جایگاه حجاب در اندیشه دینی گفت: چادر یکی از تقدّسات حضرت زهرا «سلام‌الله‌علیها» است ولی الان کار به جائی رسیده است که همین چادر بی‌ارزش شده است، ما لطمه‌اش را خورده‌ایم و بیش از این هم خواهیم خورد. مگر می‌شود چادر زهرا با آن ارزش والا در جمهوری اسلامی بی‌ارزش بشود؟ باید برای این موضوع خون گریه کرد.
به گزارش ایسکانیوز به نقل از مرکز خبر حوزه ،وی افزود: جامعه‌ای که چادر نداشته باشد و اختلاط بین زن و مرد و بی‌عفتی در آن جامعه رواج پیدا کند متناسب با حضرت زهرا «سلام‌الله‌علیها»، نیست. ما باید روش و سنت حضرت زهرا «سلام‌الله‌علیها» را حفظ کنیم. ولی متاسفانه سنت و تقدسات آن بانوی بزرگوار را از دست ‌داده‌ایم. ای کاش فقط چادر حضرت زهرا «سلام‌الله‌علیها» را از دست می‌دادیم که یک عیب و نقص بود، به جایی رسیده‌ایم که چادر را بی‌ارزش کرده‌ایم.
وی با ابراز نگرانی از شرایط موجود بیان داشت: ما می‌دانیم این نظام از بین نخواهد رفت. آن حقیقت و خلوص حضرت امام خمینی «ره» و آن زحماتی که برای انقلاب کشیده شده است و شهادت مظلومانه شهدا، باعث می‌شود این نظام مقدس منتهی شود به نظام الهی امام زمان «روحی‌فداه». لذا اصل نظام پابرجا است. ولی مشکلات و موانع فراوانی نظیر وجود فساد اخلاقی، فساد اقتصادی و فساد اداری در آن به وجود آمده است.

آیت الله مظاهری در ادامه با اشاره به برخی معضلات و مشکلات کنونی جامعه، این معضلات را ناشی از بی‌ارزش شدن مقدسات اسلامی دانست و افزود: معضلاتی نظیر اعتیاد و ایدز و ناامنی و فقر و... موجب مشقّت برای مردم شده است و همه اینها در اثر بی‌ارزش شدن مقدسات است.
استاد اخلاق حوزه بیان داشت: سال اول انقلاب وضعیت حجاب و عفت عمومی در جامعه این گونه نبود ولی رفته رفته به صورت فعلی درآمد و ارمغان این وضعیت هم فقر و فلاکت و اختلاط دختر و پسر و بیکاری جوان‌ها و بلاهای دیگری است که در جامعه مشاهده می‌شود.

معظم له با بیان این که بازگشت به قرآن وعترت تنها مسیر سعادت جامعه است بیان داشت: شیوه ازدواج‌های جامعه ما باید لااقل شباهت به ازدواج حضرت زهرا«سلام‌الله‌علیها»داشته باشد. آیا این جشن‌های عروسی‌ که امروزه وجود دارد، شباهت به جشن ازدواج آن حضرت دارد یا جهیزیه‌های رایج یا این مهریه‌های سفیهانه؟!
وی افزود: زهرای مرضیه ساده‌زیستی را به دنیا نشان داد. بلای بسیار بزرگ اسراف و تجمّل و مصرف‌گرایی است که متأسفانه در جمهوری اسلامی هویدا شده و در همه جا نفوذ پیدا کرده است هر کسی به اندازه وسعش اسراف و تبذیر دارد و تجمل‌گراست.

آیت الله مظاهری در پایان بیان داشت: تا وقتی که از سیره حضرت زهرا «سلام‌الله‌علیها» دور هستیم، این گرفتاری‌ها هست و رفع گرفتاری‌ها تنها در صورت نزدیکی به آموزه‌های قرآن و عترت و پیروی عملی از روش زندگانی حضرات معصومین«علیهم‌السلام»، مخصوصاً حضرت زهرای مرضیه میسر می‌شود./01/
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در پنجشنبه بیست و سوم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 14:44 |
تهران- خبرگزاری ایسکانیوز: مهم ترین عناوین خبری صبح امروز پنجشنبه 23 خردادماه 87 به شرح زیر است:
فرهنگ آشتی:
بازگشت دولت به سود بانکی 12 درصد
مدیر مشمولان ستاد کل نیروهای مسلح خبر داد: ارائه تسهیلات جدید به سربازان وظیفه یتیم فاقد معافیت کفالت
زمان قطعی برق اعلام می شود
محمود احمدی نژاد در جمع مردم شهرکرد: گرانی ها بازی نامردانه ای است
آفرینش:
انتقاد رییس قوه قضاییه از قوانین دست و پاگیر در کشور
آیت الله هاشمی رفسنجانی در دومین دیدار با پادشاه عربستان: اراده سیاسی ایران، توسعه همکاری های همه جانبه با ریاض است
تسهیلات جدید برای بیمه شدگان کشوری و لشگری
صادرات نان ممنوع شد
سیاست روز:
رییس جمهور در جمع مردم شهرکرد خبر داد: کاهش نرخ بیکاری در چهارمحال و بختیاری
سقوط در سودان: ده ها مسافر به طرز معجزه آسیایی نجات یافتند
قدس:
اروپا آماده تظاهرات ضد بوش
رییس جمهور در جمع مردم شهر کرد: امسال دشمنان آخرین تیرهای خود را پرتاب می کنند
خبر:
قالیباف: قیمت بنزین افزایش یافت اما تولید ثروت برای مردم، نه
به پیشنهاد وزارت نیرو ساعت کار اصناف 20:30 شب پایان می یابد
در دیدار رییس مجلس شورای اسلامی با معاون اول رییس جمهور؛ لاریجانی: نباید به حرف جوجه تیغی های سیاسی همچون بوش کوش کرد
جوان:
در دیدار داوودی و لاریجانی مطرح شد: همکاری دولت و مجلس برای تعدیل آثار تورم
طرح جدید برای تسهیلات بانکی اعلام شد
تفاهم:
رایزنان بازرگانی ایران: بسته بندی، بزرگ ترین مشکل ماست
معاون بانک مرکزی مالزی اعلام کرد: درخواست بانک های ایرانی برای حضور در مالزی
امضای قرارداد بین ایران و کره: راه اندازی فازهای 9 و 10 پارس جنوبی
ایران:
ایجاد بزرگترین شبکه جامع ارتباطی در خلیج فارس
40 میلیارد ریال اعتبار برای نظارت بر قیمت ها
با اعلام عرضه سهام شرکت مخابرات صورت می گیرد: بزرگترین شرکت اصل 44 در آستانه واگذاری
کیهان:
در نامه ای به کنگره آمریکا: 270 نماینده مجلس عراق با توافقنامه امنیتی مخالفت کردند
به دلیل استفاده از عنوان جعلی خلیج عربی: قطر رسما از ایران عذرخواهی کرد
تظاهرات گسترده ضد آمریکایی همزمان با ورود بوش به رم
جمهوری اسلامی:
سوپر آلیاژ ساخت قطعات هواپیما و خودرو در کشور تولید شد
حمله هوایی آمریکا به نظامیان پاکستانی در مرز افغانستان
تهران امروز:
از سوی رییس جمهور مطرح شد: معرفی دو عامل گرانی
با پذیرش رییس جمهور صورت گرفت: پایان ماراتن خصوصی سازی مخابرات
وزارت نیرو کوتاه آمد: زمان خاموشی ها اعلام می شود
آفتاب یزد:
بوش و مرکل: مساله هسته ای ایران باید با دیپلماسی حل شود
رییس خانه صنعت و معدن: وزارت نیرو حق ندارد به بهانه کمبود برق کارخانه ها را تعطیل کند
اعتماد:
احمدی نژاد با متهم کردن مخالفان خود هشدار داد: مشکل اقتصادی توطئه دشمن است
با خروج اموال شخصی پادشاه صورت گرفت: آخرین پرده انحلال سلطنت نپال
رسالت:
در دیدار معاون اول رییس جمهور با علی لاریجانی مطرح شد: هماهنگی دولت و مجلس برای مهار گرانی
9 طرح بزرگ صنعتی به تصویب می رسد
انبارها پر از چای و قند است
حزب الله:
حماس اعلام کرد: رژیم صهیونیستی را در غزه دفن می کنیم
پاسخ احمدی نژاد به بسته 1+5 : غرب مشوق ها را بفروشد ما خریداریم
سوغات احتمالی سولانا برای تهران: غنی سازی بین المللی در خاک ایران
اعتماد ملی:
احمدی نژاد: 70 درصد ملت ایتالیا با ما هستند
بر اساس اعلام پزشکی قانونی در یک سال گذشته رخ داد: مرگ 1414 نفر با شلیک گلوله/
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در پنجشنبه بیست و سوم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 14:42 |
پروانه مؤسسات پزشكي تمديد مي‌شود.
به گزارش آنا به نقل از روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني ايران، تمديد پروانه مؤسسات پزشكي مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني ايران از تاريخ25خرداد‌ سال جاري شروع مي‌شود.
‌گفتنی است،متقاضيان براي تكميل مدارک مي‌توانند به نشاني www.iums.ir و يا ساختمان معاونت درمان دانشگاه به نشاني ميدان انقلاب، خيابان آزادي، خيابان جمالزاده جنوبي، پلاك 254 مراجعه كنند.141

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در پنجشنبه بیست و سوم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 14:42 |
تهران- خبرگزاری ایسکانیوز: رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه سازمان سما پیشتیبانی به نام دانشگاه آزاد اسلامی دارد افزود : مدارس سما به عنوان فرزند خلف دانشگاه آزاد اسلامی هم اکنون در مسیری است که نیازمند برنامه ریزی های مستمر، خلاقیت و ابتکار و نوآوری است.
به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"، دکتر جاسبی صبح امروز در همایش سراسری سرپرستان آموزشکده های فنی و حرفه ای سما با اشاره به اینکه 17 سال پیش مدارس سما از متن دانشگاه آزاد اسلامی به وجود آمده است، گفت: هر کار بزرگی در ابتدا مشکلات و عوارض مخصوص به خود را دارد که اگر با برنامه ریزی و تدبیر و استمرار و مقاومت همراه باشد نتایج بزرگی در بر دارد که دانشگاه آزاد اسلامی نمونه روشن و مشخص آن است.
وی افزود: آموزشکده های سما در حوزه تعریف شده آموزش و پرورش هستند و در نظام جدید آموزش و پرورش کاردانی های پیوسته به عنوان جزیی از آموزش و پرورش محسوب می شوند.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اهمیت مدارس سما در توسعه و برنامه ریزی، تعمیق کیفیت و توسعه افزود: تا این زمان مدارس سما از حوزه وظایف و محدودیت های قانونی خود فراتر نرفتند و هم اکنون همه آموزشکده های سما در مقطع کاردانی پیوسته که مطابق قانون باید بدون کنکور باشند شکل گرفته اند.
وی با اشاره به آمارها و ارقام این سازمان گفت: آمارها نشان می دهد که این آموزشکده های سما می تواند آینده روشن و امیدوار کننده داشته باشد.
دکتر جاسبی تاکید کرد: ما اگر می خواهیم آموزشکده های سما اعتبار خود را پیدا کنند و در آینده به عنوان یک قطب جاذب و رغیب قدرتمند مطرح باشند باید از همین امروز مساله کیفیت را در برنامه خود مورد توجه قرار دهیم.
رییس دانشگاه آزاد با اشاره به شاخص های کیفیت تصریح کرد: یکی از شاخص های کیفی هر نهاد آموزشی هیات علمی است، و ما که هم اکنون در رابطه با نسبت هیات علمی به دانشجو در ابتدای راه و نسبت پایینی هستیم با برنامه ریزی که تهیه کرده ایم این شاخص را اعتبار خواهیم بخشیم.
وی افزود : 70 هزار دانشجو و 250تعداد هیات علمی تمام وقت در این آموزشکده نشان می دهد که حتی اگر با نسبت یک به 50 هم حساب کنیم باید هزار و 400 عضو هیات علمی داشته باشیم.
دکتر جاسبی تاکید کرد : اولین اقدامی که باید مصمم باشیم و برای آن وارد عمل شویم افزایش هیات علمی واحدهای سما است که و حداقل تا چند سال آینده به یک 50 برسد برای این کار ما بستر هایی همچون تحصیلات تکمیلی است که این موضوع به سرعت در حال توسعه است.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون 100 هزار دانشجو فوق لیسانس در سطح آموزش وجود دارد افزود: از این تعداد فارغ التحصیلان فنی مهندسی به نسبت سایر رشته ها کمتر است ولی در هر حال در همه رشته ها و گرایشها این نسبت در حال افزایش است و هر سال که بگذرد اعضای هیات علمی بیشتر خواهد شد.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی خاطر نشان کرد:اعتبار واعتمادی که در آموزشکده های سما نسبت به سایر موسسات آموزش عالی غیر دولتی وجود دارد موجب جذب هیات علمی شده که قوت آموزشکده های فنی حرفه ای سما وصل شدن به دریایی به نام دانشگاه آزاد اسلامی است و این فرصت هایی را در اختیار هیات علمی قرار می دهد.
وی گفت : برای افزایش اعضای هیات علمی از طرح های همچون طرح نظام وظیفه استفاده خواهیم کرد و مذاکراتی که در این مورد صورت گرفته است، می تواند کمبود اعضای هیات علمی در آموزشکده های سما را افزایش دهد.
وی خواستار مکانیزاسیون سیستم ها در سما اعم از دریافت شهریه ثبت نام و امور دانشجویی شده و افزود به تقلیل دانش آموز در کشور ممکن آینده با کمبود دانشجو مواجه شویم ولی اگر روند کاردانی های پیوسته هر ساله افزایش یابد چون ظرفیت دانشگاهها در حال افزایش و داوطلبان در حال کاهش است ظرفیت کاردانی ها خالی می ماند .
رییس اتحادیه دانشگاههای جهان اسلام در ادامه گفت :هیات علمی مهمترین شاخص و بالاترین استخوان بندی رفیعی است که شما در حال ساختن آن هستید و هم اکنون برای کسانی که بخواهند در دوره دکتری تخصصی شرکت کنند همان امتیازی وجود دارد که مربیان دانشگاه آزاد اسلامی برای ورود به دوره دکتری دارند.
دکتر جاسبی گفت: اگر به دو اصل به حداقل رساندن هزینه و به حداکثر رساندن کیفیت توجه شود دنیای آینده دنیای رقابت است از مجموعه مقالات یک نکته مشخص که مورد اتفاق و توافق شرکت کنندگان می باشد این است که آینده آموزش عالی متعلق به کسانی خواهد بود که در رقابت موفق شوند که این به هزینه و کیفیت برمی گردد.
وی در ادامه گفت : از دیگر شاخص ها می توان به افزایش فضای آموزشی و رفاهی و تجهیزات کارگاهی و آزمایشگاهی در سطح آموزشکده های فنی حرفه ای سما اشاره کرد.
در پایان این مراسم به فعالان آموزشکده های فنی حرفه ای سما، توسط دکتر جاسبی و دکتر میرشمسی به علی عمادی از واحد ساری، مهندس حمید احمدزاده از واحد تهران، محمدرضا کوچک زایی از واحد زاهدان و علی اکبر نجفی از واحد رشت لوح تقدیراهداء شد./
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در پنجشنبه بیست و سوم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 14:41 |
تهران- خبرگزاری ایسکانیوز: آنچه امروزه برای بانک ها ارزش افزوده ایجاد می کند ایجاد رابطه مستمر با مشتری به عنوان اصلی ترین و اساسی ترین منبع کسب سود و بقای سازمان است.
به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"، گسترش روزافزون رقابت از آغاز دهه 1990 به بعد موجب تمرکز سازمان ها بر مشتری و فعالیت های مشتری مدارانه گردید و اندیشمندان و صاحبنظران علوم مدیریت با تاکید بر لزوم درک نیازها و خواسته های مشتریان فعالیت های اصولی و علمی بازاریابی را رمز بقا و موفقیت سازمان ها دانسته اند.
ریچارد واتیلی (1991) در این زمینه بیان می کند « جهان کسب و کار امروز دگرگونی بنیادی دارد»
اساسا این دگرگونی از مجرای تغییر خواسته ها و تمایلات مشتریان ایجاد می شود. لذا با توجه به ویژگی های خدمات و خصوصا خدمات بانکی آنچه امروزه برای بانک ارزش افزوده ایجاد می کند. ایجاد رابطه مستمر با مشتری به عنوان اصلی ترین واساسی ترین منبع کسب سود و بقای سازمان است.
آنچه حائز اهمیت است آن است که بانک قادر باشد مشتریان دائم برای خود ایجاد نموده و با درک تمایلات آنها در صدد تامین رضایتمندی آنها باشد زیرا نارضایتی هر مشتری برابر است با از دست دادن منافع و فرصت هایی که یک مشتری در طول عمر خود برای سازمان ایجاد می کند.
با ورود رقبای جدید و چالش های ایجاد شده در بازار خدمات پول و بانکی سازمان هایی موفق تر خواهند بود که بتوانند محصولات منطبق تر با نیازهای مشتریان طراحی و ارائه نموده و همواره در حال بهبود کیفیت محصولات و خدمات ارائه شده خود بوده و نوآوری داشته باشند و با تمرکز بر نیازها و خواست های مشتریان به عنوان فلسفه اصلی بازاریابی و توجه بیشتر به نقش کیفیت خدمات و نحوه ارائه آن در تامین رضایتمندی و جلب وفاداری مشتریان رویکرد خود را از افزایش سهم بازار به افزایش سهم از مشتری تغییر داده، منافع و منابع بانک را در بلندمدت تامین و تضمین نمایند./05/125
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در پنجشنبه بیست و سوم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 14:30 |
تهارن -خبرگزاری ایسکانیوز: خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه آینده، برای ارائه بسته پیشنهادی کشورهای ۱+۵ به تهران می رود.
به گزارش روز پنجشنبه بخش انگلیسی گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز" به نقل از خبرگزاری آسوشیتد پرس،پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل بعلاده آلمان می کوشند با ارائه یک بسته جدید پیشنهادی، ایران را تشویق کنند تا در ازای دریافت امتیازات سیاسی- اقتصادی و هسته ای فعالیت های غنی سازی اورانیوم را متوقف کند.
رهبران ایران تا کنون گفته اند که اگر این پیشنهادها شامل خواست تعلیق غنی سازی اورانیوم باشد، آن را نخواهند پذیرفت.
منوچهر متکی وزیر خارجه ایران در جریان سفر خاویر سولانا در روزهای شنبه و یکشنبه، بسته پیشنهادی ایران را نیز به او خواهد داد. ایران اعلام کرد پیشنهادهائی را برای حل مسائل جهانی و هسته ای ارائه داده است./125
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در پنجشنبه بیست و سوم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 14:28 |
بر اساس اطلاعیه دبیرخانه منطقه ۶ دانشگاه آزاد اسلامی ثبت از متقاضیان استخدام در دانشگاه آزاد اسلامی برای واحد های منطقه شش آغاز شد.
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در چهارشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 15:48 |

از سوی معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد اسلامی؛
جزئیات برگزاری پانزدهمین جشنواره مطبوعات اعلام شد

نشست خبری پانزدهمین جشنواره و نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها صبح امروز با حضور علیرضا ملکیان معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد اسلامی، محمد پرویزی مدیرکل مطبوعات داخلی و یوسف غروی قوچانی دبیر جشنواره برگزار شد.
معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت ارشاد در این جلسه اظهار داشت: سال گذشته برای اولین بار نمایشگاه مطبوعات را به صورت مستقل و جدا از نمایشگاه کتاب برگزار کردیم که بحمدالله تجربه خوبی بود و هم مطبوعاتی ها و هم بازدیدکنندگان از این کار رضایت داشتند؛ طبق نظرسنجی ما بیش از 60 درصد افراد با این شیوه برگزاری موافق بودند.
معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد اسلامی، افزود: سال گذشته اولین تجربه ما در برگزاری نمایشگاه در سطح بین المللی بود که 15 کشور در آن حضور یافتند و ما هم به اهدافمان از این کار رسیدیم. امسال هم بر اساس دعوتی که توسط اداره کل مطبوعات خارجی معاونت مطبوعاتی از رسانه های کشورهای مختلف شده، 25 کشور از پنج قاره جهان از جمله عراق، عربستان، پاکستان، هندوستان، لبنان، سوریه، ترکیه، افغانستان، تاجیکستان، مالزی، هندوستان، انگلستان، فرانسه، روسیه، ونزوئلا، برزیل، مصر، قطر، بحرین و کویت در نمایشگاه حضور خواهند یافت.
ملکیان با اشاره به دعوت نشدن رسانه های ایالات متحده آمریکا به پانزدهمین دوره نمایشگاه گفت:با توجه به اشتراکات فرهنگی و دینی، طبعاً تعداد رسانه های کشورهای آسیایی در نمایشگاه بیشتر خواهد بود ضمن اینکه ما از کشورهای قاره های استرالیا و اقیانوسیه و آمریکا هم مهمان داریم.
وی افزود: آثار مربوط به مطبوعات محلی در هفت رشته سرمقاله، مقاله، مصاحبه، گزارش، خبر، عکس و صفحه آرایی و آثار مربوط به خبرگزاری ها هم در چهار رشته مصاحبه، گزارش، خبر و عکس داوری و معرفی می شوند. امسال همچنین "بخش مقالات جنبی" داریم و در آن کسانی که لزوماً فعالیت حرفه ای رسانه ای نمی کنند و شغل شان اساساً چیز دیگری است اما به صورت غیر رسمی مقالاتی را برای مطبوعات و خبرگزاری ها می فرستند، می توانند آثارشان را در جشنواره شرکت دهند تا هم حقوق آنها تضییع نشود و هم حقوق شاغلین حرفه ای مطبوعات و خبرگزاری ها حفظ شود. نمایشگاه امسال همچنین بخشی ویژه دارد که در آن آثاری در چهار موضوع (نوآوری و شکوفایی، سی امین سالگرد انقلاب اسلامی؛ دستاوردها و آرمانها، شش دهه پایداری در مقابل اشغالگران - به مناسبت شصتمین سالگرد اشغال فلسطین - و ترویج ارزشهای معنوی نماز، فرهنگ ایثار و شهادت و امر به معروف و نهی از منکر) ارائه می شود.
وی اضافه کرد: آثاری که اجازه شرکت در بخشهای مطبوعات سراسری و خبرگزاری ها را دارند، باید در بازه زمانی فروردین تا اسفند 86 نگارش یافته و در مطبوعات و خبرگزاری ها درج شده باشند اما بازه زمانی برای آثار متقاضی شرکت در بخش مطبوعات محلی کمی بیشتر و از اول فروردین 86 تا مهر 87 است.

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در چهارشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 14:59 |
با حضور مسئولان وزارت ارتباطات
مراسم معارفه مخابرات در بورس فردا برگزار می شود
تهران - خبرگزاری ایسکانیوز: مراسم معارفه مخابرات در بورس فردا با حضور مسئولان وزارت ارتباطات برگزار می شود.
به گزارش روز دوشنبه گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"، مراسم معارفه مخابرات در بورس فردا عصر با حضور مقامات عالی رتبه ارتباطی کشور در سالن شهید قندی برگزار می شود.
بر اساس این گزارش، با اهدای پروانه اپراتور اول که در روز ارتباطات از سوی رئیس جمهور صورت گرفت،خصوصی سازی مخابرات وارد مراحل جدیدی شد. پیش از این مسئولان مخابراتی کشور از فروش سهام مخابرات ایران در بورس در تاریخ 23 خرداد خبر داده بودند./
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در سه شنبه بیست و یکم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 13:7 |
تهران- خبرگزاری ایسکانیوز: سهراب هادی گفت: جلسه نقد و بررسی آثار نقاشی و معماری میر حسین موسوی روز چهارشنبه در محل نمایشگاه دانشگاه هنر تبریز برگزار می شود .
به گزارش روز دوشنبه خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"، نمایشگاه آثار نقاش و معماری آثار میر حسین موسوی رییس فرهنگستان هنر از 20 روز پیش در نگارخانه امام خمینی(ره) دانشگاه هنر تبریز دایر شده بر همین اساس جلسه نقد و بررسی با حضور سهراب هادی، حبیب الله صادقی و کامران عدل برگزار خواهد شد ./01/120
میرزایی
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در سه شنبه بیست و یکم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 13:4 |
تهران-خبرگزاری ایسکانیوز: محققان اخیرا اعلام کردند موفق به کشف خواص ضد سرطانی سیب شده اند.
به گزارش روز دوشنبه بخش انگلیسی گروه بین المللی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران و به نقل از مجله Nature، تحقیقات اخیر دانشمندان نشان می دهد، خوردن سیب تنها به علت وجود ویتامین C نیست که مفید است بلکه این میوه حاوی ترکیباتی است که مانع از ابتلا به سرطان نیز می شوند.
محققان دانشگاه کورنل در نیویورک روزانه خوردن یک عدد سیب را به منظور بهره مندی از مزایای بیشمار آن در سلامتی بدن انسان توصیه می کننند.
به گفته این دانشمندان، در مغز و همچنین در پوست سیب ترکیباتی شیمیایی وجود دارد که دارای خواص ضدسرطانی هستند.
پژوهشگران همچنین اعلام کردند سیب، به علت وفور آنتی اکسیدان های موجود در آن، مانع از رشد و نمو سلول های سرطانی می شود.
آنتی اکسیدان ها با از بین بردن مولکول هایی که مسئول تخریب سلولها هستند و منجر به سرطان می شوند، از ابتلا به این بیماری جلوگیری به عمل می آورد.
برای آزمایش خواص ضد سرطانی موجود در سیب، محققان از سلول های سرطانی روده که در آزمایشگاه رشد کرده بود، استفاده کردند.
آنها دریافتند که 50 میلی گرم از مواد شیمیایی موجود در پوست سیب، تولید و تکثیر این سلول های سرطانی را تا %43 کاهش داده است.
همچنین این سری پژوهش ها نشان داد، عصاره گرفته شده از مغز این میوه، تا %29 از رشد سلول های سرطانی جلوگیری کرده است.
یکی از تاثیرات مشخص تر این میوه زمانی کشف شد که برخی از این مواد شیمیایی را بر روی سلول های سرطانی کبد آزمایش کردند.
این تحقیقات نشان می دهد که سیب تازه تاثیر آنتی اکسیدانه ای بالاتر از محتویات ویتامین C موجود در آن دارد.
سیب دارای مقدار زیادی کلسیم است و کلسیم سیب به بدن کمک می‌کند که کلسیم غذاهای دیگر را نیز جذب کند. این میوه همچنین برای درمان تنگی نفس بسیار مفید است حتی بوئیدن سیب نیز این خاصیت را دارد.
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در سه شنبه بیست و یکم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 13:3 |
تهران- خبرگزاری ایسکانیوز: خلاصه گزارش دوماهه اول سال 1387 درباره تولید انواع خودرو درشرکت های تابعه سازمان گسترش ونوسازی صنایع ایران اعلام شد.
به گزارش روز سه شنبه خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز" بنا به گزارش مدیریت صنایع خودرو این سازمان تولید انواع خودرو (سواری، وانت و تجاری) در دو ماهه اول سال 87 درشرکت های خودروساز تحت پوشش سازمان(دردو گروه ایران خودرو و سایپا) درمجموع 152859 دستگاه بوده است که 97 درصد مدت مشابه سال گذشته تولید شده است.
درگروه صنعتی ایران خودرو "شامل ایران خودرو و ایران خودرو دیزل" تولید انواع سواری و وانت معادل 65260 دستگاه بوده که 87 درصد مدت مشابه سال قبل تولید شده است.
درگروه خودروسازی سایپا شامل شرکت های سایپا، پارس خودرو و زامیاد تولید انواع سواری و وانت معادل 84619 دستگاه بوده که نسبت به تولید مدت مشابه سال گذشته 4301 دستگاه بیشتر و رشدی معادل 5 درصد داشته است.
مجموع تولید انواع سواری و وانت دردو ماهه اول سال 87 برابر 149879 دستگاه بوده که 96 درصد مدت مشابه سال گذشته بوده و سهم سایپا ازتولید 56 درصد و ایران خودرو 44 درصد است.
** خودروهای تجاری " کامیون، کامیونت، اتوبوس و مینی بوس"
درگروه صنعتی ایران خودرو و تنها درشرکت ایران خودرودیزل تولید انواع خودروهای تجاری معادل 1511 دستگاه بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 6 درصد رشد داشته است.
درگروه خودروسازی سایپا درشرکت های سایپا دیزل و زامیاد تولید انواع خودروهای تجاری برابر 1469 دستگاه بوده که 1080 دستگاه نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشتر بوده است.
مجموع تولید انواع خودروهای تجاری در دوماهه اول سال1387 برابر 2980 دستگاه است که سهم گروه ایران خودرو 51 درصد و سهم گروه سایپا 49 درصد دراین بخش است./
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در سه شنبه بیست و یکم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 12:56 |
تهران - خبرگزاری ایسکانیوز: حکایت آب باریکه فرهنگ،تراژدی اشغال بغداد، ترکیه و آزمونی دیگر، پشت پرده سفر سارکوزی به بیروت،اقتصاد صلح‌گرا دیپلماسی تهاجمی ،برنامه های اقتصادی دولت و بی خبری مردم واین تنها مشکل دولت نیست، از جمله عناوین سرمقاله های روزنامه های امروز است.
به گزارش روز سه شنبه باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز" سرمقاله های روزنامه های امروز به قرار زیر است:
**جام جم:حکایت آب باریکه فرهنگ
پرداختن مقطعی به مباحث فرهنگی، هنری و اجتماعی در کشور ما از آسیب‌های مهم به شمار می‌آید که به دلیل فراموشی پس از حراج گسترده و سیل‌گونه، فرصت طرح دوباره نمی‌یابند و با طرح مباحث تازه به محاق می‌روند. از این نظر، حوزه فرهنگ، گوی سبقت را از دیگر حوزه‌ها ربوده و طرح مباحث آن به طنزی تلخ تبدیل شده است.انتخاب راه‌حل‌های اصولی و مداوم و تلاش برای به‌کارگیری این راهکارها در تمام سال، موضوعی است که هنوز در کشور ما جایگاهی ندارد. در این زمینه حتی قوانین محکم و خوبی هم نداریم تا با توسل به آنها بتوان به بهبود وضعیت فرهنگی کشور کمک کرد. در این ارتباط، عزم جدی دولت به عنوان بزرگ‌ترین دستگاه اجرایی کشور و الزام همه دستگاه‌ها برای کمک به این حوزه کلیدی و تشویق دیگر نهادها می‌تواند بزرگ‌ترین راهکار باشد. حتی اندک توجهی هم که در دوره‌های گذشته وجود داشته، به فراموشی مطلق سپرده شده است. شورای فرهنگ و صنعت که در سال‌های میانی دولت هشتم با توافق وزارتخانه‌های ارشاد و صنایع تشکیل شد و توسعه فرهنگ در عرصه‌های مختلف صنعتی را سرلوحه برنامه خود داشت با آغاز به کار دولت نهم حذف شد و جایگزین دیگری هم نیافت. برپایی نمایشگاه‌های کتاب در کارخانه‌ها و مراکز صنعتی، اهدای کتاب به خانواده‌ها و کارگران نمونه در عرصه فعالیت‌های فرهنگی و ده‌ها فعالیت دیگر از برنامه‌هایی بود که این شورا در مدت زمان فعالیت خود انجام داد. راه‌اندازی این شورا تنها یک گام کوچک بود که از سوی تنها 2 وزارتخانه برداشته شد و اگر عزم کلان در این عرصه وجود داشت ، شاید حالا طرح بحث مظلومیت فرهنگ موضوعیتی نداشت.

** رسالت: تراژدی اشغال بغداد
روزنامه رسالت در مطلبی باعنوان" تراژدی اشغال بغداد" نوشت: حضرت آیت الله خامنه ای،رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار نورى مالکى نخست وزیر عراق اعلام کردند:“حضور نیروهاى آمریکایى در عراق مشکل اصلى این کشور است. ما مطمئن هستیم که مردم عراق شرایط سخت را پشت سر خواهند گذاشت و به وضعى خواهند رسید که شایستگى آن را دارند و مطمئنا ، رویاى آمریکایى ها تحقق نخواهد یافت “.
تراژدى اشغال عراق از ابتداى سال 2003 میلادى آغاز گردیده و تا به امروز ادامه دارد.مصدر اصلى معضلات سیاسى و امنیتى عراق را باید در ایالات متحده آمریکا جست و جو نمود.دموکراتهاى مخالف جنگ عراق “خروج از عراق”را نوعى استراتژى جهت تخفیف هزینه هاى شکست واشنگتن در خاورمیانه مى دانند و البته این استراتژى را در قالب همان هژمونى و سلطه گرایى سنتى آمریکا تفسیر مى کنند.
سفر اخیر نورى المالکى به تهران و دیداروى با مقامات ارشد نظام جمهورى اسلامى گویاى چند پیام مهم در سیاست خارجى ایران است:
1- بر خلاف خواسته ایالات متحده آمریکا و دیگر جریانهاى اشغالگر عراق،وقوع حادثه خودساخته 11 سپتامبر 2001 و نقش آفرینى میلیتاریستى آمریکا در منطقه سبب تقویت قدرت تهران در خاورمیانه گردیده است.بر این مبنا ایران به عنوان اصلى ترین بازیگر خاورمیانه مورد شناسایى نظام بین الملل قرار گرفته است.جبرا این شناسایى تبعات سختى براى دشمنان و مخالفان نظام اسلامى به همراه خواهد داشت..”جمهورى اسلامى ایران”به عنوان اصلى ترین مدافع حقوق ملت عراق تاکنون بسیارى از طرحهاى واشنگتن در بغداد را ناکام گذاشته و هزینه هاى سنگینى را به دستگاه سیاست خارجى آمریکا تحمیل نموده است اتکاى مردم عراق به مرجعیت شیعه سبب شده است تا آمریکا در مقابل پویایى ملت عراق بیش از پیش احساس استیصال نماید.
2 -به نظر مى رسد مقامات هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در تفسیر اوضاع عراق با چالشى تئوری-عملى روبه رو شده اند.آمریکا هم اکنون در جایگاهى قرار ندارد که بخواهد از این “فرصتها”و ”تهدیدات”موجود در عراق را به سود خود هدایت نماید.دولت آمریکا سعى دارد به هر نحو ممکن دامنه بى ثباتى در عراق را گسترده تر سازد.نباید فراموش کرد که “تزریق آنارشیسم در آنارشیسم”یک استراتژى یا تصمیم نیست،بلکه واکنشى است که بازهاى آمریکا نسبت به شکست خود در بغداد بروز داده اند..بنابر این مطابق فرمایشات مقام معظم رهبرى کلیت حضور نیروهاى آمریکایى در عراق اصلى ترین مشکل این کشور است.اشغالگران عراق را مى توان به هسته اى تشبیه نمود که دیگر معضلات “عراق امروز”حول آن تنیده شده است.از این رو تنها راه حل معضلات عراق خروج کامل اشغالگران و استقلال دستگاههاى اجرایى وسیاسى عراق است.
3 -اگر سفر اخیر نورى المالکى به تهران را با سفر رئیس جمهور کشورمان به عراق،که چندى پیش انجام شد،مقایسه نماییم به نتیجه جالبى مى رسیم.اینکه پیوند هاى فرهنگی،سیاسى و امنیتى در کشور همسایه،سبب قرابت “ایران “و”عراق پس از صدام”گردیده است.
در نهایت اینکه مطابق تبشیر مقام معظم رهبری،فاصله زیادى تا پایان تراژدى اشغال عراق و حریت واقعى ملت عراق در پناه استقلال و آزادى اصیل باقى نمانده است.مردم عراق بزودى روزهاى سخت را پشت سر خواهند گذاشت و “عراق بدون آمریکا”را پس از “عراق بدون صدام”تجربه خواهند نمود.تجربه اى که ان شاءالله در جهت تعالى و پیشرفت ملت و دولت عراق به کار گرفته خواهد شد.

** فرهنگ آشتی:ترکیه و آزمونی دیگر
فرهنگ آشتی در سرمقاله امروز خود با عنوان "ترکیه و آزمونی دیگر" می نویسد: با اعلام ممنوعیت حجاب در دانشگاه‌هاى ترکیه بار دیگر تحولات و اخبار این کشور در صدر اخبار و تحلیل‌هاى رسانه‌ها قرار گرفته است. اکثر کارشناسان تصمیم جدید دادگاه قانون اساسى ترکیه را در راستاى تلاش براى انحلال حزب حاکم ترکیه قلمداد کرده‌اند.
اما آنچه حزب عدالت و توسعه را از دیگر احزاب اسلام‌گرا متفاوت کرده است رویکرد آن به مقوله دموکراسى و اسلام‌خواهى است که این رویکرد در عملکرد رهبران حزب نمودار شده است. رهبران حزب عدالت و توسعه که در حقیقت با اسلام‌گرایان سنتى مکتب نجم‌الدین اربکان تفاوت دارند، با تدابیرى خاص و استفاده از تجارب گذشته سعى کرده‌اند مانع برانگیختن حساسیت‌ نهادهاى لائیک در کشور ترکیه شوند.
در این راستا آنها از درافتادن مستقیم با مخالفان خود پرهیز کرده و با تمسک به روش‌هاى دموکراتیک، مواضع خود را در چارچوب قانون اساسى پیش برده‌اند. آنها همچنین موفق شده‌اند تا با صاحبان صنایع و سرمایه‌داران و تجار ترکیه روابط حسنه برقرار کنند و با اتخاذ سیاست‌هاى اقتصادى مبتنى بر بازار آزاد کارنامه مثبتى از خود به جاى بگذارند.
همین موفقیت در حوزه اقتصادى که منجر به کاهش چشم‌گیر نرخ تورم و افزایش نرخ رشد اقتصادى شده است، طرفداران این حزب را بیش از پیش کرده است.
اسلام‌گرایان در چند سال اخیر که بر ترکیه حاکم بوده‌اند، توانسته‌اند به تلفیق نسبتا موفقى از دین و دموکراسى نایل آیند. همین موضوع سبب شده است تا تحولات این کشور با حساسیت و ظرافت بیشتر در محافل تحقیقاتى و مطالعاتى جهان اسلام پى‌گیرى شود.
به هر روى ترکیه در آستانه یک آزمون دیگر قرار گرفته است. بعید نیست انحلال حزب عدالت و توسعه، تحولات این کشور را وارد فاز جدیدى کند که دستاوردهاى سیاسی، اقتصادى و به ویژه سیاست خارجى این کشور را در معرض نابودى قرار دهد.

**قدس: پشت پرده سفر سارکوزی به بیروت
روزنامه قدس در سرمقاله خود تحت عنوان "پشت پرده سفر سارکوزی به بیروت" نوشت: دو روز پیش رئیس جمهور فرانسه سفری به لبنان داشت. این سفر با توجه به شرایط کنونی لبنان پس از رسیدن به توافق مهم «دوحه» میان دو جریان 14 مارس و 8 مارس با اهمیت ارزیابی شد.
سارکوزی هنگام ورود به بیروت از جریانهای رقیب خواست توافق «دوحه» را محترم شمارند. فرانسه از کشورهای مؤثر در اتحادیه اروپا و نزدیک به سیاستهای آمریکا در خاورمیانه است. آمریکا و اتحادیه اروپا در تحولات لبنان نقش مهمی دارند و در تشدید شرایط امنیتی لبنان مؤثر هستند. از این رو دیدگاه اعلام شده سارکوزی می تواند دیدگاه غرب در ارتباط با لبنان تلقی شود.
اما مشکل در این جا است که غرب به صورت آشکار از جریان 14 مارس حمایت می کند و جریان مقابل یعنی 8 مارس را به دلیل تصوری که از حمایت ایران و سوریه وجود دارد انتظار می رفت، دولت وحدت ملی را فرد دیگری برعهده گیرد، اما این انتظار مقاومت اسلامی برآورده نشد.
اما حقیقت آن است که همه کارها در داخل لبنان خلاصه نمی شود و نوعی رقابت آشکار میان جبهه مقاومت ضد صهیونیستی و جبهه عربی حامی اسرائیل وجود دارد. جهت گیری دنیای غرب به طرف تضعیف جریان ضد اسرائیلی و تقویت جریان مقابل آن است.فرانسه در دوره قدرت سارکوزی در جناحی قرار گرفته است که تضعیف جریان مقاومت را مد نظر دارد. هدف این بازی در واقع ایجاد فاصله بین سوریه و جبهه مقاومت ضد اسرائیلی در خاورمیانه است.

**کارگزاران: اقتصاد صلح‌گرا دیپلماسی تهاجمی
روزنامه کارگزاران در مطلبی با عنوان "اقتصاد صلح‌گرا دیپلماسی تهاجمی " می نویسد: تصمیم اخیر دولت درخصوص انتقال دارایی‌های خارجی به بانک‌های آسیایی یک تصمیم ژئوپلتیک ارزیابی می‌شود که به وخیم‌تر شدن پرونده هسته‌ای ایران و تهدیدهای غرب مربوط می‌شود. با افزایش روزانه ذخایر ارزی، بهتر است این ذخایر هرچه بیشتر پراکنده شود ولی انتقال این ذخایر ارزی به بانک‌های آسیایی، تصمیم به مراتب بدتری است. این موضوع از اینجا نشات می‌گیرد که شرایط اقتصادی ایران با موقعیت ژئوپلتیک و سیاسی کشور تعارض دارد. باید در نظر گرفت ایران به لحاظ ژئوپلتیک کشوری منزوی است اما از نظر اقتصادی سیاست ادغام‌گرایانه در پیش گرفته‌ایم. افزایش واردات در بخش کالاهای استراتژیک مثل سوخت در تعارض جدی با شعارهای سیاسی است. استراتژی اقتصادی ما صلح‌جویانه ولی دیپلماسی ما جنگ‌طلبانه است و این تضاد، آسیب جدی به کشور محسوب می‌شود. اخیرا بحث تحریم بنزین ایران در دنیا مطرح شده است و طرح‌هایی که هر روزه به منظور کاهش مصرف بنزین در دستور کار قرار می‌گیرد جهت کاهش تهدیدها ارزیابی می‌شود. متاسفانه اقتصاد ایران به‌شدت وابسته به دنیاست و این حکایت از فاصله قابل توجه با دیپلماسی جنگی دارد. ارقام نشان‌دهنده وابستگی محض اقتصاد ایران به خارج است. در مدت هفت سال تولید ناخالص داخلی حدود 40 درصد افزایش داشته که به عبارتی به ازای ایجاد هر واحد تولید ناخالص داخلی بین سه تا چهار برابر وابستگی بیشتری به واردات پیدا کرده‌ایم ولی در همین مدت دیپلماسی ایرانی گرایش بیشتری به سیاست‌های جنگ‌طلبانه یافته است. درحالی شعار انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست سر داده می‌شود که روزانه 20 میلیون لیتر بنزین به کشور وارد می‌شود.
لذا تعارض سیاست اقتصادی و دیپلماسی ایرانی زمینه همین مشکلات فعلی است، یا باید اقتصاد ادغام‌گرایانه در جهت استقلال گام بردارد یا دیپلماسی ما به طرف صلح گرایش پیدا کند. ارزیابی اقدام اخیر دولت در همین راستا نشان می‌دهد که چنین حرکتی مسائل و مشکلات پیش‌روی اقتصاد را حل نمی‌کند چون نمی‌توان گفت بانک‌های آسیایی مطمئن‌تر و معتمدتر از بانک‌های اروپایی هستند. در حال حاضر دارایی‌های خارجی ایران روزبه‌روز بیشتر می‌شود و نه این امکان وجود داردکه این دارایی‌ها به داخل کشور منتقل شود و نه به بانک‌های آسیایی. اگر دولت برای رفع تعارض در بخش سیاست‌های اقتصادی و دیپلماسی ایرانی چاره‌ای بیندشد خودبه‌خود این مشکلات مرتفع خواهد شد.

**مردم سالاری: برنامه های اقتصادی دولت و بی خبری مردم
روزنامه "مردم سالاری" در سرمقاله خود تحت عنوان "برنامه های اقتصادی دولت و بی خبری مردم "
نوشت: مسائل، مشکلات و موانع اقتصادی جامعه هر روز ابعاد تازه تری به خود می گیرد، صندوق بین المللی پول تورم 20/7 درصدی را برای سال 1387 ایران پیش بینی می کند، اکونومیست که قبلا از تورم حدود 17 درصدی خبر داده بود حرف خود را پس می گیرد و تورم 25درصدی را برای سال 87 ایران اعلا م می کند، رویدادهای بنزین، برنج، قند و چای و مسکن هم که یکی پس از دیگری چهره ویژه ای از خود را به نمایش می گذارند و بر نگرانی ها می افزایند، در چنین شرایطی رئیس جمهور، وزرا و استانداران و مدیران ستادی دولت را فرا می خواند و برنامه اقتصادی که قرار است اول تیر اعلا م شود را برای آنها تشریح و آنچنان که در خبرها آمده است، سه سوال را با آنها طرح و می خواهد آنها در این مورد نظر بدهند، اما جامعه متخصص و جامعه هدف این برنامه از کم و کیف موضوع هیچ اطلا عی ندارند، در اقوال گفته می شود، روح حاکم بر این برنامه توزیع ثروت به قشرهای محروم و پرداخت نقدی یارانه ها است،
سیاست های برابری طلبانه تاکنون به حذف تورم کمک نکرده است. اگر برنامه های جدید اقتصادی دولت بتواند سرمایه ها را برای تولید عادلا نه ثروت هزینه کند و چرخ های توسعه را به چرخش بیندازد و ارزش افزوده ایجاد کند به طوری که درآمد سرانه افزایش یابد، این سیاست به توزیع عادلا نه ثروت نیز منتهی خواهد شد. بنابراین آیا بهتر نیست، برنامه های اقتصادی قبل از ابلا غ و اجرا اعلام و نقد شود تا وضع را بدتر از این که هست نکند. با امید که چنین شود.

**اعتماد ملی :این تنها مشکل دولت نیست
روزنامه اعتماد ملی در مطلبی زیر عنوان "این تنها مشکل دولت نیست" نوشت: تصمیم ایران برای انتقال دارایی‌هایش از بانک‌های اروپایی به بانک مرکزی جمهوری اسلا‌می می‌تواند خبر مهمی ارزیابی شود. باید هشیار باشیم که هر تصمیمی مبتنی با منافع بلندمدت و با تکیه بر خرد اقتصادی صورت پذیرد. به نظر می‌رسد چنین اقدامی نباید از چشمان دولت‌های غربی دور مانده باشد.لذا باید با تدبیر تامل کرد که نکند ناخودآگاه به مسیری برویم که در نهایت خواست دشمنان این ملت باشد.
یکی از استراتژی‌های آمریکا در اعمال تحریم‌ها و کنار نهادن راهبرد استفاده از گزینه‌های نظامی، استفاده از اهرم‌های راحت‌تر و البته متنوع‌تر علیه ایران است. مطالعه مجموعه دیدگاه‌های استراتژیست‌های دشمن ما را به این نتیجه می‌رساند که آنها امید زیادی به ناکارآمدی و ناتوانی حاکمیت در مهار فشارهای اقتصادی بسته‌اند. از نظر آنها چنانچه دامنه تحریم‌ها گسترش یابد و اوضاع اقتصادی از کنترل خارج گردد می‌توانند به بهترین نتیجه و البته با کمترین هزینه دست یابند. ‌
. انتقال حجم بالا‌ی دارایی‌های ایران ممکن است ما را در آستانه این تهدیدات قرار دهد. ضمن آنکه به نظر می‌رسد امکان فشار آمریکا بر این بانک‌ها و دولت‌ها بسیار بیشتر از دولت‌های اروپایی است. اگر قرار است در این رابطه اقدامی صورت پذیرد تمام جوانب امر باید سنجیده شود. ‌ مشکل دیگر در رابطه با این اقدام کاهش اعتبار بین‌المللی ایران در زمینه‌های اقتصادی در جهان است.
این تصمیم مستقیماً به کاهش سرمایه‌گذاری خارجی در ایران منجر خواهد شد، در حالی که اقتصاد ایران نیازمند سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی از جمله در بخش نفت و گاز است. تبعات این تصمیم نیازمند ارزیابی‌های غیرشتابزده است. برخی نگرانی‌ها از کاهش توان ایران در حفظ جایگاه خود در کورس رقابت با کشورهای تولیدکننده نفت در سال‌های آینده حکایت دارد. لذا به نظر می‌رسد این تنها یک تصمیم ساده کارشناسی و اقتصادی نیست و باید ارکان اصلی کشور نسبت به این تصمیم توجیه باشند. ‌ مشکل دیگر به انتقال این مقدار پول به بانک مرکزی برمی‌گردد. اقتصاد امروز ایران به شدت از نقدینگی بالا‌ و تورم مهارگسیخته در رنج است. دولت نشان داده که توان کنترل نقدینگی و تورم بالا‌ را ندارد. متاسفانه مجموعه تصمیم‌های دولت در این راستا نه تنها به کاهش مشکلا‌ت منجر نشده بلکه حوزه‌های جدیدی را نیز درگیر این معضل ساخته است. دولت احمدی‌نژاد به تنهایی حدود 200میلیارد دلا‌ر از درآمدهای نفتی در سه سال گذشته را وارد اقتصاد ایران کرده است. این حجم نقدینگی نه‌تنها از مشکلا‌ت مردم نکاسته؛ بلکه آنها را آسیب‌پذیرتر ساخته است. حال نکند که این حجم بالا‌ی پول دولت را وسوسه کند تا مستقیما بخش‌هایی از آن را وارد بازار نماید. با توجه به نزدیک بودن انتخابات ریاست‌جمهوری و علا‌قه دولتمردان به استمرار خدمات خود! این نگرانی جای تامل دارد. لذا از همه کارشناسان، اساتید، اصحاب علم اقتصاد و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلا‌می دعوت می‌شود با ارائه راهکارهای علمی و عملی، به دولت نهم در این راستا مساعدت کنند. این تنها مشکل دولت احمدی‌نژاد نیست مشکل همه ایرانیان است.
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در سه شنبه بیست و یکم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 12:54 |
الیاس نادران:
رییس مجلس شهروند درجه یک و درجه دو درست کرده است
تهران- خبرگزاری ایسکانیوز: الیاس نادران عنوان کرد: رییس مجلس در صحن مجلس شهروند درجه یک و درجه دو درست کرده است و این پذیرفتنی نیست.
به گزارش روز سه شنبه خبرنگار امور مجلس باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"، الیاس نادران نماینده مردم تهران در جمع خبرنگاران و در اعتراض به بی توجهی رییس مجلس به تقاضای تذکر خود عنوان کرد: امروز دو بار تقاضای تذکر کردم ولی رییس مجلس به تذکر من اعتنا نکرد.
وی ادامه داد: بخصوص در دفعه دوم، با وجود اینکه باهنر بعد از من تقاضای تذکر داد رییس مجلس به وی اجازه تذکر را داد اما به تقاضای من بی اعتنایی کرد.
نادران خاطرنشان کرد: ظاهرا رییس مجلس آئین نامه داخلی مجلس را حفظ نکرده و نمی داند که تذکر مقدم بر جریان عادی اداره مجلس است.
وی تاکید کرد: اگر این اقدام رییس مجلس تکرار شود حتما در صحن علنی مجلس به این مساله اعتراض خواهم کرد./01/110
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در سه شنبه بیست و یکم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 12:53 |
وزیر بازرگانی:
واردات پنج میلیون تن گندم ضروری است
تهران- خبرگزاری ایسکانیوز: وزیر بازرگانی گفت: با ملاحظه ضرورت حفظ ذخایر استراتژیک گندم در پایان سال حداقل میزان ضروری برای واردات گندم پنج میلیون تن خواهد بود.
به گزارش روز سه شنبه خبرنگار امور مجلس باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"، سید مسعود میرکاظمی وزیر بازرگانی درخصوص لایحه اصلاحی جداول شماره چهار و هشت قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران گفت: طبق ماده واحده به ارقام جدول شماره چهار ماده یک قانون برنامه چهارم توسعه مبلغ 45 هزار میلیارد ریال معادل ارزی آن به ارقام جدول شماره هشت موضوع همین قانون اضافه می شود و طبق یک تبصره، بند "واو" ماده یک قانون برنامه چهارم لغو می شود.
وی با اشاره به افزایش قیمت مواد غذایی از ابتدای سال 2007 میلادی حدود (17 ماه پیش) اظهار داشت: طبق گزارش فائو قیمت مواد غذایی طی این مدت از 20 تا 420 درصد تغییر داشته است به طوری که بحران های ایجاد شده در کلیه نشست های بین المللی، موضوع اصلی بحث ها بوده است.
میرکاظمی افزود: در این خصوص هر یک از کشورها برای مقابله با بحران و کاهش هزینه های خانوار به اقداماتی همچون افزایش یارانه ها، کاهش تعرفه ها، کاهش مالیات مواد غذایی، کاهش هزینه سوخت و حمل و نقل، کاهش هزینه های خدمات درمانی، افزایش حقوق کارکنان، ممنوعیت صادرات موادغذایی، قطع ارتباط با دلار و ... دست زده اند.
وی تاکید کرد: در سال 1387 علاوه بر گرانی مواد غذایی، در کشورمان مواردی چون تاثیرات سرمازدگی سال گذشته و همچنین پدیده خشکسالی براین مشکلات افزوده است.
وزیر بازرگانی میزان گندم مورد نیاز مختلف خبازی (بجز مصارف صنف و صنعت) در سال 1387 را معادل 11 میلیون تن اعلام کرد و گفت: با در نظر گرفتن گندم خریداری شده تا به امروز و مقایسه آن با مدت مشابه سال گذشته (بیش از 50 درصد افت) پیش بینی کل خرید سال جاری، با توجه به خشکسالی حداکثر شش میلیون تن خواهد بود.
وی ادامه داد: با ملاحظه ضرورت حفظ ذخایر استراتژیک گندم در پایان سال حداقل میزان ضروری برای واردات گندم پنج میلیون تن خواهد بود با این فرض میزان یارانه مورد نظر برای تامین آرد خبازی به نرخ های جاری 40 هزار میلیارد تومان و حدود 15/2 میلیارد دلار جهت خرید این میزان گندم مورد نیاز است.
میرکاظمی مصرف سالیانه روغن کل کشور را 2/1 میلیون تن اعلام کرد و اظهار داشت: از این مقدار رقمی کمتر از 17 درصد آن از طریق دانه های روغنی تولید داخل کشور تامین می شود و مابقی می بایست از خارج کشور وارد شود و سالانه مقدار 500 هزار تن روغن خام نباتی توسط دولت وارد کشور می شود.
وی برنج مورد نیاز سالانه کشور را حدود 2/3 میلیون تن اعلام کرد و گفت: از این مقدار حدود 5/1 تا دو میلیون تن تولید داخلی است که در سال جاری و با توجه به خشکسالی موجود برآورد تولید حداکثر 5/1 میلیون تن است که مابقی آن حدود 7/1 میلیون تن باید از طریق واردات تامین شود.
میرکاظمی ادامه داد: با فرض ایجاد ذخیره استراتژیک یکسال مصرف برنج در کشور، حجم واردات در سال جاری به 2/1 میلیون تن افزایش و ارز مورد نیاز به رقم 68/1 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.
وی درباره توجیهات مربوط به لایحه خشکسالی و سرمازدگی محصولات کشاورزی و دام طیور عنوان کرد: در این خصوص برنامه هایی از قبیل تامین نهاده های دام و طیور، سود و کارمزد، کمک به بیمه محصولات کشاورزی و دامی برای اجرا پیش بینی شده است./07/131/120
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در سه شنبه بیست و یکم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 12:52 |
تهران - خبرگزاری ایسکانیوز: پنج دوره میان رشته ای هنر در مقطع کارشناسی ارشد از سوی فرهنگستان هنر به وزارت علوم پیشنهاد شد.
به گزارش روز سه شنبه باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز" به نقل از روابط عمومی فرهنگستان هنر، در پی راه اندازی 15 دوره میان رشته ای هنر در مقطع کارشناسی ارشد در سال گذشته، فرهنگستان هنر پنج رشته دیگر را نیز جهت تصویب به وزارت علوم ارائه کرد که شامل خبرنگاری هنری، نشانه شناسی هنر، تاریخ هنر (هنر جهان، هنر ایران و هنر اسلامی)، انسان شناسی هنر و مهندسی آکوستیک هنری می شود.
اداره پژوهش های بنیادین فرهنگستان هنر، ضمن پیشنهاد دوره های مذکور، آمادگی خود را برای تعریف و تدوین برنامه، عناوین و سرفصل دروس و همکاری جهت برگزاری این دوره ها به نظام آموزش عالی کشور اعلام کرد.
به گزارش خبرگزاری ایسکانیوز، کارشناسان فرهنگستان هنر در حال بررسی مشکلات رشته های مختلف هنری هستند تا با انتقال آن به مسوولان، نسبت به بهبود وضعیت اشتغال دانشجویان هنر اقداماتی صورت گیرد./05/125
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در سه شنبه بیست و یکم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 12:51 |
سرمربی تیم فوتبال پگاه گیلان در گفتگو با ایسکانیوز:
کاری می کنیم که هواداران استقلال تشویق مان کنند// در آزادی حسرت آسیا را به دل استقلالی ها می گذاریم
تهران- خبرگزاری ایسکانیوز: سرمربی تیم فوتبال پگاه گیلان در خصوص دیدار برگشت فینال جام حذفی گفت: با تدابیری که اندیشیدیم در مقابل استقلال تیم پیروز میدان خواهیم بود و مطمئن باشی هواداران استقلال به قدری از بازی ما لذت خواهند برد که تمامی آنها ما را تشویق خواهند کرد.
نادر دست نشان روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران دانشجوئی ایران "ایسکانیوز"، خاطر نشان ساخت: در دیدار مقابل استقلال از عملکرد بازیکنان خود بسیار راضی بودم و شاید از تنها چیزی که در این دیدار رضایت نداشتم نتیجه این بازی بود. تیم ما مستحق زدن گلهای بیشتری بود که متاسفانه استقلال تهران با خوش شانسی دروازه خود را بسته نگه داشت.
وی افزود: البته باید اعتراف کنم استقلال نسبت به دیدار های گذشته خود بهتر کار کرد و این تیم نیز 2 موقعیت صدرصد گلزنی داشت.
سرمربی تیم فوتبال پگاه گیلان در خصوص مصدومیت نظر محمدی به ایسکانیوز: متاسفانه این بازیکن در دیدار مقابل استقلال تهران با مصدومیت بسیار جدی روبه رو شد و با توجه به وضعیت او احتمال رسیدن این بازیکن به دیدار برگشت فینال جام حذفی بسیار کم است. رسول زمانی می تواند جای خالی نظر محمدی را پر کند و مطمئن باشید اگر دروزاه بان اصلی ما به دیدار مقابل استقلال نرسد با مشکل خاصی روبه رو نخواهیم شد.
دست نشان با اشاره به حضور 100 هزار نفری هواداران استقلال در دیدار برگشت در استادیوم آزادی تصریح کرد: آرزو می کنم استادیوم پر از تماشاگر باشد این موضوع انگیزه ما را برای شکست استقلال دو چندان خواهد کرد و مطمئن باشید در این بازی نمایش قابل قبولی را از خود ارائه خواهیم داد تا هواداران استقلال با وجود شکست تیمشان در دیدار برگشت باز هم پگاه را تشویق کنند.
وی افزود: مطمئن باشید حسرت حضور در باشگاه های آسیا را به دل بازیکنان استقلال خواهیم گذاشت. از پگاه تیم بین المللی را ساخته ایم که حتی می تواند در آسیا هم به یک مدعی تبدیل شود.
سرمربی پگاه در ادامه اظهار داشت: در آزادی برای پیروزی به میدان خواهیم آمد و به هیچ عنوان قصد گرفتن تساوی را در مقابل استقلال نداریم. اگر بخواهیم در این دیدار با تفکرات دفاعی به بازی بیاییم مطمئن هستم که شکست می خوریم به همین دلیل تیم بسیار هجومی را روانه میدان خواهم کرد.
سرمربی گری پرسپولیس برای خاکپور زود است
دست نشان با اشاره به وضعیت انتخاب سرمربی تیم پرسپولیس به ایسکانیوز گفت: هر سه گزینه از بزرگان فوتبال ایران هستند اما در سرمربی گری پرسپولیس برای محمد خاکپور که در این عرصه تجربه بالایی ندارد بسیار زود است و شاید خاکپور با حضور در پرسپولیس به عنوان سرمربی آینده بسیار روشن خود را در عرصه مربیگری نابود کند.
وی افزود: استیلی و پیروانی گزینه های خوبی هستند که استیلی با توجه به حضورش در پرسپولیس گزینه مناسبتری نسبت به دو گزینه دیگر است.
سرمربی پگاه تصریح کرد: هرکسی که سرمربی پرسپولیس شود با دم شیر بازی کرده است زیرا تمامی هواداران فقط از این تیم قهرمانی می خواهند و هیمن امر کار سرمربی آینده پرسپولیس را دشوار می کند./120
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در سه شنبه بیست و یکم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 12:47 |
نقدی بر یک ابلاغیه بلا تکلیف ؛
بازنشستگی پیش از موعد از ابلاغ تا اجرا
با وجود آنکه چند ماه از دستور و ابلاغ رسمی رییس جمهور مبنی بر بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت با 25 سال سنوات خدمتی به دستگاه های متولی و مسئول می گذرد ،اما هنوز در عمل و اجرا اقدام موثر و شایسته ای در این خصوص مشاهده نشده است.
اسفند ماه سال گذشته بود که جمعی از هم وطنان عزیزمان از نقاط مختلف کشور طی تماس های مکرر با خبرنگاران گروه اجتماعی نسبت به دقت عمل و پوشش اخبار طرح بازنشستگی پیش از موعد به ویژه از مسیر این رسانه ابراز خرسندی می کردند.

صد البته که خبرنگاران این رسانه ، رسالت و ماهیت خود را در پوشش دادن رویدادهایی می دانند که دغدغه و خواسته عموم مردم است تا بتواند مشکلی از مشکلات جامعه را رفع کند.

نیم نگاهی به اخبار بخش رفاهی گروه اجتماعی ایسکانیوز این مطلب را تایید می کند، چرا که در این بخش سعی شده تا با نگاهی ویژه نسبت به روند تصمیم گیری های وزارت رفاه و سازمان تامین اجتماعی در اجرای طرح بازنشستگی پیش از موعد حساسیت خاصی اعمال شود.

با این اوصاف ، مگر می شود که لایحه ای به این مهمی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی تصویب و بالاترین مقام اجرایی کشور نیز دستور اجرایی آن را ابلاغ کند ولی سازمان های متولی و مسئول از انجام آن سر باز زنند.

این در حالی است که وجود مشکلات و موانع موجود در سیستم اطلاع رسانی وزارت رفاه و تامین اجتماعی ذره ای از همت و پیگیری خبرنگاران ایسکانیوز نکاست بلکه هر از چند گاهی با قرار دادن گفت و گو های مختلف با مقامات مختلف سازمان تامین اجتماعی و وزارت رفاه بر روی خروجی سایت سعی شده تا آخرین اخبار و تحولات و مشکلات بر سر راه اجرای این طرح به این مهمی و ملی اطلاع رسانی شود.

البته با این وجود ، همواره سه عامل از سوی مسئولان سازمان تامین اجتماعی به عنوان مسایل و موانع اجرای طرح فوق عنوان می شود یکی اینکه تامین بار مالی پاداش بازنشستگان این طرح از توان سازمان خارج بوده شاید مثل همان اتفاقی که در دولت آقای خاتمی افتاد و دولت به خاطر بدهی بیش از حد به سازمان تامین اجتماعی ، همه سهام شرکت در حال ورشکسته کشتی سازی ایزو ایکو که زیر مجموعه وزارت صنایع و معادن وقت بود را به آن سازمان واگذار کرد.

دومین عامل هم موضوع نبود نرم افزار محاسبه سنوات خدمتی و میزان پاداش بازنشستگی است که هفته گذشته ایسکانیوز گفت و گوی تفصیلی در این خصوص بر روی خروجی ارسال کرد.

در این گفت و گو یک منبع آگاه در سازمان تامین اجتماعی تهران بزرگ با بیان اینکه مشکل اصلی سازمان تامین اجتماعی نبود نرم افزار جهت محاسبه سنوات و میزان دریافت پاداش بازنشستگان ندانسته و خاطر نشان کرده بود که تا زمانی که قانونی ابلاغ نشده است نیازی به نرم افزار نیست.

این منبع آگاه در گفت و گوی اختصاصی در خصوص مشکلات اخیر بازنشستگی پیش از موعد با 5 سال سنوات از سوی دولت که هنوز بسیاری از مراجعه کنندگان با رجوع به شعبه های سازمان تامین اجتماعی جهت بازنشستگی اقدام می کنند بی پاسخ مانده اند، گفت: تا کنون ابلاغیه ای به دست ما نرسیده که ما بتوانیم پاسخگوی مراجعه کنندگان باشیم!!.

در حقیقت ایشان می خواهند بگویند که آنچه اعلام شده است ، در حد حرف و سخن بوده و شان و جایگاه اجرایی ندارد و تامین اجتماعی نمی تواند آن را اجرا کند.

وی در پاسخ به اینکه مشکل اصلی سازمان تامین اجتماعی نبود نرم افزار جهت محاسبه سنوات و میزان دریافت پاداش بازنشستگان نیست ، افزود: با ابلاغ هر فرمول به سازمان تامین اجتماعی نرم افزار نیز به همراه آن ابلاغیه است و تا زمانی که طرحی و قانونی ابلاغ نشده نیازی به نرم افزار نیست.

این منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود، گفت: سازمان تامین اجتماعی تهران بزرگ مجوز این را ندارد در خصوص مسائلی که مربوط به کل ایران است ، به رسانه ها یا هر منبع دیگری پاسخ دهد.

این منبع آگاه خاطر نشان کرد: اگر قانونی به ما ابلاغ شود و ما اجرایی نکنیم ، آن موقع باید پاسخگو باشیم اما زمانی که قانونی نرسیده و بین شورای نگهبان و سازمان تامین اجتماعی مانده است چگونه می توانیم پاسخگو باشیم؟

وی همچنین عنوان کرد: در حال حاضر سازمان تامین اجتماعی حدود 4 هزار بازنشسته دارد، خروجی ها بسیار زیاد است اما ما هنوز نتوانسته ایم ورودی را به حداقل برسانیم با این اوصاف سازمان تامین اجتماعی در انجام این ماموریت بزرگ با مشکلاتی مواجه است.

سومین موضوعی هم که به کرات از سوی مسئولان این سازمان مطرح می شود این است که باید بعد از هر ابلاغی منتظر دستور اجرایی بود.

نکته پایانی که باید در این نوشتار بر آن صحه گذاشت بلاتکلیفی و بی برنامگی مردم و کارکنانی است که مشمول این طرح هستند.
این گروه از شاغلین می گویند؛ مگر می شود که طرحی در مجلس به عنوان قانون مصوب شود و دولت نیز
با آگاهی و ساعت ها کار کارشناسی با استفاده از همفکری نخبگان جامعه آن را در زمان لازم ابلاغ
کند، اما در اجرا معطل بماند.
مشمولان طرح اعتقاد دارند، اگر طرح قابل اجرا نبود که از ابتدا دولت آن را مطرح نمی کرد و کار کارشناسی روی آن انجام نمی داد و مجلس نیز با دهها نماینده و بحث و بررسی طرح را به تصویب نمی رساند، لذا چرا باید این همه انرژی صرف شود که اکنون یا سازمان زیر مجموعه دولت اعلام کند، فعلا
طرح قابل اجرا نبوده و یا آنکه دستور اجرا صادر نشده است!.

ایسکانیوز به عنوان یک رسانه مستقل که همواره سعی کرده بدون شتابزدگی و به دور از جنجال های سیاسی تنها به دفاع از عملکرد مثبت دولت بپردازد ، هر جا که احساس کرده نقص و ضعفی است ، براساس انصاف و از باب تذکر و انجام رسالت رسانه ای خود برای حفظ حقوق شهروندان و هموطنان از هیچ کوششی دریغ نکرده است.
ما به عنوان یک رسانه دانشجویی و دانشگاهی در انتظار پاسخ روشن و شفاف مسوولان امر هستیم.

دبیر گروه اجتماعی
باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در دوشنبه بیستم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 15:12 |
به لطف برد 4بر 2 کویت مقابل سوریه
تیم ملی فوتبال ایران صدرنشین گروه پنجم شد
تهران- خبرگزاری ایسکانیوز:در آخرین دیدار از دور چهارم مرحله نخست رقابتهای فوتبال انتخابی جام جهانی 2010 در منطقه آسیا شب گذشته تیم ملی کویت در دیداری پرگل سوریه را شکست داد.
به گزارش روز دوشنبه گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران"ایسکانیوز"،در این دیدار که به میزبانی کویت برگزار شد،تیم میزبان در دقایق 63،19،2 توسط" احمد عجب" و54 توسط "ولید جمعه" موفق شد که تیم سوریه را با نتیجه سنگین 4بر 2 با شکست بدرقه کند و با 4 امتیاز کماکان در انتهای جدول گروه پنجم جای گرفت.
در این دیدار سوریه نیز با دو ضربه سر "فیراس الخطیب " در دقایق 19 45 توانستدوگل از چهار گل خورده را جبران کند.
در پایان دور چهارم این رقابتها تیم ملی فوتبال ایران به لطف برد پرگل کویت مقابل سوریه با کسب 6 امتیاز در صدر باقی ماند و تیمهای امارات و سوریه با 5 امتیاز به ترتیب در رده های دوم و سوم گروه پنجم قرار گرفتند.
تیم ملی فوتبال کشورمان در پنجمین دیدار خود از این گروه شنبه 25 خرداد ماه در سوریه به مصاف تیم ملی این کشور خواهد رفت./135/110
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در دوشنبه بیستم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 15:10 |
آیت الله هاشمی رفسنجانی :طولی نمی‌کشد که بقیع احیا شود
تهران- خبرگزاری ایسکانیوز:آیت الله هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام دیروز(یکشنبه) برای چندمین بار در مدت حضور دو روزه خود در مدینه منوره به قبرستان بقیع رفت و در جمع هزاران زائر ایرانی و سایر ملل اسلامی که درمقابل درهای بسته بقیع تجمع کرده بودند گفت: طولی نمی‌کشد که بقیع احیا شود.
آيت الله هاشمي رفسنجاني ابراز اميدواري كرد ، با توجه به جرياني كه امروز در عربستان در راس كار است مردم بتوانند براحتي به اعمال عبادي خود بپردازند
به گزارش گروه دریافت خبر باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران" ایسکانیوز" آیت الله هاشمی رفسنجانی عصر یکشنبه پس از حضور در حسینه شیعیان مدینه منوره راهی قبرستان بقیع شد و مسئولان سعودی درهای بقیع را به روی زائران ایران و سایر ملل اسلامی گشودند. خیل مشتاقان ائمه مدفون در بقیع و حضرت زهرا سلام الله علیها در حالی که شعارهای صل علی محمد ، یاور رهبر آمد هاشمی را همراهی می‌کردند، با چشمان اشکبار در کنار قبور چهار خورشید بقیع حضور یافتند و مداحان اهل بیت نیز به ذکر مصیب حضرت زهرا (س) پرداختند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در جمع انبوه مسلمانان در بقیع ابراز امیدواری کرد که شیعیان و علاقمندان اهل بیت آنگونه که می‌خواهند عزاداری کنند.
رئیس مجلس خبرگان رهبری ضمن تشکر از مساعدت مسئولان سعودی با زوار ایرانی گفت: آقای ملک عبدالله پادشاه عربستان طی امروز دو بار با وزیر عربستانی همراه من صحبت کرد و از او خواست که رضایت شیعیان مدینه جلب شود . البته شیعیان نیز باید در زمان زیارت با متانت به فکر وحدت مسلمین باشند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی ابراز امیدواری کرد ، با توجه به جریانی که امروز در عربستان در راس کار است مردم بتوانند براحتی به اعمال عبادی خود بپردازند.
هاشمی تاکید کرد: باید از فرصتی که برای گفتگو بین مذاهب آغاز شده است برای همدلی مسلمانان بیشترین بهره را ببریم.
رئیس مجلس خبرگان رهبری عصر یکشنبه در حسینه شیعیان مدینه نیز گفت: زمانی شیعیان در مدینه مشکلاتی داشتند اما به خاطر همدلی و هماهنگی بین من و ملک عبدالله در آن زمان که ولیعهد عربستان بود ، مشکلات تا حدودی حل شد و شیعیان مدینه امروز زندگی آسان تری دارند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به اقدام‌های گسترده صورت گرفته برای نزدیک شدن مذاهب خاطرنشان کرد: وحدت امت اسلامی امروز ضروری‌ترین نیاز است تا بتوانیم اسلام را در جایگاهی که خداوند می‌خواهد ، بنشانیم.
وی گفت: با اختلاف و تنازعات به هم مشغول می‌شویم و ظرفیت‌هایی که خداوند اعطا نموده را از دست می‌دهیم.
وی با تاکید بر اینکه اگر کشورهای اسلامی با هم متحد باشند ، بزرگترین قدرت هستند ، افزود: هدف از سفر به عربستان این بود که بتوانیم سهمی در وحدت مسلمین داشته باشیم.
رئیس مجلس خبرگان رهبری یکی از اهداف اصلی اجلاس گفتمان مذاهب اسلامی در مکه را آماده شدن برای گفتگو با دیگر ادیان دانست و گفت: در صورتی که با اتحاد وارد مذاکره با سایر ادیان شویم موفق خواهیم بود اما در صورت داشتن اختلاف نه تنها چیزی به دست نمی‌آوریم بلکه داشته‌های خود را نیز از دست می‌دهیم.
آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه از شیعیان و اهل سنت خواست اختلاف‌های جزئی را کنار گذاشته و با مشترکات هماهنگ شوند.
وی همچنین از علمای اسلام خواست به وحدت اسلامی کمک کنند و از اختلاف‌های تفرقه افکنانه خودداری ورزند.
وی با تاکید بر اینکه دنیای اسلام محتاج تعلیمات ائمه اطهار است گفت:باید با تدبیر بگونه‌ای عمل کرد که راه اشاعه مکتب اهل بیت هموار شود.
آیت الله هاشمی رفسنجانی همچنین صبح یکشنبه از منطقه احد و محل جنگ خندق در اطراف مدینه و طرح توسعه حرم نبوی بازدید به عمل آورد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین قرار است به عنوان اولین فرد ایرانی روز دوشنبه به منطقه فدک در اطراف مدینه رفته و از این مکان مقدس بازدید به عمل آورد.
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در دوشنبه بیستم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 15:9 |
در مراسم اسکار سینمای هند؛
"شاهرخ خان" بهترین بازیگر مرد اسکار بالیوود
تهران-خبرگزاری ایسکانیوز: فیلم کمدی " Chak De India " در مراسم اسکار سینمای هند توانست جایزه بهترین فیلمبرداری را برای "جایدیپ ساهنی"، کارگردانی را برای " شیمیت امین" و بازیگر مرد را برای "شاهرخ خان" به ارمغان آورد .
به گزارش روز دوشنبه بخش انگلیسی گروه فرهنگی هنری باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز" به نقل از خبرگزاری فرانسه؛ در این مراسم فیلم کمدی " Chak De India " به عنوان فیلمی که بیشترین جوایز اسکار را از آن خود کرد، معرفی شد.
این رویداد باشکوه هشت سال پیش توسط آکادمی بین المللی فیلم هند شروع شد و به عنوان یکی از پربیننده ترین مراسم سینمایی جهان محسوب شد.
بر اساس این گزارش این مراسم جمعه گذشته با نمایش فیلم "سرکار راج" شروع شد. "کاریتا کاپور" برای بازی در فیلم "ملاقات با چاقو" توانست جایزه بهترین هنرپیشه زن را از آن خود کند و "آکشامی کومار" موفق به دریافت جایزه یک عمر دستاورد سینمایی شد.
این گزارش افزود: ستاره فیلم های "ماموریت استانبول" ، فیلم اکشن "کارخانه اسید" و رمان علمی تخیلی "داستان عشق 2050 " به روی سن آمدند.
داستان فیلم کمدی " Chak De India " درباره کاپیتان یک تیم هاکی در هند است که پس از اتهامات اشتباه در مورد شکست عمدی در جام‌جهانی هاکی برابر پاکستان، از بازی‌ها انصراف می دهد./125
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در دوشنبه بیستم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 15:2 |


كوتاه و خواندني

رييس مرکز سنجش آموزش پزشکي خبرداد :
توزيع دفترچه سوالات برخي از رشته هاي کارشناسي ارشدعلوم پزشکي


آخرين خبر از جزئيات برگزاري کنکور سراسري سال 87


دايره المعارف آموزش عالي


ايجاد دوره بين الملل توسط دانشگاههاي تشرين سوريه و تربيت مدرس


 كوتاه و خواندني  

تمديد مهلت ارسال مدارک  پذيرفته شدگان مرحله اول آزمون دستياري دندان پزشکي

گروه آزمون وسنجش : مهلت ارسال مدارک پذيرفته شدگان مرحله اول بيست و دومين دوره آزمون دستياري دندان پزشکي تا آخر وقت اداري بيست و سوم خرداد ماه جاري تمديد شد.
دکتر اکبر فاضل، دبير شوراي آموزش دندانپزشکي و تخصصي وزارت بهداشت در گفت و گو با ايسنا، با بيان اينکه داوطلبان آزمون دستياري دندانپزشکي تا ديروز نوزدهم خرداد ماه براي ارسال مدارک مهلت داشتند، اظهار کرد: مهلت ارسال مدارک پذيرفته شدگان مرحله اول آزمون دستياري دندانپزشکي به دليل تعطيلات تا بيست و سوم خردادماه تمديد شد.
وي افزود: پس از ارسال مدارک و بررسي صحت و سقم مدارک داوطلبان، از ميان 750 نفر پذيرفته شده مرحله اول، اسامي 250 نفر به عنوان نتيجه نهايي اعلام مي شود.
به گفته وي، افراد مدعي بومي بودن درهر يک از استان ها که بومي بودن آنها منطبق با شرايط اعلام شده نمي باشد، بايد مدارک تاييد شده توسط دستگاه هاي ذيربط را به همراه مستندات مربوطه جهت بررسي به دبيرخانه شوراي آموزش دندانپزشکي و تخصصي ارسال کنند که البته صرف ارسال مدارک، دليلي بر تاييد نهايي نيست.
وي با اشاره به حذف سهميه آزاد در رشته هاي تخصصي دندانپزشکي، گفت: به دليل نياز شديد مراکز درماني و آموزشي دندان پزشکي، سهميه آزاد حذف و داوطلبان بايد پس از پذيرش در آزمون با انتخاب تعهدات خاص و عام ادامه تحصيل دهند.
دکتر فاضل درباره چگونگي اخذ تعهد خاص و عام ازداوطلبان به ايسنا گفت: داوطلبان تعهد عام بايد پس از فارغ التحصيلي 2/5 برابر مدت تحصيلشان در جايي که توسط دبيرخانه دندانپزشکي مشخص  مي شود، ارائه خدمت کنند. دبير شوراي آموزش دندانپزشکي و تخصصي وزارت بهداشت، افزود: اگر داوطلب بومي تعهد خاص را انتخاب کرده باشد بايد سه برابر ميزان تحصيلش به ارائه خدمات آموزشي يا درماني بپردازند. همچنين اگر وي در رنج قبولي دو برابر ظرفيت قرار داشته باشد، پنج درصد نمره خامش به نمره آن فرد اضافه مي شود و پس از آن با افراد غير بومي مقايسه و پذيرش مي شوند. گفتني است، آزمون دستياري دندانپزشکي 12 ارديبهشت ماه در هشت دانشکده دندانپزشکي دانشگاههاي علوم پزشکي تهران، شهيدبهشتي، اصفهان، مشهد، کرمان، تبريز، همدان و شيراز برگزار شد.

افزايش داوطلبان آزمون دکتري تخصصي داروسازي

گروه آزمون وسنجش : دبير شوراي آموزش داروسازي و تخصصي از افزايش 70 درصدي تعداد داوطلبان شرکت کننده در آزمون دکتري تخصصي داروسازي خبر داد و گفت: با توجه به ايجاد 20 رشته - محل جديد تعداد شرکت کنندگان نيز به نسبت سال گذشته افزايش داشته است.
دکتر محمد شريف زاده در گفتگو با مهر افزود: آزمون پذيرش دانشجو در مقطع دکتري تخصصي D.Ph در رشته هاي سم شناسي، فارماکوگنوزي، شيمي دارويي، بيوتکنولوژي دارويي، فارماسوتيکس، داروسازي باليني، برگزار مي شود و براي نخستين بار نيز در رشته هاي داروسازي سنتي، کنترل دارو و اقتصاد و مديريت دارو پذيرش دانشجو صورت مي گيرد.
دبير شوراي آموزش داروسازي و تخصصي وزارت بهداشت يادآور شد: آزمون کتبي پذيرش دانشجو در مقطع دکتري تخصصي D.Ph در 23 خردادماه جاري در دانشکده داروسازي دانشگاه علوم پزشکي تهران برگزار مي شود و کارت ورود به جلسه آزمون دکتري تخصصي داروسازي در روزهاي 21 و 22 خرداد ماه جاري در وزارت بهداشت توزيع مي شود.
وي در خصوص افزايش ظرفيت پذيرش در دکتري تخصصي داروسازي خاطرنشان کرد: در حال حاضر ظرفيت پذيرش دانشجو در دوره دکتري تخصصي رشته هاي مختلف داروسازي در دانشگاههاي علوم پزشکي تهران، تبريز، مشهد، اصفهان، شيراز، شهيدبهشتي، گلستان، ارتش و انستيتو پاستور ايران 111 نفر تعيين شده و با توجه به آئين نامه ظرفيت مازاد، 34 نفر نيز در ظرفيت مازاد پذيرش مي شوند.
شريف زاده در خصوص آزمون شفاهي اين دوره از پذيرش دانشجوي دکتري تخصصي در رشته هاي مختلف داروسازي گفت: پس از برگزاري آزمون کتبي دو برابر ظرفيت پذيرش در صورت کسب حد نصاب براي آزمون شفاهي معرفي مي شوند که زمان برگزاري آزمون شفاهي نيز در زمان مقتضي به اطلاع داوطلبان خواهد رسيد.
حدود 400 داوطلب در بيستمين دوره آزمون پذيرش دانشجوي دوره دکتري تخصصي (D.Ph) در رشته هاي مختلف تخصصي داروسازي ثبت نام کردند.

معاون آموزشي دانشگاه تربيت مدرس خبر داد:
افزايش 24 درصدي متقاضيان دوره هاي دکتري

گروه آزمون وسنجش : معاون آموزشي دانشگاه تربيت مدرس، با اشاره به ثبت نام بيش از 12 هزار داوطلب در آزمون دکتري اين دانشگاه گفت: تعداد متقاضيان ورود به دوره دکتري اين دانشگاه نسبت به سال گذشته 24 درصد رشد داشته که ثبت نام اين تعداد داوطلب براي ظرفيت 450 نفري پذيرش دکتراي دانشگاه، قابل توجه و مثال زدني است دکتر نادري منش در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به ارتقاي رتبه بيش از 33 نفر از اعضاي هيات علمي دانشگاه در سال گذشته، اظهار کرد: از اين تعداد، 32 نفر به مرتبه دانشياري و 12 نفر به مرحله استادياري ارتقا يافته اند که اين امر نشان دهنده بهبود کيفيت توسعه علمي دانشگاه است.
وي افزود: دانشگاه در حال حاضر در مجموع داراي 60 استاد، 164 دانشيار، 257 استاديار و داراي يکي از بهترين هرم هاي هيات علمي در بين دانشگاه هاي کشور مي باشد.
به گفته وي، دانشگاه تربيت مدرس امروز جزو سه دانشگاه برتر کشور از نظر کيفيت، شرايط علمي، اعضاي هيات علمي و دانشجو قرار گرفته است که نشان دهنده تحقق برخي از اهداف پيش بيني شده دانشگاه و رسيدن به مرحله جديدي از رشد و شکوفايي در اين دانشگاه است.
معاون آموزشي دانشگاه تربيت مدرس، افتتاح واحد بين المللي دانشگاه را اقدام ديگر دانشگاه طي يک سال گذشته ذکر کرد و گفت: اميدواريم با پذيرش دانشجويان خوب و مستعد در واحد بين الملل دانشگاه، شاهد رشد و شکوفايي هرچه بيشتر اين واحد باشيم.

رييس دانشگاه بجنورد:
چهار رشته جديد در سال تحصيلي آينده به
 رشته هاي دانشگاه اضافه مي شوند

گروه آزمون وسنجش : رييس دانشگاه بجنورد از افزايش چهار رشته جديد به رشته هاي تحصيلي اين مرکز آموزش عالي خبر داد و گفت: رشته هاي مهندسي معماري، مهندسي رايانه، کارشناسي علوم رايانه، کارشناسي جغرافيا و برنامه ريزي شهري در سال تحصيلي 88 -87 به رشته هاي اين دانشگاه اضافه مي شوند.
به گزارش ايسنا، دکتر محسن طالب زاده با بيان اينکه در حال حاضر هشت رشته تحصيلي در هشت گروه آموزشي در اين مرکز آموزش عالي داير است، اظهار کرد: اين رشته ها شامل رشته مهندسي شهرسازي، کارشناسي اقتصاد، مهندسي صنايع، کارشناسي حسابداري، کارداني معماري، کارداني رايانه، مهندسي عمران و کارشناسي مشاوره و راهنمايي هستند.
وي افزود: رشته هاي جديد در راستاي توسعه دانشگاه به جموعه اين رشته ها اضافه مي شوند.
رييس دانشگاه بجنورد در خاتمه گفت: در حال حاضر بيش از 400 دانشجو در دانشگاه بجنورد مشغول به تحصيل هستند.


  رييس مرکز سنجش آموزش پزشکي خبرداد :
 توزيع دفترچه سوالات برخي از رشته هاي کارشناسي ارشدعلوم پزشکي 

گروه آزمون وسنجش : رييس مرکز سنجش آموزش پزشکي، خبر داد: دفترچه سوالات برخي از رشته هاي آزمون کارشناسي ارشد رشته هاي علوم پزشکي براي اولين بار به صورت دو دفترچه جداگانه A و B در ميان داوطلبان توزيع مي شود.
مهندس کي قباد طاهر نژاد با بيان اينکه توزيع دو دفترچه مجزا بين داوطلبان به سلامت بيشتر برگزاري آزمون کمک مي کند ، به خبرنگار آفرينش گفت: همسان نبودن دفترچه هاي توزيع شده در بين داوطلبان، امکان تقلب را در آزمون کاهش مي دهد.
وي خاطرنشان کرد: آزمون کارشناسي ارشد رشته هاي علوم پزشکي دانشگاه هاي کشور 30 خرداد ماه در 45 رشته به صورت همزمان در دانشگاه هاي علوم پزشکي برگزار مي شود.
کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسي ارشد رشته هاي علوم پزشکي طي روزهاي 28 و 29 خرداد ماه براساس شهر انتخابي داوطلبان توزيع مي شود.
رييس مرکز سنجش آموزش پزشکي در خاتمه زمان اعلام نتايج نهايي اين آزمون را شهريور ماه بيان کرد.


 آخرين خبر از جزئيات برگزاري کنکور سراسري سال 87  

گروه آزمون وسنجش : دکتر حسين توکلي در گفت وگو با خبرنگار آفرينش با تشريح جزئيات کنکور سراسري سال 87 دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي کشور، اظهار کرد: ثبت نام از داوطلبان آزمون سراسري سال 87 از 16 آذر تا 10 دي ماه 86 انجام شد که طي آن هر داوطلب مي توانست بدون توجه به نوع ديپلم، متقاضي يکي از گروه هاي پنج گانه آزمايشي شود.
وي افزود: آزمون سراسري  سال 87 براي تمام داوطلبان گروه هاي آزمايشي علوم رياضي، علوم تجربي، علوم انساني، هنر و زبان هاي خارجي  در يک مرحله و يک جلسه برگزار خواهد شد و داوطلبان هر يک از گروه هاي پنج  گانه در يک جلسه به سوالات عمومي و اختصاصي که به صورت تستي چهار گزينه يي است، پاسخ مي دهند.

اعمال 15 درصدي نمرات دروس امتحانات نهايي سراسري سال سوم دوره متوسطه
به گفته وي، در آزمون سراسري سال 87 نمرات دروس امتحانات نهايي سال سوم دوره متوسطه که به صورت سراسري و کشوري توسط وزارت آموزش و پرورش برگزار مي شود، براي ديپلمه هاي نظام جديد سال هاي 84 ، 85 و 86 به ميزان 15 درصدي اعمال مي شود.
وي ادامه داد: به عنوان مثال در گروه هاي آزمايشي رياضي، علوم تجربي و انساني  نمرات 10 درس در کنکور سراسري به ميزان 15 درصد اعمال مي شود.
دکتر توکلي تصريح کرد: تاثير 15 درصدي سوابق تحصيلي بر اساس نمرات کتبي سال سوم دبيرستان داوطلبان و به صورت ترتيب نمرات با ضرايب متفاوت در هر يک از زير گروه هاي آزمايشي، گروه هاي آزمايشي مختلف است.

توزيع کارت ورود به جلسه کنکور 87 در روزهاي سوم و چهارم تيرماه
دکتر توکلي با بيان اينکه کارت هاي ورود به جلسه کنکور 87 در روزهاي دوشنبه، سوم و سه شنبه، چهارم تيرماه در 386 شهرستان و بخش مختلف کشور توزيع مي شود، تصريح کرد: همراه با کارت هاي ورود به جلسه، دفترچه هاي شرکت در آزمون در برگه راهنماي حوزه ها امتحاني نيز صادر مي شود و بر اين اساس داوطلباني که علاوه بر گروه آزمايشي اصلي خود در دو يا سه گروه ديگر نيز شرکت کرده اند بايد به هنگام دريافت کارت اصلي ، کارت هاي دوم و سوم خود را نيز دريافت مي کنند.
معاون سازمان سنجش با اشاره به برنامه زماني برگزاري کنکور 87 به ايسنا گفت: آزمون گروه آزمايشي علوم رياضي و فني صبح پنجشنبه 6 تير، گروه آزمايشي هنر بعدازظهر پنجشنبه 6 تير، علوم تجربي صبح جمعه 7 تير، زبان هاي خارجي بعدازظهر جمعه 7 تير و آزمون گروه آزمايشي علوم انساني صبح شنبه 8 تير برگزار مي شود.

تعداد سوالات و زمان پاسخگويي درگروه هاي آزمايشي پنج گانه
وي با بيان اينکه داوطلبان گروه هاي آزمايشي پنج  گانه بايد در جلسه آزمون به سوالات عمومي و اختصاصي مشخص شده پاسخ دهند، تصريح کرد: داوطلبان هر پنج گروه آزمايشي بايد به سوالات دفترچه شماره يک يا دفترچه سوالات عمومي حاوي 100 سوال عمومي در مدت 75 دقيقه پاسخ دهند. اين دفترچه حاوي 25 سوال زبان فارسي، 25 سوال زبان عربي، 25 سوال فرهنگ و معارف اسلامي و 25 سوال زبان انگليسي مي باشد.
وي افزود: داوطلباني که معارف غير اسلامي و يا زبان هاي خارجي غير از زبان انگليسي را انتخاب کرده اند نيز بايد به سوالات معارف ديني خود و به سوالات زبان هاي خارجي غير از زبان انگليسي که در دفترچه اي جداگانه به دفترچه سوالات عمومي ضيميه شده است، پاسخ دهند.
دکتر توکلي افزود: سوالات دفترچه عمومي از لحاظ عناوين دروس، تعداد سوالات، مدت زمان پاسخگويي براي هر پنج گروه آزمايشي يکسان است.
وي با اشاره به تعداد سوالات و زمان پاسخگويي در ساير گروه هاي آزمايشي تصريح کرد: داوطلبان گروه علوم رياضي و فني بايد علاوه بر پاسخگويي به سوالات عمومي  به 135 سوال تخصصي دفترچه شماره دو در مدت 175 دقيقه پاسخ دهند.
همچنين داوطلبان گروه هنر بايد علاوه بر سوالات دفترچه عمومي به سوالات دو دفترچه سوالات تخصصي نيز پاسخ دهند که بر اين اساس دفترچه شماره دو حاوي 60 سوال اختصاصي شامل درک عمومي هنر و درک عمومي رياضي فيزيک است که بايد در 65 دقيقه به آن ها پاسخ دهند. همچنين دفترچه شماره سه، حاوي 100 سوال تخصصي است که بايد در 100 دقيقه به آن ها پاسخ دهند.
وي افزود: داوطلبان گروه آزمايشي علوم تجربي بايد علاوه بر سوالات دفترچه عمومي به سوالات دو دفترچه اختصاصي حاوي 25 سوال زمين شناسي در 20 دقيقه و 145 سوال تخصصي در 155 دقيقه پاسخ دهند.
معاون اجرايي سازمان سنجش در رابطه با نحوه پاسخگويي به سوالات گروه آزمايشي زبان هاي خارجي و علوم انساني، تصريح کرد: داوطلبان گروه زبان هاي خارجي انگليسي، فرانسه يا آلماني بايد علاوه بر سوالات دفترچه عمومي به 70 سوال اختصاصي در105 دقيقه پاسخ دهند و داوطلبان زبان هاي خارجي ايتاليايي و روسي نيازي به پاسخگويي به سوالات دفترچه اختصاصي ندارند.
همچنين داوطلبان گروه آزمايشي علوم انساني بايد علاوه بر سوالات دفترچه شماره يک به سوالات دو دفترچه اختصاصي شامل 35 سوال اختصاصي دفترچه شماره دو در 35 دقيقه و 145 سوال تخصصي دفترچه شماره 3 در 130 دقيقه پاسخ دهند.
معاون سازمان سنجش تاکيد کرد: در گروه آزمايشي علوم انساني داوطلباني که داراي گواهينامه پيش دانشگاهي نظام جديد متوسطه علوم و معارف اسلامي هستند، علاوه بر پاسخگويي به سوالات دفترچه هاي شماره يک، دو و سه بايد به 20 سوال اختصاصي اصول و عقايد و فقه در دفترچه شماره چهار نيز در 20 دقيقه پاسخ دهند.
دکتر توکلي در ادامه گفت: در کنکور سراسري سال 87، داوطلبان گروه هاي آزمايشي علوم رياضي و فني، تجربي و انساني دو پاسخ نامه خواهند داشت و ضرورت دارد که سوالات عمومي را در پاسخنامه شماره يک و سوالات تخصصي را در پاسخنامه دوم وارد کنند. با اين حال در گروه هاي آزمايشي هنر و زبان هاي خارجي همانند سال هاي گذشته يک پاسخنامه ارايه مي شود.
وي با بيان اينکه آزمون جلسات امتحاني صبح، راس ساعت 8 صبح و بعدازظهر راس ساعت 30:15 آغاز مي شود، گفت: درهاي ورود به جلسه يک ساعت قبل از آزمون بسته مي شود و داوطلبان بايد يک ساعت قبل از بسته شدن دربهاي ورود به جلسه در حوزه هاي امتحاني حاضر شوند.

عدم طراحي سوال از فصول و بخش هاي حذف شده از سوي وزارت آموزش و پرورش
دکتر توکلي در خاتمه با بيان اينکه سوالات امتحاني کنکور 87 همانند سال هاي قبل، ازکتب دوران دبيرستان و پيش دانشگاهي طراحي مي شود، گفت: مطمئنا از فصول و بخش هاي حذف شده از سوي وزارت آموزش و پرورش سوالي طراحي نخواهد شد. همچنين سوالات تستي چهار گزينه يي هستند و همانند سال گذشته سعي شده تا سوالات مفهومي طرح شوند، بر اين اساس چنانچه داوطلبان کتب مربوطه را مطالعه کنند، مي توانند به سهولت به سوالات کنکور پاسخ دهند.


 دايره المعارف آموزش عالي 

ارزيابي استادان
(قسمت اول )
براي ارزيابي استادان شيوه هاي گوناگوني پيشنهاد شده ومورد استفاده قرار گرفته است که براي هر يک نيز تعريفي ارائه شده است .بعضي تعيين اهداف را از ابتدا مد نظر قرار مي دهند وپاره اي در پايان وبر اساس ان ،روش مورد نظر را انتخاب مي کنند .
مصاحبه هاي استخدامي : آزمونهاي دانش ، نگرش ومهارت ،نظر همکاران ،مشاهده کلاس ،نظر خواهي از دانشجويان درباره فرايند تدريس ،خود سنجي استاد وملاحظه رشد صلاحيت هاي حرفه اي وتخصصي استاد توسط هيئت ارزشيابي دانشگاه ،از جمله سبک هاي به کار گرفته شده براي ارزشيابي است که تاکنون مورد توجه قرار گرفته است .نتايج مطالعات مختلف در کشورهاي توسعه يافته از نظر آموزشي بيانگر اين واقعيت است که ايجاد پايگاه داده ها دردانشگاهها جهت بررسي تغييرات وتحولات در همه عناصر نظام ،به خصوص اعضاي هيئت علمي ،ايجاب مي کند که از تمامي شيوه ها براي بدست آوردن اطلاعات ارزشيابي استفاده شود .
بنابراين تلفيقي از تعاريف ارزشيابي هيئت علمي به عنوان شاخص مورد نظر قرار مي گيرد .علت واقعي اين امر ،جزئي نگر بودن هر يک از تعاريف وابزارهاي معرفي شده است .در ادامه بايد گفت : که بيشتر اعضاي هيئت علمي ومديران بي درنگ اعتراف مي کنند که نظامهاي جاري ارزشيابي تدريس ،رضايت بخش نيستند .آنها معتقدند که يک نظام ارزشيابي موفق ،الگويي گسترده نگر ،منظم وجامع است که  بازخورد مناسب را نسبت به فرايند آموزش به هيئت علمي ارائه داده و اجازه مي دهد کادر علمي در فضاي دانشگاه ،نقاط قوت وضعف خود را بيابند و نيازهايشان را برطرف کنند . فلسفه ارزشيابي هيئت علمي شاخص هاي مفيدي را براي هيئت علمي ،دانشجويان و کيفيت نظام مطرح مي کند .ارزيابي استادان اگر به شکل يک نظام ارزشي وبا شرکت فعال همه ذينفعان انجام گيرد ، مي تواند احساس رضايت ،حمايت ،کاهش نااميدي ،پرورش وتوسعه شخصي ،افزايش شايستگي ، اثربخشي،هيجان ،لذت ،مشارکت فعالانه ،شکوفايي استعدادها ،وافزايش توانايي تدريس را به همراه آورد .دانشجويان نيز به امتيازات بالاتري در اين نوع ارزشيابي دست مي يابند که يادگيري اثربخش ،بهبود آموزش فردي وجمعي ، به دست آوردن حداکثرخدمات آموزشي وپي بردن به ارزشمندي محيط يادگيري از آن جمله اند .همه اين پيامدها ومحصولات در طي يک تعامل نظام يافته آموزشي در هم مي آميزند وپيامدهاي ارزشمندي را براي موسسه ايجاد مي کنند.بهبود اعتماد عمومي نسبت به يک موسسه ،کمک به هيئت علمي ومديران در جهت امور مشارکتي وساختاري ،يافتن راه حل هاي اثربخش براي رفع نقاط ضعف عناصر درون موسسه ،دادن اطلاعات مفيد به مديران براي کمک به رشد وتوسعه هيئت علمي وکارکنان ،بهبود نظام ارزشيابي ،فراهم کردن استانداردهاي هماهنگ براي اثربخشي بيشتر ،حمايت اعضاي هيئت علمي وبهره وري از آن جمله اند (همان منبع )بنابراين ،اهميت ارزشيابي هيئت علمي وشايستگي بررسي وضرورت آن بي شک مورد نظر تمام صاحب نظران است .از گذشته بسيار دور تاکنون ،استادان وساير افرادي که با تدريس و آموزش سر وکار داشته اند براي پي بردن به ميزان موفقيت خود ،ميزان يادگيري فراگيرشان را مورد ارزيابي قرار داده اند .
اسکريون ،معتقد است که ارزشيابي صرفا کارکردهاي تکويني وتشخيصي را دنبال نمي کند .دورن بوش واسکات وجانسون وگلاسمن بر اين گفته صحه گذارده واظهار مي دارند که در سازمانهاي رسمي ،ارزشيابي زير دستان توسط مقام فرادست رايج ومتداول است .در بسياري از موارد ،مافوق براي نشان دادن اقتدارخود ،فرودستان را مورد ارزشيابي قرار مي دهد .اين کارکرد ممکن است کارکرد مديريت  وارزشيابي  قلمداد شود .اما در نظام آمو زش عالي ،ارزشيابي فعاليت هاي استاد وفرايند تدريس مورد نظر است .هر چند ظاهرا در بسياري از موارد ،ارزشيابان به بررسي وضعيت تدريس استاد از ديدگاههاي مختلف بسنده مي کنند ،اما ارزشيابي ،کليه ويژگيهاي مدرس ،از قبيل مدرک تحصيلي ،سن ،تجربه ،رشته ،توانايي کلاس داري ،نگرش و... را شامل مي شود .تا سالهاي آخر دهه 1980 م ،تنها تعداد کمي از پژوهشگران تحقيقات خود را بر تعيين ويژگيهاي تدريس اثربخش متمرکز کرده بودند .اين تحقيقات بيشتر بر مطالعات همبستگي بين رفتارهاي کلاسي مدرس با نتايج عملکرد دانشجويان متمرکز بود .پس از آن ،اين نوع پژوهشها بر تصميم گيري مدرس ،عقلاني ومنطقي بودن فرايند تدريس ،هدف مداري وانعطاف پذيري تدريس واصلاح مداوم فرايند تدريس تاکيد داشته اند .
هر چند داده هاي بدست آمده بر بهبود وضعيت وضعيت تدريس مي افزايد ،در اين بين نظرهاي افراطي وتفريطي  نيز مشاهده مي شود که صرفا به نقاطي خاص در اين فرايند اشاره مي کنند .مثلا،بعضي صرفا دانش محتوايي واصول تربيتي را تدريس موفق تلقي مي کنند .برخي تسلط کافي بر موضوع درسي ودانش وسيع ومهارت در کاربرد راهبردهاي آموزشي را تدريس اثربخش مي دانند .
معطوف شدن اين ديدگاهها به جنبه هاي خاصي از مهارت تدريس ،باعث مي شود ارزشيابان نيز به دنبال بررسي همين نقاط براي ارزشيابي باشند .در واقع ،ارزشيابي هم به شرکت کنندگان برنامه آگاهي مي دهد وهم هزينه ها را توجيه مي کند .ميلر نيز دلايل متفاوتي را براي ارزشيابي عملکرد استادان بر مي شمارد که از ان ميان ،مسئول بودن دانشگاه در قبال جامعه ،تداوم واشتغال استادان وآگاهي از اثربخش بودن تدريس را مي توانت ذکر کرد .به علت حساسيت موضوع ،پيتر سون ارزشيابي استادان را فرايندي با درجه قضاوتي بالا توصيف ميکند .
به هر حال ، يکي از موضوعات بسيار مهم وبحث انگيز در دانشگاهها ،مسئله ارزشيابي از کيفيت آموزش وتدريس است .عده اي معتقدند هر گونه ارزشيابي  از کيفيت تدريس را خود استادان ،همکاران ،مديران گروه ودانشجويان مي توانند انجام دهند .در يک موقعيت آرماني ،تمام اين افراد بايد در امر ارزشيابي دخالت داده شوند ،زيرا هر يک چشم انداز خص خود را درباره کار استاد ارائه مي دهند .همکاران معمولا براي قضاوت درباره اينکه آيا مطالب جديد ودقيقا نمونه دست اول واصلي هستند ،درموقعيت بهتري نسبت به دانشجويان قرار دارند ، در حاليکه دانشجويان در مقايسه با مدير گروه وهمکاران بهتر ميتوانند درباره تدريس استاد قضاوت کنند .در مقابل ارزشيابي توسط همکار ودانشجويان ،خود ارزشيابي قرار دارد که بر اساس بررسيهاي انجام شده همبستگي کمي با ديگر سنجش هاي تدريس اثر بخش دارد .
وايلز ،خود سنجي را روشي مثبت قلمداد مي کند .از طرفديگر براي عملي شدن اين وع ارزشيابي ،الزاما بايد فرهنگ ارزشيابي و رضايت نسبت به آن موجود باشد ،که وايلز بدان اشاره نکرده است .دو راه اساسي براي قضاوت درباره تدريس از طريق دانشجويان معرفي کرده است .مقايسه عيني اثربخشي استاد بر اساس آموخته هاي دانشجويان ومقياس ذهني بر اساس ارزشيابي دانشجو از اثربخشي استاد است .به گفته کلينجر ،1971م دانشجويان مي توانند يک منبع خوب يا منشا» عالي اطلاعاتي براي ارزشيابي از اثربخشي تدريس استادان باشند ، اما اين ارزشيابي بايد برنامه ريزي شده باشد وبه صورت منظم ومنطقي وبا توجه کامل به روان شناسي سنجش ،طراحي واجرا شود .نشريه نيوتودي مسائل جالبي را مطرح مي کند که از ان جمله ميتوان به مواردي جون استفاده از جلسات کلاسي،صندوق پيشنهادها ،طرح سوالات در جلسات کلاسي وواکنشهاي دانشجويان به عنوان منابع ارزيابي غيررسمي استاد اشاره کرد . ويندر چشم انداز ارزشيابي را چنين بيان ميکند ارزشيابي استادان در آينده بايد نيازهاي دانشجويان را به نمايش بگذارد ،به مدرسان فرصت يادگيري روشهاي تدريس جديد را بدهد وتوصيه هايي از جانب مديران وهمکاران براي مدرس به عنوان ره آورد داشته باشد که چگونه در کلاسهايشان تغيير ايجاد کنند .
(ادامه دارد ...)


 ايجاد دوره بين الملل توسط دانشگاههاي تشرين سوريه و تربيت مدرس  

گروه آزمون وسنجش : مسئول کميته مشترک علم و فناوري ايران و سوريه گفت: ايجاد دوره هاي بين المللي ميان دانشگاههاي سوريه و تربيت مدرس مي توانند زمينه ساز خوبي براي به اجرا در آمدن پروژه دانشگاه فارابي باشند.
دکتر عليرضا جهانگيريان در گفتگو با مهر افزود: از اين رو موافقتهايي در زمينه ايجاد دوره بين المللي مشترک ميان دانشگاه تشرين سوريه و دانشگاه تربيت مدرس در 3 رشته صورت گرفته است که بر اساس آن از توان اعضاي هيئت علمي دانشگاه تربيت مدرس استفاده مي شود.
وي اظهار داشت: براي تاسيس دانشگاه فارابي شعبه دانشگاه تربيت مدرس در سوريه نيز تفاهمات اوليه انجام شده است و در آخرين سفر مسئولين آموزش عالي ايران به سوريه مقرر شد، کميته اجرايي براي عملياتي کردن اين پروژه تشکيل شود.
معاون فناوري وزارت علوم گفت: مسائل حقوقي مربوط به اين موضوع نيز در کشور سوريه انجام و زمين نيز براي احداث دانشگاه مشخص شده است.
وي افزود: راه اندازي دانشگاه فارابي حداقل يک تا 2 سال طول مي کشد و تا آن زمان دانشجويان در ساختمانهاي ديگري به صورت موقت پذيرش مي شوند.


+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در دوشنبه بیستم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 15:1 |روش هايي براي مقابله با استرس


ويتامين D با ديابت نوع يک مرتبط است


کاهش اضطراب امتحان با خواب مناسب وخوردن صبحانه


حسگري به اندازه ناخن براي تشخيص دودهاي سمي ساخته شد


اصرار در غذا دادن به کودک وي را دچار بي اشتهايي مزمن مي کند


 كوتاه و خواندني  

نقش سروتين در تنظيم احساسات و تصميمات آني

گروهي از محققان انگليسي کشف کردند که انتقال دهنده عصبي سروتونين نقش مهمي در تنظيم احساسات و اتخاذ تصميمات آني و زودگذر در روابط اجتماعي ايفا مي کند و بنابراين بزرگترين تصميمات در معده گرفته مي شوند. به گزارش مهر، دانشمندان دانشگاه کمبريج در تحقيقات خود نشان دادند که انتقال دهنده عصبي سروتونين نقشي کليدي در تنظيم احساساتي ايفا مي کند که مي توانند در مدت اتخاذ تصميمات در روابط اجتماعي منجر به پرخاشگري شوند.
نتايج اين تحقيقات همچنين توضيح مي دهد که چرا بعضي از افراد زماني که غذا نمي خورند حالت تهاجمي و پرخاشگري مي گيرند.
برپايه اين نتايج يک اسيدآمينه ويژه براي ترکيب سروتونين از طرف ارگانيسم آزاد مي شود که مي تواند تنها با غذا اثر کند. به همين دليل سطوح سروتونين بدن انسان در هنگام گرسنگي به روشي فيزولوژيک کاهش مي يابد. براساس گزارش روزنامه تلگراف، اين تحقيقات اطلاعات مهمي در خصوص اختلالات باليني ناشي از سطوح پايين سروتونين مثل افسردگي و "اختلال وسواس اجباري" ارائه مي کند و همچنين مي تواند در خصوص بعضي از مشکلات اجتماعي شدگي افرادي که از اين اختلالات آسيب ديده اند توضيح دهد.
اين محققان در بررسيهاي خود با تغيير رژيم غذايي گروهي از داوطلبان سالم سطوح سروتونين را در اين افراد کاهش دادند. سپس براي اين افراد به منظور ارزيابي رفتار اجتماعي آنها آزمايشي با عنوان "بازي اولتيماتوم" تجويز شد.
در اين بازي، بازيکن پيشنهاد تقسيم دقيق مقداري پول را با شريک خود ارائه مي کرد. اگر شريک پيشنهاد را مي پذيرفت دو بازيکن براساس توافقي که به آن رسيده بودند پول را دريافت مي کردند در غيراينصورت هيچ پولي به دست نمي آورند.
به طور عادي افراد در حدود نيمي از پيشنهادات را اگر پيشنهاد عرضه پول به درصد کمتر از 20 تا 30 درصد بود رد مي کردند حتي اگر اين رد به معني عدم دريافت هيچ پولي بود. اما در مواردي که داوطلبان با درصد پيشنهادي 80 درصد مواجه مي شدند بي درنگ پيشنهاد را مي پذيرفتند.
اندازه گيريهاي ديگر نشان داد داوطلباني که کمترين ميزان سروتونين را داشتند حساستر شده و سريعتر در خصوص رد پيشنهاد دريافت پول تصميم گيري مي کردند. سروتونين نوعي هورمون و انتقال دهنده عصبي است که در دستگاه گوارش و معده حضور دارد.

شنا در عمق زياد مي تواند باعث آسيب به نخاع شود

جراحان اعلام کردند سالانه حدود 11 هزار نفر متحمل صدمات و جراحات به نخاع مي شوند و شنا در عمق زياد جز» 5 علت جراحات نخاع است.
  به گزارش باشگاه خبرنگاران و به نقل از پايگاه خبري يونايتدپرس، حوادث ورزشي و حوادثي که در بين تفريح و تفرج پيش مي آيد، بيشترين علت صدمات نخاعي در افراد زير 29 سال را شامل مي شود.
بنابراين گزارش، جراحان توصيه مي کنند قبل از غواصي و شنا در عمق زياد حتما چکاپ کامل صورت گيرد، همچنين آنها پيشنهاد مي کنند، شناگران تمام قوانين شنا را رعايت کنند و به هشدارهايي که در پارک ها، استخرهاي شنا و سواحل عمومي درباره شناکردن داده مي شود، اهميت دهند.
بر اساس اين گزارش، جراحان نورولوژيست گفتند، زمانيکه براي اولين بار وارد آب مي شويد بهتر است قبل از آنکه شيرجه بزنيد، ابتدا مقداري در آب راه برويد، همچنين آنان افزودند، شناگران نبايد همديگر را به داخل آب پرتاب کنند و همچنين اجازه ندهند کودکان اين کار را انجام دهند.يادآور مي شود، اين گزارش در انجمن جراحان نورولوژيست آمريکا ارائه شد.
   
 پيامدهاي خشکي چشم ايجاد زخم و
سوراخ در قرنيه مي شود

 عضو هيات علمي بيمارستان فارابي هشدار داد که زخم، ايجاد سوراخ در قرنيه و در نهايت نابينايي از مهمترين پيامدهاي خشکي چشم است. 
دکتر"رضا زارعي" متخصص قرنيه و گلوکوم  با بيان اين مطلب افزود کمبود اشک موجب تشکيل رشته هايي در چشم مي شود که در اين حالت بيمار وجود يک جسم خارجي را در چشم خود احساس مي کند و مرتب پلک مي زند.
وي گفت از راهکارهاي موثر براي رفع خشکي چشم ، استفاده از قطره هاي اشک مصنوعي است.
دکتر زارعي با اشاره به اينکه امروزه اشک هاي مصنوعي بدون ماده نگهدارنده در بسته هاي کوچک و به صورت يک بار مصرف عرضه مي شوند افزود مواد نگهدارنده که در اشک هاي مصنوعي به کار مي رود احتمال آسيب رساندن به چشم را افزايش مي دهد از اين رو توصيه مي شود تنها از قطره هاي اشک مصنوعي يک بار مصرف استفاده شود. وي با اشاره به اينکه خاصيت اشک ، ايجاد يک لايه محافظتي در چشم است ادامه داد در صورت بروز پديده خشکي چشم ، تغذيه قسمت قدامي (جلوي) قرنيه و ملتحمه (سفيدي چشم) دچار اشکال و اختلال مي شود که در صورت بي توجهي و درمان نکردن آن ، لکه هايي در سطح قرنيه تشکيل مي شود.
دکتر زارعي بيماري هاي هورموني از جمله ديابت ، بيماري هاي مفصلي - استخواني مانند روماتيسم ، مصرف برخي داروها را از جمله عواملي برشمرد که زمينه خشکي چشم را پديد مي آورد.
عضو هيات علمي بيمارستان فارابي و مرکز تحقيقات چشم پزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران ، علت يابي و درمان بيماري هايي که سبب خشکي چشم مي شود ، در کنار درمان هايي از جمله رفع چسبندگي ها و التهابات را از اقدامات چشم پزشکان براي رفع خشکي چشم عنوان کرد.
وي از ژل هايي که به منظور رفع خشکي چشم به کار مي رود به عنوان يک گزينه ديگر نام برد که به دليل دوام زيادتر نسبت به قطره و احتمال آلودگي کمتر ، انتخابي مناسب تر است.
دکتر زارعي همچنين از آلودگي هوا که باعث تحريک چشم مي شود و افزايش سن به عنوان ديگر عوامل مستعد کننده خشکي چشم ، نام برد.

 ورزش هاي کوتاه مدت و فشرده نيز به قلب کمک مي کند

محققان کانادايي مي گويند دويدن با سرعت بالا، ساختار و عملکرد رگ هاي خوني را بهبود مي بخشد.   به گزارش باشگاه خبرنگاران و به نقل از پايگاه خبري يونايتدپرس، محققان اعلام کردند ورزش سنگين و کوتاه به اندازه ورزش هاي سنتي مرسوم با شدت کم و طولاني مدت براي سلامت قلب و عروق موثر است.
بر اساس اين گزارش، محققان در اين مطالعه به مقايسه افرادي که حدود سي دقيقه و هفته اي سه بار ورزش مي کردند و مقايسه آنها با افرادي که چهل تا شصت دقيقه با شدت ملايم و پنج روز در هفته ورزش مي کردند پرداختند.بنابراين گزارش، محققان دريافتند ورزش کردن با شدت بالا و زمان کوتاه با ورزش کردن با شدت پايين و در مدت طولاني تر مزاياي يکساني بر عملکرد و ساختار شريان هاي بدن دارد.يادآور مي شود، هم اکنون ورزش هايي که با فاصله زماني انجام مي شود، در دوران توانبخشي بيماري هاي انسدادي قلب و بيماري هاي شريان هاي محيطي توصيه مي شود.


  روش هايي براي مقابله با استرس  

استرس اجتناب ناپذير است، اما با بکارگيري روش هايي مي توان تاثير آن را بر زندگي به حداقل رساند.
به گزارش ايسنا، بيشتر ما دريافته ايم که برخي مواد غذايي تاثير نامطلوبي بر مغز، خلق و خو و انرژي رواني دارند. مصرف مقادير زيادي شکلات به محض از بين رفتن تاثير موقت و کوتاه مدت شکر و کافئين ممکن است فرد را کسل کند.
مصرف بيش از اندازه چيپس هاي شور باعث از دست رفتن آب بدن و مغز مي شود و خستگي را در پي دارد.
وعده هاي غذايي حاوي چربي زياد، هورمون استرس را افزايش مي دهد و آن را در سطح بالايي نگه مي دارد.
مشکل اين است که اين خوراکيها درست همان مواد غذايي هستند که دقيقا در زمان نامناسبي به سراغشان مي رويم، چون به جاي آرامش بخشيدن، تنش ناشي از کار يا زندگي روزانه را تشديد مي کنند.
در پروژه غذا و خلق، گروه پژوهشي تغذيه در انگليس "خوراکيهاي استرس زا" و "خوراکيهاي پشتيبان" را شناسايي کرده است، غذاهايي که استرس را از درون تشديد مي کند و غذاهايي که به افراد تحت استرس کمک مي کند. اطلاعات به دست آمده بر اساس تجارب شخصي 200 فرد تحت بررسي تهيه شده است.
حدود 90 درصد افراد بررسي شده گزارش داده اند که سلامت روان آنها با تغييراتي که در رژيم غذاييشان داده بودند، بهبود چشمگيري پيدا کرده است.
اين شرکت کنندگان گزارش دادند که کاهش مصرف يا حذف "خوراکي هاي استرس زا" مانند شکر (80 درصد)، کافئين (79 درصد)، الکل (55 درصد) و شکلات (53 درصد) بيشترين تاثير مثبت را بر بهداشت روان آنها داشته است. هم چنين خوردن مقادير بيشتري از "خوراکيهاي پشتيبان" مانند آب (80 درصد)، سبزيجات (78 درصد)، ميوه (72 درصد) و ماهي چرب (52 درصد) نيز تاثيرگذار است.
در اين پژوهش چند راه کار تغذيه اي نيز پيدا شد که به ويژه براي پيگيري رژيم غذايي سالم مفيد هستند. اين راه کارها عبارت از خوردن وعده هاي غذايي منظم، مصرف ميان وعده هاي مغذي و در اولويت قرار دادن وعده هاي اصلي غذايي هستند.
آماندا گري، متخصص تغذيه در پروژه غذا و خلق که براي بهبود خلق، تغيير رژيم غذايي را بر دارو مقدم مي شمارد، مي گويد: به رغم شواهدي که نشان مي دهد مکمل هاي غذايي در تسکين نشانه هاي بيماري و بهبود سلامت موثر هستند، اين روشها در جايگاه جايگزين يا مکمل باقي مي مانند.
با وجود اين در پژوهش کيفي که هم اکنون در جريان است، به طور جدي اين موضوع بررسي مي شود که غذايي که مصرف مي کنيم چه تاثيري بر ترکيب شيميايي بدن مي گذارد.
اکنون مي دانيم هورمونهاي استرس مانند کورتيزول، ويتامين هاي بدن را براي کمک به بروز پاسخ هاي استرس شناخته شده مانند انقباض ماهيچه ها و افزايش فشار خون - واکنشهايي بنيادي در پاسخ ستيز يا گريز - مي ربايند. به اين ترتيب در مواقعي که درگير فعاليت هاي اضطراب زا هستيم به ويتامين هاي گروه B بيشتر نياز داريم.اين ويتامين ها به حفاظت از اعصاب و سلولهاي مغزي کمک مي کند.
همچنين از ويتامين هاي گروه B براي تبديل غذا به انرژي در بدن استفاده مي شود. به اين ترتيب اگر کالري هايي که در مواقع بروز استرس مصرف مي شوند، از مواد مغذي دريافت نشوند، مشکل مضاعفي براي بدن به وجود مي آيد; زيرا پس از آن مواد غذايي حتي سريعتر مصرف مي شوند.
به گفته اليزابت سومر متخصص تغذيه در ساليم در ايالت اورگان، "حتي کمبود جزئي ويتامين - B مثلا ناشي از چند روز مصرف زيادي چيپس و سودا - دستگاه عصبي را متاثر و استرس را تشديد مي کند."  مواد غذايي اي که توصيه مي شود در شرايط دشوار زندگي بيشتر خورده شوند عبارت از موز، ماهي، سيب زميني تنوري، آووکادو، جوجه و سبزيجات با برگهاي سبز تيره هستند. تمام اين مواد سرشار از ويتامين هاي گروه B است. استرس شديد حتي ممکن است آسيب تغذيه اي جدي تري بر جاي بگذارد.
تاثير واکنش شديد استرس در بدن حاد و خطرناک است. در حيني که هورمونهاي استرس مواد مغذي مهم بدن، از قبيل ويتامين هاي B، ويتامين C، ويتامين A و منيزيم را به تدريج مصرف مي کنند، حدود 1400 تغيير شيميايي ديگر نيز در بن رخ مي دهد. هورمونهايي که در واکنش به استرس آزاد مي شوند با کاستن از مقدار سروتونين که هورمون آرام بخش است، نياز بدن به کربوهيدرات را افزايش مي دهد.
سومر مي گويد که افزايش مصرف کربوهيدرات ممکن است با افزايش مقدار سروتونين تحمل در برابر استرس را تقويت کند، اما در عين حال ممکن است موجب افزايش وزن و پرخوري به ويژه مصرف مواد قندي شود.  در شرايط پرتنش، خودداري از خوردن تنقلات براي تسکين استرس دشوار مي شود. اما پاداش پيگيري جدي مصرف مواد غذايي مغذي، کم چرب، کم شيرين و کم کافئين، آرامش خواهد بود.


 ويتامين D با ديابت نوع يک مرتبط است  

محققان امريکايي مي گويند مواجهه با نور آفتاب مي تواند نقش مهمي در کاهش خطر ابتلا به ديابت نوع 1 در کودکان را ايفا کند.
  به گزارش باشگاه خبرنگاران و به نقل از پايگاه خبري يونايتدپرس، محققان مرکز مورس دانشگاه کلمبيا دريافتند افرادي که در خط استوا يا نزديک به آن زندگي مي کنند، جائيکه تابش نور خورشيد در آنجا بسيار است، ميزان شيوع ديابت نوع 1 در آنها کمتر است اما در عوض افرادي که در عرض هاي جغرافيايي بالاتر زندگي مي کنند يعني جايي که تابش نور خورشيد در آنجا کم است، ميزان شيوع بالايي از ابتلا به ديابت نوع 1 را دارند. بر اساس اين گزارش، اين محققان مي گويند اين نخستين مطالعه اي است که نشان مي دهد ميزان زيادي از ويتامين D با کاهش ديابت نوع 1 در سراسر دنيا ارتباط دارد.
بنابراين گزارش، اين تحقيق پيشنهاد مي کند ديابت نوع 1 دوران کودکي ممکن است با سطح متعادلي از ويتامين D3 اثر پيشگيري کننده از اين بيماري را داشته باشد.
يادآور مي شود، زمانيکه هوا مساعد باشد، 5 تا 10 دقيقه مواجهه با نور آفتاب در موقع ظهر براي سلامت بدن مفيد است، همچنين پوشيدن کلاه و استفاده از عينک آفتابي در زمان مواجهه با نور آفتاب در هر سني توصيه مي شوند و اگر کودکان تحمل آن را دارند، بايد براي آنها نيز استفاده کرد.


  کاهش اضطراب امتحان با خواب مناسب وخوردن صبحانه  

 يک روانپزشک، مقدار اندک اضطراب در امتحانات را سبب افزايش تمرکز و دقت حواس در فرد دانست و توصيه کرد:  تغذيه مناسب به ويژه خوردن صبحانه، اضطراب امتحان را کاهش مي دهد.
دکتر اميررضا چمني در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين مطلب افزود:  اضطراب يک هيجان ناخوشايند است که در فرد ايجاد دلشوره و نگراني مبهم و بدون علت مشخص مي کند. زماني استرس در کنکور و امتحانات طبيعي محسوب مي شود که شدت آن متناسب با شرايط امتحانات باشد; چرا که اين امر خود جنبه مثبت داشته و سبب افزايش تمرکز دقت حواس، کارائي و عملکرد شخص مي شود. در صورتي که دامنه اضطراب زياد و شدت آن نامتناسب باشد فلج کننده بوده و باعث مختل شدن عملکرد فرد مي شود.
وي استفراغ، دل درد، تکرر ادرار، تنگي نفس، تپش قلب، بي قراري، بيخوابي، بي اشتهايي و لرزش را از علائم جسماني اضطراب در کنکور و امتحانات برشمرد و درباره علل بروز اضطراب امتحانات تصريح کرد: انتظارات نامعقول و نامناسب والدين و اوليا»  مدارس، ترس از شکست در امتحان و نگراني از نتيجه امتحانات و تطابق دادن عامل موفقيت و ارزشمندي فرد با نتيجه آزمون از علل بروز استرس و اضطراب در امتحانات است.  اين روانپزشک افزود: گاهي مشاهده مي شود منبع عزت نفس و ارزشمندي شخص، موقعيت فرد در امتحان و کنکور قرار مي گيرد بنابراين اگر تنها منبع عزت نفس شخص نتيجه کنکور باشد بار رواني شديدي بر فرد گذاشته و در نهايت عدم نتيجه گيري در کنکور يا امتحان باعث کاهش عزت نفس فرد مي شود.  وي چهارمين علت بروز اضطراب امتحان را افکار ناکارآمد و ناخوشايند و آزار دهنده در رابطه با نتايج آزمون دانست و افزود: افکار ناکارآمد از قبيل "من نمي توانم"، "من شکست خواهم خورد"، "چيزي در حافظه ام نمي ماند"، "اگر نتيجه نگيرم و غيره" مي تواند استرس را در فرد افزايش دهد.
دکتر چمني با اشاره به راهکارهاي مقابله با اضطراب در کنکور يادآور شد: پذيرش اضطراب در هر آزمون، هدف گذاري مناسب و انتظارات معقول و متناسب با ظرفيت فرد،  برنامه ريزي منظم، تنظيم ساعت مطالعه و اختصاص زمان هايي براي استراحت، ورزش و تماشاي تلويزيون جهت افزايش تمرکز فرد از جمله مواردي است که فرد بايد توجه خاصي به آن مبذول دارد.
اين متخصص اعصاب و روان، خواب مناسب و کافي را از ديگر موارد کاهش اضطراب در امتحانات دانست و تاکيد کرد: خواب مناسب بخصوص شب قبل از امتحان و همچنين خوردن صبحانه مي تواند استرس را کاهش دهد.
وي با بيان اينکه فرد بايد بيشتر بر روي تلاش و کوشش خود متمرکز باشد نه نتايج احتمالي امتحان، توصيه کرد:  جايگزين کردن افکار مثبت و خوشايند مانند من تلاش و مطالعه کافي داشته ام، قبلا موفق بوده ام به جاي افکار منفي و ياس آور تاثيرات به سزايي در موفقيت فرد در امتحان دارد.
دکتر چمني با اشاره به اين که توکل به خدا مي تواند آرامش شگفت انگيزي به فرد دهد، خاطرنشان کرد: نقش والدين در ايجاد يک محيط آرام و به دور از تنش، پرهيز از مقايسه فرزند خود با ديگر فرزندان در موفقيت تحصيلي و عدم انتقال اضطراب والدين به فرزندان از ديگر مواردي است که بايد توجه خاصي به آن صورت گيرد. اين روانپزشک در پايان با بيان اين که افراد بايد قبل از شروع امتحان، سرجلسه حضور يابند، خاطرنشان کرد:  افراد بايد با مرور و اختصاص وقت مناسب به سوالات، تمرکز روي سوالات نه پيامدهاي احتمالي، نتايج آزمون و استراحت در بين سوالات، اضطراب خود را کاهش دهند.


 حسگري به اندازه ناخن براي تشخيص دودهاي سمي ساخته شد  

 محققان ژاپني مي گويند يک حسگر تشخيص دود به اندازه ناخن انگشت ابداع کرده اند که مي توان آن را به اطراف حمل کرد و آلودگي هوايي که مردم هر روز استنشاق مي کنندرا با آن اندازه گيري کرد. 
به گزارش ايرنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، اين حسگر به اندازه قابل توجهي کوچکتر از حسگرهايي کنوني است که به بزرگي جعبه هاي بزرگ و پر حجم هستند و براي اندازه گيري دود مورد استفاده قرار مي گيرند. يکي از محققاني که اين مطالعه را در "آزمايشگاه هاي سيستم هاي انرژي و محيط زيست NTT" انجام داده اند به خبرگزاري فرانسه گفت، در آينده مي توان آلودگي هوا را در پايان روز در زمان بازگشت به خانه اندازه گرفت.
کاربر مي تواند اين حسگر کوچک را با وسايل شخصي خودش حمل کند و آنرا براي يک ساعت، يک روز، يک هفته يا مدت زمان طولاني تري در معرض هوا قرار دهد تا آلاينده ها بتوانند در تراشه جمع شوند.
سپس کاربر مي تواند با دوربين تلفن همراهش از اين حسگر عکس بگيرد و براي بدست آوردن تجزيه و تحليل هاي مفصل از نرم افزاري که در تلفن همراهش نصب شده است استفاده کند يا اطلاعات را به يک مرکز تحقيقاتي ارسال کند. محققان گفتند، خيلي خوب است که مردم با دوربين تلفن همراهي که از قبل داشته اند اطلاعات مربوطه به هوا را تجزيه و تحليل کنند.
در کشور 127 ميليوني ژاپن يکصد ميليون تلفن همراه وجود دارد با به عبارت ديگر تقريبا همه افرادي که مي توانند از اين تلفن ها استفاده کنند، يک تلفن همراه دارند.
اين حسگر فوتو شيميايي يک تراشه شيشه اي مربعي شکل به ابعاد 8 در 8 ميليمتر است و يک ميليمتر ضخامت دارد. يک پديده مربوط به آلودگي هوا به نام دود سفيد زماني بروز مي کند که اکسيد نيتروژن در دود خودروها و ساير مواد شيميايي با نور خورشيد واکنش نشان مي دهد و اکسيدان هاي فوتو شيميايي مضر بوجود مي آورند. تراشه جديد سوراخ هاي ريز بي شماري دارد که حاوي ترکيبات شيميايي هستند. زمانيکه آنها با اکسيدان هاي موجود در هوا واکنش نشان مي دهند طيف شيشه بسته به چگالي اکسيدان ها عوض مي شود. در حال حاضر اين تغيير با چشم انسان قابل مشاهده نيست با اين وجود محققان در تلاشند تا اين تغيير را قابل رويت تر کنند. اطلاعات به دست آمده توسط اين حسگر را مي توان براي رسم يک نقشه آلودگي يا پيش بيني آلودگي يک منطقه مورد نظر به يک مرکز تحقيقاتي ارسال کرد. اين تراشه يکبار مصرف است.


 اصرار در غذا دادن به کودک وي را دچار بي اشتهايي مزمن مي کند  

اصرار زياد مادران در خوراندن غذا به کودک منجر به بي اشتهايي مزمن در او مي شود. 
دکتر غلامحسيني، فوق تخصص گوارش و کبد، در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: مادران بايد به جاي اصرار در خوراندن غذا نحوه صحيح غذا خوردن را به کودک ياد دهند.وي گفت: در سنين بعد از يکسالگي کودک بايد در کنار سفره و خانواده از غذا استفاده کند تا به فرهنگ صحيح تغذيه آشنا شود.
وي با اشاره به اينکه يکي ديگر از علل بي اشتهايي در کودکان عادات غلط غذايي است افزود: مي توان با جايگزين کردن غذاهاي مفيدي چون گردو، پسته و فندوق به جاي پفک و چيپس از ايجاد مشکلات گوارشي و بي اشتهايي در کودک جلوگيري کرد.
وي تصريح کرد: بستني يک ميان وعده مفيد براي کودکان به شمار مي رود البته بهتر است بعد از وعده هاي غذايي اصلي به کودک داده شود تا منجر به بي اشتهايي او نشود.
اين متخصص تغذيه ادامه داد: استفاده از غذاهاي خانگي و تشويق کودکان به استفاده از اين غذاها نيازمند به فرهنگ سازي و در عين حال کم کردن تبليغات رسانه اي براي مواد فاقد ارزش غذايي است.

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در دوشنبه بیستم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 14:57 |
تهران- خبرگزاری ایسکانیوز: فروشندگان قلابی که سودای میلیون ها ریال کلاهبرداری در سر داشتند، در عملیات پلیس شوش به زانو در آمدند.
به گزارش روز شنبه خبرنگار گروه حوادث باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"، پلیس آگاهی شوش هفته گذشته در جریان فعالیت دو کلاهبردار حرفه ای به نام های جمشید – ح و مجید – ز قرار گرفت.
تحقیقات نشان می داد، دو تبهکار با چرب زبانی مشتریان را وسوسه می کردند و به آنان سکه قلابی می فروختند.
بدین ترتیب کارآگاهان مخفیگاه آنان را شناسایی کردند و در بازرسی از آنجا چهار هزار و 123 سکه قلابی کشف کردند.
جمشید و مجید که دستشان را رو شده می دیدند چاره ای جز بازگویی حقیقت ندیدند، جرمشان را گردن گرفتند و در حالی روانه بازداشتگاه شدند که تلاش پلیس برای شناسایی مالباختگان ادامه دارد.
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در یکشنبه نوزدهم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 13:30 |
ایران یک - امارات صفر / تیم ملی فوتبال ایران در گروه خود صدر نشین شد
تهران - خبرگزاری ایسکانیوز: تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عصر امروز شنبه 18خرداد ماه در چارچوب مسابقات مقدماتی جام جهانی ، تیم ملی امارات را در خانه اش یک بر صفر شکست داد و در صدر گروه خود جا خوش کرد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران " ایسکانیوز" تیم ایران با تغییر شیوه بازی " تاکتیک" از دو جناح به مرکز بازی ، هر گونه ابتکار عمل را از دست امارات گرفت و پیروز میدان بود.

در تیم ملی ایران زندی در نیمه نخست تنها گل مسابقه را به ثمر رساند و ایران و امارات چندین موقعیت گل را از دست دادند.

جواد نکونام در این دیدار بهترین ها بود و دروازه تیم ملی ایران به خصوص در نیمه دوم خوش درخشید.

با توجه به هوای گرم و شرجی امارات و به طور طبیعی کم آوردن نفس از سوی بازیکنان تیم ایران، بازیکنان خو ب دویدند.

آنچه در این بازی حایز اهمیت بود، تعویض دیر هنگام بازیکنان بود، زیرا که برخی بازیکنان نقش چندان در طول مسابقه نداشتند و حتی در پست خود نیز بخوبی عمل نکردند.

در خط دفاعی ایران نیز حسینی بازیکن شمالی تیم ملی بسیار خوب بازی کرد و بازیکنانی چون خلیلی که جا داشت تعویض می شدند، نتوانستند کارایی لازم را از خود نشان بدهند.

در مورد بازی امروز و تصمیمات سرمربی تیم ملی ایران حرف و حدیث های بسیاری است که این مسایل را بعدها موکول می کنیم تا تیم روحیه خود را داشته باشد، اما ایران به این برد شیرین نیاز مبرم داشت.

اکنون ایران با شش امتیاز در صدر قرار دارد و سوریه دوم و اگر سوریه دربازی فردا مقابل کویت پیروز شود در این گروه صدر نشین خواهد بود.

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در یکشنبه نوزدهم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 13:28 |